eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy będę miała prawo do zasiłku dla bezrobotnych?


2013-11-15 11:58 autor: agnieszkadz

34 235 odsłon

Czy będę miała prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Witam,

miałam umowę o pracę zawartą na okres 02.07.2012-01.07.2013 r. (pół etatu z minimalnym wynagrodzeniem). Od czerwca 2013 r. pobieram zasiłek chorobowy.

Jeżeli po wykorzystaniu okresu zasiłkowego będę przebywać na świadczeniu rehabilitacyjnym, czy potem będę miała prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Czy muszę zmieścić się w terminie 18 miesięcy od dnia podjęcia pracy, czyli 02.07.2012 r.?

Bardzo dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-15 13:03 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Jeżeli była Pani zatrudniona  na 1/2 etatu  a wynagrodzenie wynosiło 1/2 najniższej krajowej 800(1/2 z 1600) nie spełnia Pani warunków objęcia zsiłkiem  dla bezrobotnych , ponieważ od tej wysokości wynagrodzenia nie odprowadzane są składki FP. Chyba, że wynagrodzenie  wynosiło 1600zł za 1/2etatu, lub miała Pani jeszcze inny tytł do wynagrodzenia  i wówczas dopełnienie dałoby w sumie 1600zł.

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-15 13:14 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Dodam jeszcze, że musi byc odpowiednio rozwiązany stosunek pracy aby dostać zasiłek po 7 dniach od zarejestrowania oraz, że po zarejestrowaniu w UP musi Pani przedłożyć zaświadczenie lekarskie o zdolniości podjęcia pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 2 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-15 13:42 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Prawo do zasiłku przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację przepracowała 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Do okresu 365 dni uprawniającego do zasiłku wlicza się okres pobierania zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego, pod warunkiem, że podstawą ich wymiaru było co najmniej minimalne wynagrodzenie.

  Jeśli pracując otrzymywała Pani wynagrodzenie w wysokości minimum 1600 zł brutto i od tego wynagrodzenia obliczany jest zasiłek chorobowy i będzie obliczane świadczenie rehabilitacyjne, to prawo do zasiłku dla osób bezrobotnych powinno przysługiwać.

  Proszę pamiętać o tym, aby w chwili rejestracji posiadać zaświadczenie z ZUS o okresie pobierania świadczeń z podstawą wymiaru.  

   

  Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

  Oceń odpowiedź 1 5

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania