eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrzędy / Sądy › Wniosek na rentę w toku rozpatrzenia a odebrany zasiłek chorobowy


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2013-08-19 16:09 autor: mariaola

5 393 odsłon

Wniosek na rentę w toku rozpatrzenia a odebrany zasiłek chorobowy

Co mam zrobić? Byłam na zasiłku chorobowym do 29.07.2013r. Wniosek o rentę złożyłam 11 lipca 2013 r. Byłam wezwana do lekarza orzecznika w dniu 7 i 8.08.2013 r. Orzeczenie było negatywne co spowodowało pisemny sprzeciw w dn. 19.08.2013 r. W dalszym ciągu przebywam na L4. W tym samym dniu dostałam odmowę wypłacenia zasiłku chorobowego od 30.07.2013 r. ponieważ wyczerpałam okres zasiłku chorobowego tj. 182 dni. Problem polega na tym, że kazano mi zarejestrować się w Urzędzie Pracy dlatego, że jestem osobą samotną i pozostaje bez żadnych dochodów.

Pojechałam zarejestrować się do Urzędu Pracy, a tam stwierdzono, że nie mogę się zarejestrować podczas trwania chorobowego i bez oryginalnego świadectwa pracy (świadectwo dołączone do wniosku o rentę). Co mam teraz robić? Zostałam bez żadnych dochodów i bez dokumentów do chwili decyzji o rencie.

Bardzo proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-08-19 20:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W takim razie skorozłożyła Pani sprzeciw u  to nie przyniosło rezultatu, to, od decyzji rentowej przysługuje Pani odwołanie do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Trybu odwoławczego w sprawach decyzji ZUS-u nie należy się obawiać, gdyż postępowanie to jest wolne od opłat i nie jest konieczna pomoc prawna (adwokata). Należy pamiętać, że w toku procesu odwoławczego można i należy kierować do sądu na piśmie wszelkie istotne dla sprawy informacje oraz składać dokumenty - zawsze z przywołaniem sygnatury akt sprawy.

  Po ogłoszeniu przez sąd wyroku, jeżeli nie zgadzi się z Pani z jego treścią, należy złożyć w biurze podawczym sądu (za potwierdzeniem odbioru) lub listem poleconym wniosek o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem. Czynność tę należy wykonać w terminie do 7 dni od ogłoszenia (wydania) wyroku. Następnie, w terminie 14 dni od daty otrzymania wyroku z uzasadnieniem, można wnieść apelację do sądu apelacyjnego za pośrednictwem sądu okręgowego, który rozpatrywał sprawę.

  W Urzędzie Pracy musi się Pani zarejestrować jako osoba poszukująca pracy - po skończeniu chorobowego i także (oprócz świadectwa pracy) przynieść zaświadczenie od lekarza, że jest Pani zdolna dopracy. Po 7 dniach od zarejestrowania może Pani złozyć wniosek o przyznanie zasiłku dla osoby bezrobotnej.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-19 22:35 autor odpowiedzi: mariaola

  Bardzo dziękuję za poradę. Obecnie złożyłam sprzeciw do komisji lekarskiej w sprawie niekorzystnego dla mnie orzeczenia lekarza orzecznika. Żaden lekarz mi nie wystawi zaświadczenia do PUP, że nadaję się do pracy.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • anna 1955

  Dodano 2019-04-01 22:49 przez anna 1955

  Zwolnienie L4 przy długotrwałej chorobie - rak

  Leczenie jest długotrwałe, chemioterapia może trwać rok i dłużej. Czy po 182 dniach muszę starać się o rentę, czy w takim przypadku mogę dalej być na L4, umowa o pracę na czas nieokreślony?

 • CZAR

  Dodano 2014-01-22 18:23 przez CZAR

  Zasiłek chorobowy po wygaśnięciu chorobowego

  Dnia 31.01 wygasa mi umowa o pracę. Od 20.01.2014 do 4.02 jestem na zwolnieniu lekarskim. Wiem, że do ostatniego dnia pracy, czyli do 31.01 płaci pracodawca, a te 4 dni, które przeszły już na nowy miesiąc płaci ZUS i kolejne, które będą dostarczane.
  Chciałabym wiedzieć, czy jeśli pracodawca wymeldow...

 • Nataszaa

  Dodano 2012-10-29 17:35 przez Nataszaa

  Kiedy złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy?

  Witam. Na początku grudnia 2009 miałam wypadek w drodze do pracy, a z ostatnim dniem grudnia 2009 skończyła mi się umowa, która byłą zawarta na czas określony na pełen etat. Po pół roku zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego wróciłam do pracy na nowej umowie, również na cały etat, która został...

 • ezalwosia

  Dodano 2014-04-15 16:06 przez ezalwosia

  Czy słusznie postąpił pracodawca zwalniając mnie dyscyplinarnie?

  Witam,
  przebywałam na zwolnieniu lekarskim do 06.04.2014, w tym dniu minęło 182 dni zasiłku chorobowego. Złożyłam w ZUS wniosek o rentę, ale w dniu 15.04.2014 lekarz orzecznik zamiast renty przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne.
  W dniu dzisiejszym otrzymałam pocztą zwolnienie dyscyplinarne od prac...

 • apbieleccy

  Dodano 2014-01-09 12:00 przez apbieleccy

  Chory kręgosłup a renta

  Witam!
  Mam pytanie dotyczace renty na schorzenia kręgosłupa. Mój mąż ma 35 lat, od 15 lat jest kierowcą zawodowym, od dłuższego czasu skarżył się na bóle pleców, ale zwalał to na długi czas siedzenia w aucie ok. 11 godz. dziennie. W 2012 roku miał wypadek, i zaczęly się badania - najpierw RTG, potem...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wraca 100 proc. zasiłek chorobowy dla pracowników medycznych

  Wraca 100 proc. zasiłek chorobowy dla pracowników medycznych

  Na 100 proc. zasiłku chorobowego mogą znów liczyć pracownicy zatrudnieni w podmiotach leczniczych. Taki zasiłek mogą również otrzymać strażacy ochotnicy.

 • Świadczenia chorobowe tylko na podstawie ZUS ZLA

  Świadczenia chorobowe tylko na podstawie ZUS ZLA

  W związku ze stanowiskiem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 31 marca br., Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że podstawą roszczeń o wypłatę świadczeń chorobowych mogą być wyłącznie druki ZUS ZLA. Zaświadczenia wystawiane ...

 • Choroby - najczęściej zadawane pytania

  Choroby - najczęściej zadawane pytania

  Każdemu z nas może przytrafić się choroba i wiążąca się z nią konieczność przebywania na zwolnieniu lekarskim. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w tym wypadku pytania i wątpliwości.

 • Przygotuj się do choroby

  Przygotuj się do choroby

  Najczęstsze choroby zawodowe związane są z gardłem, słuchem i układem oddechowym. Cierpią na nie przede wszystkim nauczyciele, robotnicy zatrudnieni w halach produkcyjnych i górnicy. Na te choroby przypada ponad połowa wszystkich ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urzędy / Sądy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania