eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zwolnienie w ciąży a podwyżka pensji. Jak z niej skorzystać?


2013-12-05 06:56 autor: Mysionek_2008

46 076 odsłon

Zwolnienie w ciąży a podwyżka pensji. Jak z niej skorzystać?

Dotychczas miałam wynagrodzenie w wysokości 3500 zł brutto miesięcznie (pracuję od 04.2013), w styczniu dostanę podwyżkę i będzie wynosiło 4000 zł brutto. Jak będzie naliczone wynagrodzenie w czasie ciąży, jeśli od lutego będę na zwolnieniu? Czy ta podwyżka będzie uwzględniona i skorzystam na niej lub co zrobić żeby z niej skorzystać?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2013-12-05 07:19 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Podstawą wymiaru zasiłku jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, albo faktyczny okres zatrudnienia za pełne kalendarzowe m-ca, jesli niezdolnośc do pracy powstała przed upływem tego okresu

    Parca od kwietnia  do podtawy bieże się IV-XII/2013  9m-cy po 3500zł +I/2014 kwota 4000   razem 10 mcy

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 4 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-05 08:26 autor odpowiedzi: Mysionek_2008

    Dziękuję za odpowiedź.A jeśli na zwolnienie poszłabym od maja czyli 13-ego miesiąca to wówczas jak będzie liczone-to będzie 13 miesiąc więc od nowa z nową podstawą?Chodzi mi o to jak zaplanować ciążę i zwolnienie,abym rzeczywiście skorzystała z tej podwyżki.

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-05 08:35 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Czyli wówczas już byłoby  pełne 12 m-cy poprzedzającychpowstnie niezdolności do pracy,podstawa 8m-cy po 3500zł+4m-ce po 4000zł

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-05 08:38 autor odpowiedzi: Mysionek_2008

    a jak wówczas wygląda sprawa z macierzyńskim po urodzeniu dziecka?od jakiej kwoty będzie liczone?

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-05 09:09 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Bieże się te same wartości do podstawy

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-05 09:11 autor odpowiedzi: Mysionek_2008

    Ale wówczas minie 9 m-cy od urodzenia dziecka nie ma znaczenia zmiana wynagrodzenia w maju?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-05 09:15 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Jeżeli zwolnienie będzie się ciągnąć  do macierzyńskiego  to jest ta sama podstawa, chyba, że byłaby kilkumiesięczna przerwa  ówczas inna podstawa

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 7

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-05 09:29 autor odpowiedzi: Mysionek_2008

    Czyli ja tak naprawdę w ogóle nie skorzystam ze swojej podwyżki będąc w ciąży i na macierzyńskim.Naprawdę nie ma żadnego sposobu,żeby można było coś zaradzić?Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-05 09:42 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    W świetle art. 43 ustawy zasiłkowej nie oblicza się nowej podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli między okresami pobierania świadczeń chorobowych, zarówno tego samego, jak i innego rodzaju, nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

    Wyjątek stanowi sytuacja, gdy między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy. Wówczas bowiem, w oparciu o art. 40 ustawy zasiłkowej, podstawę wymiaru świadczenia stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy.

    Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice zaktualizował/a odpowiedź 2013-12-05 10:20
    Jeszcze można zwolnić się  na dłużej niż 30 dni  zatrudnić się od nowa z wyższą stawką, ale czy warto?

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 1 7

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-05 10:23 autor odpowiedzi: Mysionek_2008

    Ni wydaje mi się,żeby pracodawca się zgodził na takie rozwiązanie.Naprawdę koszmarne są przepisy w Polsce,człowiek dostaje podwyżkę i nie może z niej skorzystać:(

    erzet skomentował/a odpowiedź 2013-12-12 12:04

    Dlaczego nie może? To jest podwyżka WYNAGRODZENIA ZA PRACĘ. Pracuj, to Ci zapłacą. Proste!

    Oceń odpowiedź 2 13

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-12 12:32 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

     DLA erzet  - wynagrodzenie jako podstawa będzie brane  za 12 m-cy
     a Pani Mysionek  chodzi o to, żeby podstawa była z podwyżki- przynajmniej w większej części, bo 12mcy obniży podstawę 

    erzet skomentował/a odpowiedź 2013-12-13 08:03

    Rozumiem, że wysokość wynagrodzenia wypływa na wysokość późniejszego zasiłku. Chodziło mi właśnie o rozróżnienie wynagrodzenia, które zostało podwyższone od zasiłku na jaki wybiera się pytająca. A tak na marginesie, to czy dobrze rozumiem, że skoro wliczany jest dochód z ostatnich 12 m-cy, to brane pod uwagę są wszystkie składniki dochodu, od których odprowadzane są składki, tj. nagrody, premie, tzw. "trzynastka"? Bo jeśli tak, to zasiłek byłby wyższy niż podstawa wynagrodzenia. Czy tak?

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-12 12:37 autor odpowiedzi: Mysionek

    Czy może ktoś mi doradzić jakie rozwiązanie będzie w tym przypadku najkorzystniejsze?

    pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

    Oceń odpowiedź 5 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania