eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony


2014-07-03 21:20 autor: ass

16 422 odsłon

Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

Witam,

obecnie jestem na urlopie macierzyńskim, który kończy się 11.08.2014. Z dniem 12.08.2014 powinnam iść pierwszy dzień do pracy. Biorąc pod uwagę moją sytuację  nie mogę wrócić na razie w tym roku do pracy. Chciałabym wziąć urlop wychowawczy, jeżeli jest to płatny, jeżeli nie ma takiego to bezpłatny. Na tym urlopie chciałabym być może rok, a może więcej. A w marcu 2015 kończy mi się umowa o pracę, więc mam pytanie.

Czy pracodawca udzieli mi takiego urlopu i na ile może? Jeżeli udzieli mi np. na rok czasu, to co w takiej sytuacji z moją umową? Czy zostanie ona przedłużona, czy też urlop wychowawczy dostanę na czas do kiedy mam umowę, a potem będę bez pracy.

Chcę dodać, że zależy mi na powrocie do firmy, gdyż wtedy od marca bym miała umowę na czas nieokreślony. Co wtedy, gdy będę na takim urlopie? Co ze składkami rentowymi, chorobowymi itp.? Czy pracodawca opłaca składki, czy wtedy muszę sama opłacać ZUS? Jak tak, to ile by mnie wtedy to wyniosło? I czy taki urlop wlicza mi się do stażu pracy. 

Czy taki urlop w każdej chwili mogę przerwać i wrócić do pracy? I czy po powrocie do firmy już po przedłużeniu umowy - mam okres ochronny? Czy pracodawca w każdej chwili może zerwać ze mną potem umowę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-03 22:21 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  1. Może Pani wziąć urlop wychowawczy (wymóg co najmniej 6-miesięcznego zatrudnienia) - jest bezpłatny.

  2. Pracodawca musi Pani udzielić urlopu wychowawczego (wymiar urlopu wynosi 36 miesięcy, do czasu ukończenia przez dziecko 5 roku życia, możliwość wykorzystania w częściach - maksymalnie pięciu).

  3. Jednak przy umowie na czas określony, pracodawca udzieli urlopu wychowawczego maksymalnie do dnia, do którego umowa jest zawarta.

  4. Przedłużenie umowy nie nastąpi automatycznie, to już zależy od woli pracodawcy.

  5. Pracodawca opłaca składki.

  6. Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

  7. Urlop wychowawczy może Pani przerwać - są dwie opcje: w każdym czasie za zgodą pracodawcy albo po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy złożonym najpóźniej na 30 dni przed planowanym powrotem (wówczas zgoda pracodawcy nie jest potrzebna).

  8. Po zakończeniu urlopu wychowawczego nie korzysta już Pani z ochrony przed wypowiedzeniem.

  W razie pytań zapraszam do kontaktu: adam-sroga@wp.pl

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • atyde

  Dodano 2013-10-13 20:42 przez atyde

  Jak z urlopem macierzyńskim, gdy pracownik jest na urlopie wychowawczym?

  Witam,
  mam pytanie: mam zatrudnioną pracownicę na czas określony do 28.02.2014 r. Od roku przebywa ona na urlopie wychowawczym, ktory ma do końca umowy. Kilka dni temu dowiedziałam się, że urodziła kolejne dziecko, o którym nas jeszcze nie poinformowała.
  I moje pytanie brzmi: kto będzie płacić za ur...

 • lisek85

  Dodano 2013-01-10 08:26 przez lisek85

  Urlop wychowawczy a kolejna ciąża

  Jestem na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko do dnia 19.05.2013 r. Jestem w ciąży, przewidywany termin porodu jest na 14.04.2013 r. Z końcem urlopu wychowawczego kończy mi się również umowa o pracę. Chciałabym się dowiedzieć czy należy mi się zasiłek macierzyński i na jaki okres.
  Jeżeli przysł...

 • melissa84

  Dodano 2014-07-02 13:40 przez melissa84

  Umowa terminowa kończy się podczas urlopu macierzyńskiego

  Witam,
  jestem zatrudniona na umowę terminową I, która trwa do 30.06.2015 r. Obecnie jestem w ciąży, termin porodu to marzec 2015 roku. Umowa kończy się więc podczas gdy bedę na urlopie macierzyńskim.
  Pytanie: czy pracodawca może przedłużyć ze mną umowę od 01.07.2015, czyli kolejną terminową II podcz...

 • klaudyna11

  Dodano 2015-02-11 11:56 przez klaudyna11

  Koniec umowy na czas określony. Co dalej po urlopie macierzyńskim?

  Witam,proszę o pomoc w następującej sprawie. W kwietniu 2014 r. urodziłam dziecko będąc jeszcze zatrudniona na umowie o pracę na czas określony. W dniu narodzin przeszłam na urlop macierzyński. W międzyczasie skończyła mi się umowa. W związku z tym nie należy mi się urlop wychowawczy? Jak to z tym j...

 • jolanka

  Dodano 2014-06-23 13:28 przez jolanka

  Umowa na czas określony. Czy po macierzyńskim pracodawca musi mnie przyjąć do pracy?

  Witam.
  Mam pytanie odnośnie powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim. Mam umowę na czas określony, która kończy się 16.09.2016 r. obecnie jestem w 9. tygodniu ciąży, termin porodu przypada na koniec stycznia 2015 r., więc mam pytania:
  - Kiedy mogę przedstawić zaświadczenie dla pracodawcy o ciąży?
  -...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Urodzenie dziecka na urlopie wychowawczym a składki ZUS

  Urodzenie dziecka na urlopie wychowawczym a składki ZUS

  Rozważmy następujący przypadek: nasza pracownica urodziła dziecko 12 lipca br. w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym. Rozliczałam za nią składki na ubezpieczenia z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Jak mam rozliczyć ...

 • Urlop rodzicielski oczami matek Polek i ich partnerów

  Urlop rodzicielski oczami matek Polek i ich partnerów

  Od 7 kwietnia br. zaczną swoje obowiązywanie znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, na mocy których ojcowie będą mogli skorzystać z wydłużonego, bo trwającego aż 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Serwis Pracuj.pl postanowił przyjrzeć ...

 • Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

 • Urlop rodzicielski na nowo. Jak oceniamy zmiany w Kodeksie pracy?

  Urlop rodzicielski na nowo. Jak oceniamy zmiany w Kodeksie pracy?

  Przed nami kolejne zmiany w Kodeksie pracy w zakresie uprawnień przysługujących pracownikom z tytułu rodzicielstwa. Wynikają one z implementacji unijnej dyrektywy work-life balance, na mocy której ojcowie zdobędą uprawnienie do trwającego 9 ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania