eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Jak rozliczyć zaległości?


2014-12-09 12:21 autor: oniona

1 954 odsłon

Jak rozliczyć zaległości?

Witam,

prowadząc działalność gospodarczą i rozliczając się na zasadach ogólnych KPiR nie będąc VAT-owcem, okazało się, że przekroczyłam w grudniu ur próg zwolnień.

Muszę teraz za grudzień 2013 utworzyć VAT-7 a także za styczeń i luty br., bo tyle trwała moja działalność. Moje pytanie brzmi, jak to zrobić w miarę bezboleśnie dla portfela i od czego zacząć?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-09 13:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  nie obędzie się bez korekt. Otóż w księdze zakupy od utraty zwolnienia należy poksięgować co do zasady w kwotach netto, a VAT odliczyć. Podobnie jest ze sprzedażą. Kwoty wykazane w rachunkach czy fakturach albo paragonach należy potraktować jako brutto, z których tzw. "metodą w stu" należy wyliczyć podatek VAT. W tym celu można wykorzystać nasz kalkulator: http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-vat
  Tworzymy też rejestry VAT dla podatku należnego i naliczonego, których podsumowania przenosimy do deklaracji VAT i widzimy ile podatku musimy dopłacić. W podatku dochodowym wskutek tych działań może powstać nadpłata (jako że zmniejszy się przychód).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kasiaszulecka

  Dodano 2014-05-18 11:14 przez kasiaszulecka

  Druga działalność osoby fizycznej prowadzącej gospodarstwo ogrodnicze

  Witam,
  osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo ogrodnicze zarejestrowana jako czynny podatnik VAT-7, prowadzi również działalność gospodarczą polegającą na wznoszeniu budynków (stacja CPN, hotel), rozlicza się na zasadach ogólnych (KPiR).
  Obecnie chcę prowadzić sklep internetowy sprzedając rękodzieła...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-27 11:44 przez konto usunięte

  Zwolnienie podmiotowe VAT

  Bardzo proszę o pomoc,
  zakładam jednoosobową działalność, zasady ogólne, PKPiR, jestem zgłoszony jako VAT-owiec, ale jestem zwolniony podmiotowo z VAT. Czy muszę składać co miesiąc jakieś deklaracje do US, czy nic nie składam? Co jeśli będę musiał zapłacić pdof, czy też coś składam do US czy tylko p...

 • mbero

  Dodano 2014-01-10 12:12 przez mbero

  Zmiana formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt

  Witam,
  chciałbym się dowiedzieć jakie czynności muszę dokonać przy tej zmianie, oprócz oczywiście złożenia oświadczenia do US i zmian do gminy.
  Dokładnie chodzi o to, czy muszę sporządzać remanent lub inne rozliczenia i jakie deklaracje w związku z tym muszę składać?

 • Tomektr

  Dodano 2014-02-22 00:56 przez Tomektr

  Faktura czy rachunek?

  Witam,
  od sierpnia 2013 prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, PKPiR, mniejsze składki ZUS przez 2 lata, nie posiadam żadnego pracownika i nie jestem VAT-owcem, wykonywana działalność kod PKD 43.33.Z (remontówka).
  Pytania są następujące:
  - Co wystawiam od 01.2014 - fakturę czy rachun...

 • Tomektr

  Dodano 2014-01-08 23:39 przez Tomektr

  Rozliczenie z ZUS i US za 2013

  Witam,
  od sierpnia 2013 prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, KPiR, mniejsze składki ZUS przez 2 lata, nie posiadam żadnego pracownika i nie jestem VAT-owcem.
  Pytania są następujące:
  - Co muszę złożyć do ZUS w związku z nowym rokiem?
  - Czy z nowym rokiem 2014 muszę złożyć do ZUS-u f...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania