eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Ciąża na urlopie wypoczynkowym po urlopie macierzyńskim


2013-07-17 15:58 autor: aneta28

20 241 odsłon

Ciąża na urlopie wypoczynkowym po urlopie macierzyńskim

Witam,

Po urodzeniu dziecka przebywałam na urlopie macierzyńskim, następnie przeszłam na zaległy urlop wypoczynkowy, który kończy się dzisiaj, natomiast wczoraj dowiedziałam się, że jestem ponownie w ciąży.

Kiedy powiadomić pracodawcę o kolejnej ciąży? Czy jeżeli pierwszego dnia pracy dostarczę zaświadczenia lekarskie o ciąży przyniesie to dla mnie jakieś negatywne konsekwencje? Czy pracodawca może mnie zwolnić lub pozbawić ewentualnych świadczeń chorobowych czy zasiłku macierzyńskiego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-07-18 09:32 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Do Pani należy decyzja o tym ,kiedy poinformuje pracodawcę o ciąży. Nie ma powodu aby z tym zwlekać.

  Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w okresie ciąży, a umowę zawartą na czas określony zobowiązany jest przedłużyć do dnia porodu. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy. Ponadto pracodawca zobowiązany jest udzielić ciężarnej pracownicy zwolnień od pracy na zlecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzone w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.

  Reasumując pracodawca nie może Panią zwolnić, chyba że z powodu upadłości lub likwidacji firmy, nie może również pozbawić świadczeń chorobowych czy zasiłku macierzyńskiego.

  Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-29 20:41 autor odpowiedzi: asiex191

  Witam wlasnie zaczelam zalegly urlop wypoczynkowy po urlopie macierzynskim i okazalo sie ze jestem w kolejnej ciazy co mam zrobic w tej sytuacji ,moge wziasc zwolninie od lekarza prowadzacego i zaniesc pracodawcy i bez zadnych konsekwencji przejde porostu na L4 100% platne. Czy sa jakies inne przepisy i np bede musiala na jeden dzien wrobic do pracy abym mogla korzystac z tego zwolnienia? dodam ze umowe mam do lipca 2024 roku wiec umowa sie nie konczy. prosze o rade.Z góry serdecznie dziękuje

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-03-01 05:18 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po urlopie może dać Pani zwolnienie lekarskie. Szef nie może Panią zwolnic, chyba że zlikwiduje firmę.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-11 12:46 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Również jestem na irlopie wypoczynkowym po urlopie macierzyńskim, do 20 czerwca. W tamtyg tyg dowiedziałam się o kolejnej ciąży. Umowe o pracę mam do połowy sierpnia. Czy mogę w trakcie aktualnego urlopu wysłac pracodawcy zwolnienei lekarskie ? Moje stanowisko zajmuje teraz inna osoba i musiałabym zostać przeniesiona. Nie chcę więc wracać nawet na 1 dzień po urlopie do pracy. Umowa została by przedłużona do dnia porodu( 3 miesiące ciązy) Czy jest to konieczne? Jeśli  mogę od razu wysłać L4 to reszta urlopu zostanie do wykorzystania w kolejnej pracy czy powinien zostać wypłacony ekwiwalent po zakończenie umowy w dniu porodu ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-11 12:49 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Może Pani przerwać urlop idąc na zwolnienie lekarskie. Po zakończeniu umowy za niewykorzystany urlop dostanie Pani ekwiwalent.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-03-12 20:50 autor odpowiedzi: Oh.honey86

  Dzień dobry, właśnie skończył mi się urlop macierzyński i wykorzystuje zaległy urlop wypoczynkowy. Dowiedziałam się że dziś że jestem w ciąży. Dodatkowo w poprzedniej ciąży poszłam na zwolnienie po czym wróciłam do pracy na 2 tygodnie i okazało sie że ciąża jest zagrożona i muszę znowu iść na zwolnienie. Jak się okazało przez przerwanie zwolnienia zmniejszone zostało moje wynagrodzenie. Czy jeśli teraz znowu pójdę na zwolnienie to kwota wynagrodzenia też będzie niższa? Czy powinnam wrócić na jakiś czas do pracy czy mogę iść na L4?  I jeszcze jedno pytanie. Dostałam już z pracy skierowanie na badania medycyny pracy czy powinnam je zrobić przed pójściem na L4 czy mogę je zrobić po macierzyńskim?

  Anna_Pe skomentował/a odpowiedź 2018-05-18 12:43

  Dzień dobry. W trakcie urlopu wypoczynkowego wybranego po urlopie macierzyńskim okazało się, że jestem w ciąży. Jak wyglądać będzie moje wynagrodzenie w wypadku, gdy okres ciąży będę przebywać na zwolnieniu lekarskim? Czy jest ono wyliczane za miesiące, które przepracowałam przed pierwszą ciążą tj będzie niezmienne z tym, które otrzymuje obecnie?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-05-18 12:43 autor odpowiedzi: Anna_Pe

  Dzień dobry. W trakcie urlopu wypoczynkowego wybranego po urlopie macierzyńskim okazało się, że jestem w ciąży. Jak wyglądać będzie moje wynagrodzenie w wypadku, gdy okres ciąży będę przebywać na zwolnieniu lekarskim? Czy jest ono wyliczane za miesiące, które przepracowałam przed pierwszą ciążą tj będzie niezmienne z tym, które otrzymuje obecnie?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-05-19 16:48 autor odpowiedzi: Jowita

  Jeżeli pomiędzy pobieranymi świadczeniami nie będzie przerwy wynoszącej 3 miesiące kalendarzowe (wliczamy okres urlopu wypoczynkowego), podstawa wymiaru zasiłku nie będzie ustalana na nowo, a co za tym idzie będzie taka sama jak w przypadku pierwszej ciąży.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-08-04 16:52 autor odpowiedzi: annna90

  Czyli jeśli dobrze rozumiem, jeśli po urlopie macierzyńskim wykorzystam zaległe 53 dni urlopu wypoczynkowego po czym doniosę L4 na kolejną ciążę to podstawa będzie dokładnie taka sama jak w pierwszej ciąży? Podczas L4 100% podstawy a podczas urlopu macierzyńskiego 80%?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-12-09 21:52 autor odpowiedzi: Jolanta 1989

  Witam,

  aktualnie przebywam na urlopie wypoczynkowym po urlopie macierzyńskim. Dowiedziałąm się, że jestem w ciąży, jednak wcześniej już złożyłam wniosek o urlop wychowawaczy. Powinnam go rozpocząć za 10 dni. Czy w tym czasie mogę złożyć L4 z tytułu ciąży i co wtedy się stanie z urlopem wychowawczym czy mogę z niego zrezygnować?

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 6 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-01-26 22:46 autor odpowiedzi: Lily92

  Jestem na urlopie macierzyńskim do 16.02 okazało się że jestem w drugiej ciąży czy po wykorzystanym zaległym urlopie mam powiadomić pracodawcę i zanieść l4 od lekarza? Czy będę mieć wtedy płacone normalnie cały rok 80%? 
  Mam umowę o pracę na czas nieokreślony.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Grab88

  Dodano 2017-04-24 16:59 przez Grab88

  Ciąża na wychowawczym. Jakie zasiłki się należą?

  Witam,obecnie do końca kwietnia jestem na urlopie macierzyńskim, złożyłam już wniosek o wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, który skończy mi się pod koniec lipca (urlop zaległy za 2016 i bieżący za 2017 rok). Następnie chcę przejść na urlop wychowawczy. Niepłatny, ponieważ dochód męża przekracza na...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-05-18 18:21 przez konto usunięte

  Kolejna ciąża na urlopie bezpłatnym po rodzicielskim

  Witam,
  02.03.2013 roku urodziłam córkę. Przebywałam na urlopie macierzyńskim przez pierwsze 6 miesięcy płatnym 100%, następne pół roku 60%. Posiadam umowę na czas nieokreślony. Zaraz po urlopie rodzicielskim wykorzystałam zaległy urlop wypoczynkowy, który kończy się 19.05.2014 r. Podczas urlopu wypo...

 • mysza82

  Dodano 2014-03-26 23:28 przez mysza82

  Druga ciąża a wynagrodzenie

  Witam,
  mam pytanie odnośnie wynagrodzenia w przypadku drugiej ciąży, a dokładniej L4 i urlopu macierzyńskiego. W lutym skończył mi się urlop rodzicielski po pierwszej ciąży i obecnie do połowy maja przebywam na zaległym urlopie wypoczynkowym.
  Planujemy z partnerem drugie dziecko, jednak zastanawiam ...

 • Klara_W

  Dodano 2013-12-19 15:30 przez Klara_W

  Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego w czasie ciąży oraz urlopu macierzyńskiego?

  Jestem obecnie w czwartym miesiącu ciąży. W jakiej wysokości będę otrzymywała zasiłek chorobowy, jeśli dostanę zwolnienie? Czy zasiłek chorobowy będę otrzymywała w tej samej wysokości przez cały okres ciąży (czy będzie on zmienny)? Kiedy wyliczana jest wysokość zasiłku, który będę otrzymywała w czas...

 • malinkaxx

  Dodano 2013-11-08 11:18 przez malinkaxx

  Czy mogę wykorzystać urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim będąc w ciąży?

  Witam serdecznie,
  przebywam obecnie na urlopie rodzicielskim (60%), który kończy mi się 27.03.2014, wcześniej korzystałam z urlopu macierzyńskiego i L4. Co w sytuacji, jeśli na urlopie rodzicielskim zaszłabym w drugą ciążę: czy mogę przedstawić L4 na drugą ciążę zaraz po urlopie rodzicielskim i otrz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Elastyczna praca ułatwia powrót po macierzyńskim

  Elastyczna praca ułatwia powrót po macierzyńskim

  Sheryl Sandberg w swojej książce "Włącz się do gry" pisze, że prawdziwą równość płci osiągniemy dopiero wówczas, gdy połową krajów i przedsiębiorstw będą zarządzać kobiety, a połową gospodarstw domowych zajmą się ...

 • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

 • Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

  Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

  W przyszłym roku wszystkie zasiłki macierzyńskie będą już naliczane według nowych zasad. Już przy jednym dziecku można będzie pobierać świadczenie nawet przez okres 12 miesięcy.

 • Urlop macierzyński 2014

  Urlop macierzyński 2014

  Urlop macierzyński w ostatnich latach przeszedł dużą transformację, dotyczącą nie tylko długości, ale przede wszystkim możliwości dzielenia go z ojcem dziecka. Staje się zatem w coraz większym stopniu urlopem rodzicielskim. Obecnie ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania