eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Faktura czy rachunek?


2014-02-22 00:56 autor: Tomektr

6 992 odsłon

Faktura czy rachunek?

Witam,

od sierpnia 2013 prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, PKPiR, mniejsze składki ZUS przez 2 lata, nie posiadam żadnego pracownika i nie jestem VAT-owcem, wykonywana działalność kod PKD 43.33.Z (remontówka).

Pytania są następujące:

- Co wystawiam od 01.2014 - fakturę czy rachunek? Do tej pory wystawiałem rachunki. Jedni twierdzą, że nie ma znaczenia, jak nazywa się dokument, byleby miał odpowiednie dane.

- czy muszę umieścić na dokumencie podstawę zwolnienia z VAT? Jeśli tak, to jakie odniesienie do konkretnego artykułu ustawy o VAT w moim przypadku?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-22 07:36 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    PKD 43,33.Z  - czyli ma się uprawnienie do skorzystania zezwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług

    Od nowego roku zniknęły rachunki z obrotu gospodarczego. W to miejsce weszły faktury nawet dla podmiotów niezarejestrowanych  do podatku Vat

    Faktury te różnią się  od faktur wystawianych przez czynnych podatników Vat tym, że zawierają mniej elementów. Zawierać powinny:

    datę i numer wystawienia,
    imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
    nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, a także miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
    cenę jednostkową towaru lub usługi i kwotę należności ogółem,
    podstawę zwolnienia z VAT (np. odniesienie do konkretnego artykułu ustawy o VAT).
    Podstawę prawną zwolnienia z VAT będzie należało podawać tylko na fakturach dokumentujących transakcje zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2-6, 8-36 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT.
     Nie dotyczy to zwolnienia podmiotowego (podatników VAT zwolnionych),z którego - na podstawie przedstawionych informacji - korzysta Pan. Więc nie trzeba wpisywać powyższej formuły

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-22 08:32 autor odpowiedzi: Tomektr

    Czyli rozumie, że nie muszę umieszczać na dokumencie  podstawy zwolniania z VAT??

    A co z nazwą dokumentu??

    Czy ta faktura jest poprawna w moim przypadku??

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • Najlepsza odpowiedź

    2014-02-22 08:34 autor odpowiedzi: Tomektr

    http: //www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5de829e06eeddd65. html

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-22 09:08 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    nie otwiera  mi się ten adres
    Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice zaktualizował/a odpowiedź 2014-02-22 10:04
    Nie musi wpisywać Pan podstawy zwolnienia.
    Nazwa dokumentu  FAKTURA

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-22 20:41 autor odpowiedzi: Tomektr

    Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice skomentował/a odpowiedź 2014-02-24 08:05

    Wszystko byłoby Ok, tyle że data wystawienia jest z 2013r. wówczas jeszcze funkcjonowały rachunki

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-10-06 23:31 autor odpowiedzi: takata

    Tomektr - daj na siebie namiar jeżeli jeszcze prowadzisz remonty.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-10-06 23:32 autor odpowiedzi: takata

    Tomektr -jeżeli nadal robisz remonty odezwij sie.

    Tomektr skomentował/a odpowiedź 2015-10-12 20:37

    Witam. Nadal prowadzę. Są to okolice Torunia

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ankaitali

    Dodano 2014-01-02 11:29 przez ankaitali

    Uczę języków obcych. Czy zamiast rachunków teraz mam wystawiać faktury VAT?

    Witam!
    Prowadzę jednoosobową firmę, w której uczę języków obcych (kod 85.59a). Prowadzę KPiR na zasadach ogólnych. Do tej pory wystawiałam rachunki za usługę. Jak sytuacja wygląda teraz?
    a). Czy od 1 stycznia 2014 muszę wystawiać TYLKO faktury VAT dla zwolnionych z VAT, czy mogę nadal wystawiać rach...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-05-08 14:09 przez konto usunięte

    Zasady ogólne - wystawiam rachunek czy fakturę?

    Witam,rozpocząłem działalność już przy pierwszym wystawionym rachunku pojawił się problem - firma mi go zakwestionowała twierdząc, że wystawia się faktury (rzeczywiście przeczytałem artykuł i niby teraz osoba na ogólnych (nie-vatowiec) ma wystawiać faktury, teraz moje pytania:W jaki sposób mam to wy...

  • Tomektr

    Dodano 2013-08-18 17:53 przez Tomektr

    Usługi remontowe: wystawianie rachunku a rozliczenie z US

    Witam,
    Założyłem niedawno firmę remontową, rozliczam się na zasadach ogólnych (18%) KPiR, nie jestem "VAT-owcem".
    Czy jak chcę wystawić rachunek za swoje usługi, to muszę w programie ustalić stawki VAT np. na malowanie ścian stawka 8%, czy 0% jako że nie jestem "VAT-owcem", a może "zwolniony z podat...

  • MARII

    Dodano 2013-02-26 20:58 przez MARII

    VAT od usług Totalizatora Sportowego

    Prowadzę firmę na zasadach ogólnych (podatek 18%). Totalizator wystawia mi fakturę VAT za moją usługę.
    Czy muszę też być "vatowcem"? Jeśli nie, to jaki dokument mam wystawiać?       
    Pozdrawiam.

  • Tomektr

    Dodano 2015-12-28 15:06 przez Tomektr

    Informacje na fakturze odnośnie VAT

    Witam,prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową (usługi remontowo-wykończeniowe mieszkań), na warunkach ogólnych, KPiR, nie jestem VATowcem. Czy na fakturze muszę umieszczać rubrykę z informacją odnośnie VAT-u, np. "VAT - zw" i czy musi być jakaś podstawa prawna odnośnie zwolnienia z VAT-u? Jeśl...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Sprzedaż samochodu nie zawsze musi być udokumentowana fakturą VAT

    Sprzedaż samochodu nie zawsze musi być udokumentowana fakturą VAT

    Fakturę wystawia się w celu udokumentowania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Gdy sprzedaż samochodu stanowiła czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem faktury wystawiać nie trzeba - uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

  • Brak podstawy prawnej zwolnienia podmiotowego na fakturze VAT

    Brak podstawy prawnej zwolnienia podmiotowego na fakturze VAT

    Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, na wystawianych fakturach nie ma obowiązku podawać podstawy prawnej tego zwolnienia - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji ...

  • Jak dokumentować sprzedaż zwolnioną z VAT?

    Jak dokumentować sprzedaż zwolnioną z VAT?

    Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że podatnik co do zasady nie jest obowiązany do wystawiania faktur w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od tego podatku. Fakturę trzeba jednak wystawić, gdy żąda tego nabywca towaru bądź ...

  • Faktura podatnika zwolnionego z VAT - wymagane elementy

    Faktura podatnika zwolnionego z VAT - wymagane elementy

    W ubiegłym roku nowelizacja przepisów wprowadziła nowy dokument – fakturę podatnika zwolnionego. Od początku 2015 r. z wystawiania faktur skorzystać może każdy polski przedsiębiorca, bez względu na status podatku VAT. Rachunki powoli ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania