eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Czy u nowego pracodawcy mogę iść na urlop wychowawczy?


2014-07-28 11:28 autor: konto usunięte

8 920 odsłon

Czy u nowego pracodawcy mogę iść na urlop wychowawczy?

Witam,

do 1 października jestem na rocznym urlopie macierzyńskim, który jak już wiem będzie mi wypłacony do końca z ZUS-u mimo, iż szef chce zlikwidować działalność.

Czy gdybym po urlopie macierzyńskim zatrudniła się gdzie indziej od razu mogłabym przejść na urlop wychowawczy (oczywiście jeżeli nowy szef wyraziłby na to zgodę)?

Czy musi być ciągłość zatrudnienia (od 2010 pracuje na umowie na czas nieokreślony)? Czy musiałbym trochę popracować? Czy nowy szef poniósłby jakieś koszty np. musiałby zapłacić jakieś składki do ZUS zatrudniając mnie (przy założeniu że od razu idę na wychowawczy)?

Czy jeżeli nie znajdę od razu pracy a będę zgłoszona jako bezrobotna będzie przysługiwał mi zasiłek dla bezrobotnych? Ewentualnie gdy znajdę potem pracę będę mogła przejść na wychowawczy u nowego pracodawcy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-28 11:47 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Może Pani przejść na urlop wychowawczy, aczkolwiek radziłabym trochę popracować - potencjalny pracodawca nie po to by Panią zatrudniał, by zaraz wypchać na wychowawczy. Poza tym, jeśli dostanie Pani umowę na ores próbny, w tym czasie przejdzie na wychowawczy, to pracodawca z dużym prawdopodobieństwem nie przedłużyłby umowy. Wówczas urlop wychowawczy zakończyłby się wraz z rozwiązaniem umowy.
  Jeśli po urlopie macierzyńskim zarejestruje się Pani z urzędzie pracy, bedzie przysługiwał zasiłek.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-28 12:08 autor odpowiedzi: konto usunięte

  dziękuję za odpowiedź

  a czy do stażu pracy (czyli wysokości zasiłku - 80% czy 100%) wlicza się urlop macierzyński i wychowawczy?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-28 12:13 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Urlop macierzyński i wychowawczy wliczają się do stażu, od którego zalezy prawo do nabycia zasiłku oraz jego wysokość.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-23 20:02 autor odpowiedzi: ana90

  Witam mam pytanie czy jezeli z dniem porodu wygasła mi umowa o prace i teraz jetem na macierzyńskim to czy u nowego pracodawcy po przepracowaniu 1 miesiąca moge wystąpić o urlop wyhowawczy? Jezeli u byłego pracodawcy przepracowałam ponad rok.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-23 20:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Tak, ma Pani prawo do urlopu wychowawczego.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-06 02:41 autor odpowiedzi: natkubika

  Witam czy przepisy się zmieniły czy mogę iść odrazu na urlop wychowawwychowawczy po zatrudnieniu ( pracodawcą się zgodził) czy muszę coś przepracowac u niego?np. Umowę mam od 1 listopada to czy od 1 mogę iść na urlop. W innym zakładzie wcześniej przepracowałaprzepracowałam 10 lat.

  Oceń odpowiedź 0 14

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • myszuuniax96

  Dodano 2021-01-06 13:03 przez myszuuniax96

  Umowa na czas nieokreślony, koniec urlopu macierzyńskiego

  Witam. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na 3/4 etatu na czas nieokreślony. 12 kwietnia kończy mi się urlop macierzyński, ale nie mam możliwości ani chęci powrotu do pracy (ze względu na sytuację w firmie). Od połowy września chciałabym pójść do pracy w innej firmie.
  Co w tej sytuacji mogę zrobić,...

 • pedagog

  Dodano 2013-10-21 20:36 przez pedagog

  Jak korzystnie rozwiązać umowę po urlopie wychowawczym?

  Witam,
  w związku ze zbliżającym się ku końcowi urlopem wychowawczym, proszę o poradę. Chciałabym aby to pracodawca mnie zwolnił. Wiem, że osoba wracająca z urlopu wychowawczego jest szczególnie chroniona przez polskie prawo, jednak razem z pracodawcą doszliśmy do wniosku, że raczej nie ma dla mnie ...

 • Melcia

  Dodano 2021-02-20 07:53 przez Melcia

  Urlop wychowawczy a kuroniówka

  Witam, od miesiąca jestem na urlopie wychowawczym. Ostatnio pracodawca poinformował mnie, że będę tylko mogła być do sierpnia, gdyż od sierpnia zamyka działalność i tym samym kończy mi się urlop wychowawczy. Czy w takiej sytuacji będę mogła ubiegać się o kuroniówkę?

 • Ewelina11114

  Dodano 2019-03-19 10:41 przez Ewelina11114

  Zasiłek dla bezrobotnych po urlopie wychowawczym

  Witam, od 1 listopada 2018 roku byłam na urlopie wychowawczym, na początku marca tego roku otrzymałam informację, że zostaje zlikwidowana firma, w której byłam zatrudniona na czas nieokreślony. Pracodawca zastosował skrócony okres wypowiedzenia - zamiast trzech miesięcy - był miesiąc. Dostałam świad...

 • KomkretnaMama

  Dodano 2018-09-28 16:44 przez KomkretnaMama

  Bankructwo firmy, a ciąża

  Witam,
  jestem w 5. miesiącu ciąży (od 2 miesięcy na chorobowym, które prawdopodobnie będzie trwało do końca ciąży). Pracuję na umowie o pracę na czas nieokreślony. Dziś dowiedziałam się, że firma dla w której mam umowę planuje ogłosić bankructwo.
  Proszę o informację, jak teraz będzie wyglądać sprawa...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jest nowa składka zdrowotna

  Jest nowa składka zdrowotna

  Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą w tym roku w sumie o ponad 612 zł więcej na ZUS. Łączne obciążenie z tytułu miesięcznych składek, jakie przedsiębiorca musi zapłacić za siebie, rośnie o 51 zł, czyli o 5% ...

 • Kodeks pracy: zmiany od 17 czerwca 2013

  Kodeks pracy: zmiany od 17 czerwca 2013

  W dniu 17 czerwca 2013 r. weszła w życie nowelizacja m. in. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2013 r., poz. 675, dalej „nowelizacja”). Zmiany przyjęte nowelizacją mają na celu przede wszystkim ułatwienie ...

 • Urlop macierzyński i rodzicielski: zmiany od 1 września 2013

  Urlop macierzyński i rodzicielski: zmiany od 1 września 2013

  O nowościach w obowiązujących regulacjach prawnych dotyczących urlopów macierzyńskich i rodzicielskich opowiada ekspert, Marta Kosakowska, aplikant adwokacki w TGC Corporate Lawyers.

 • Praca na urlopie wychowawczym a składki ZUS

  Praca na urlopie wychowawczym a składki ZUS

  Po otrzymaniu od pracownicy oświadczenia o posiadaniu innego tytułu do ubezpieczeń, pracodawca nie rozlicza za pracownicę składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Przez okres korzystania z urlopu ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania