eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrzędy / Sądy › Wyjazd bezrobotnego w celu poszukiwania pracy


2012-12-01 11:39 autor: usioludek

7 795 odsłon

Wyjazd bezrobotnego w celu poszukiwania pracy

Ostatnio zarejestrowałam się jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku (dodam, że mieszkam na terenie o najwyższej stopie bezrobocia). Gdy poinformowałam, że zamierzam szukać pracy w innym województwie to dostałam odpowiedź, że jeśli zamierzam wyjechać i szukać pracy to mam to zgłosić i za ten czas, kiedy mnie nie będzie, nie będzie płacony mi zasiłek. Ręce mi dosłownie opadły, czy rzeczywiście bezrobotny nie może szukać pracy w innym mieście nie tracąc na tym?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-12-03 11:39 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Witam!

  Każda osoba zarejestrowana jako bezrobotna ma prawo do zgłoszenia w roku kalendarzowym 10 dni tzw. braku gotowości do podjęcia zatrudnienia, np. z powodu wyjazdu za granicę lub innej okoliczności powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia. Za ten czas zasiłek nie przysluguje.

  Być może brzmi to absurdalnie, ale chodzi o brak możliwości podjęcia pracy na miejscu, np. na wezwanie urzędu. Urząd pracy potraktował Pani oświadczenie o tym, że zamierza Pani poszukiwać pracy w innym województwie jako brak gotowości do podjęcia pracy na miejscu.

  Wyjściem z tej sytuacji może być np. uzyskanie zameldowania (choćby tymczasowego) w miejscu, w którym Pani poszukuje pracy (w innym województwie), wyrejestrowanie się z obecnego urzędu i zarejestrowanie w urzędzie właściwym ze względu na zameldowanie tymczasowe.

  Pozdrawiam!

  Podstawa prawna: Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • eliza84

  Dodano 2013-07-03 18:01 przez eliza84

  Zwolnienie dyscyplinarne, zasiłek dla bezrobotnych a wyjazd za granicę

  Witam,
  Czy po zwolnieniu dyscyplinarnym, w okresie czekania na zasiłek, czyli w 180 dniach po zwolnieniu, przysługuje prawo do urlopu z Urzędu Pracy? Można wyjechać za granicę, na powiedzmy 2 tygodnie?

 • Natka07

  Dodano 2013-01-30 16:37 przez Natka07

  Zasiłek dla bezrobotnych z PUP

  Witam,
  Chciałam się upewnić czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych. Pracowałam na umowę zlecenie w okresie 12.09.2011 do 18.09.2011, potem na umowę o pracę od 19.09.2011 do 28.11.2011 (rozwiązana wraz z upływem okresu) następnie miałam przerwę i od 13.03.2012 do 12.01.2013 również na umowę o pracę (ro...

 • konto usunięte

  Dodano 2012-11-28 20:45 przez konto usunięte

  Czy dostanę zasiłek?

  Zostałam z dnia na dzień bez pracy, bez pieniędzy i bez świadectwa pracy. Była sprawa w sądzie, ale ciągnęła się 8 miesięcy nie z mojej winy. Teraz chciałam dostać zasiłek, lecz urząd pracy odmówił dlatego, że minęło 6 miesięcy i nie należy mi się zasiłek, ale to stało się nie z mojej winy. Co robić...

 • edkrys

  Dodano 2012-11-16 19:04 przez edkrys

  UP odmawia odmawia wypłaty zasiłku osobie, która pracowała ponad 20 lat - dlaczego?

  W okresie od 01.10.1990 - 31.03.2012 cały etat
  od 01.04-31.10.2012 3/4 etatu.
  Od 04-09.2012 zarobek około 1100 zł. składka na fundusz pracy opłacona (Urząd Pracy tych miesięcy nie uznał). W 10.2012 zarobek powyżej 1500 (UP zalicza).
  UP odmawia przyznania zasiłku, ponieważ dokumenty zostały złożone 0...

 • usioludek

  Dodano 2012-08-20 19:21 przez usioludek

  Podpis dla bezrobotnych

  Jak często należy się stawiać w urzędzie pracy na podpis dla bezrobotnych??

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

  Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

  Osobami dotkniętymi bezrobociem są także osoby, które samotnie wychowują dzieci. Niejednokrotnie nie posiadają one środków na utrzymanie siebie i rodziny. Kierowanie osób bezrobotnych samotnie wychowujących dzieci np. na szkolenie czy ...

 • Zasiłek dla osób bezrobotnych w pigułce

  Zasiłek dla osób bezrobotnych w pigułce

  Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy mogą nabyć prawo do zasiłku po spełnieniu określonych warunków - informuje Zielona Linia.

 • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

  Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

  Gdy kobieta dowie się, że zostanie mamą, jest zwykle bardzo szczęśliwa. Dopiero po pewnym czasie, kiedy emocje opadną, zaczyna wszystko na spokojnie analizować. Pojawienie się potomka wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością. Każdy ...

 • Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

  Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

  Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (także po ustaniu zatrudnienia) jest okresem składkowym - ponieważ od zasiłku macierzyńskiego naliczane są składki na fundusz emerytalny (i rentowy).

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urzędy / Sądy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania