eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy pracodawca ma prawo zwolnić mnie w ciąży?


2017-10-29 18:47 autor: anutkussss

2 851 odsłon

Czy pracodawca ma prawo zwolnić mnie w ciąży?

Witam,

to moja pierwsza ciąża w Polsce. Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do września 2018 r. Termin porodu wypadać będzie na czerwiec/lipiec 2018 r.

Czy jeśli poinformuję pracodawcę o ciąży przed upływem jej trzeciego miesiąca, ma on prawo do złożenia wypowiedzenia i zwolnienia mnie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-10-30 19:06 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Pracodawca nie może Pani zwolnić.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-10-31 19:48 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    No i sprawa nie jest jednoznaczna. Co znaczy.....że nie ma prawa mnie zwolnić. Pracodawca ma możliwość zatrudniać jak i zwalniać pracowników. Kazda decyzja pracodawcy jest prawnie skuteczna, a Pani może  co najwyżeć odwołać się do sądu pracy. Bo, co Pani zrobi, jeżeli pracodawca, który nie może Panią zwolnić ( zgodnie z prawem) wręczy Pani wypowiedzenie??? Kobieta w ciązy jest chroniona przed zwolnieniem w sposób bezwzględny - chyba, ze zastosujemy art.52 K.p.- ale, jezeli jest łamane prawo, to pracownik może się odwołac do Sądu Pracy. To jedyna możliwość dochodzeniaswoich praw. Jest jeszcze PIP.
    Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2017-10-31 19:54
    Ale zgodnie z przepisami, abstrahując od mojej wcześniejszej odpowiedzi teoretycznie nie może Panią zwolnić, bo jest Pani chronona bezwzględnie. Tylko w przypadki likwidacji firmy, ogłoszenia upadłości bądź z art, 52 K.p może się z Panią pożegnać. Pewnie do tego nie dojdzie, więc życzę powodzenia:)

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Kingha

    Dodano 2018-10-23 09:43 przez Kingha

    Umowa o pracę na czas określony a wypowiedzenie

    Witam,jestem zatrudniona od połowy maja 2018 roku na umowę o pracę na 2 lata. Okazało się, że jestem w 7. tygodniu ciąży. Chciałabym pójść na zwolnienie ze względu na dość długie dojazdy do pracy. Czy jeśli powiem o ciąży, a nie upłynął 3 miesiąc ciąży, to czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić?

  • Patrycja

    Dodano 2016-09-07 11:15 przez Patrycja

    L4 w 5. tygodniu ciąży

    Witam,jestem w 5. tygodniu ciąży. Umowę o pracę mam do ostatniego grudnia tego roku. Jeżeli dam teraz L4 pracodawcy, to czy on ma prawo mnie zwolnić? Czy może lepiej poczekać aż będę w 3. miesiącu ciąży?

  • konto usunięte

    Dodano 2016-04-23 18:12 przez konto usunięte

    Ciąża a przedłożenie umowy na czas określony

    Witam, mam pytanie, podejrzewam, że jestem w ciąży a mam umowę na czas określony, która się kończy w 2017 roku w listopadzie. Czy pracodawca może mnie zwolnić? Czy w tej sytuacji jak jest ponad rok do końca umowy, to nie mam czego się obawiać?

  • magda67

    Dodano 2015-01-20 11:33 przez magda67

    Umowa na czas określony a ciąża. Czy pracodawca może mnie zwolnić?

    Witam, mam pytanie, jestem w 5 tygodniu ciąży. Umowę mam na czas określony do 30 kwietnia 2015. Czy pracodawca ma prawo mnie teraz zwolnić, czy lepiej nie mówic na razie o ciąży?

  • niunera

    Dodano 2019-01-24 12:21 przez niunera

    Czy pracodawca może podważyć/unieważnić moją umowę ?

    Witam! Od 1.09.2018 do 30.11.2018 r. pracowałam w nowej firmie na umowę o pracę na okres próbny (wcześniej przez ponad lata byłam zatrudniona w innej firmie (do 2.09.2018 r.). 26.10.2018 r. podpisałam kolejną umowę na czas określony na 18 miesięcy, która rozpoczynała się 01.12.2018 r.Koło 20.11.2018...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

    Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

    Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z ...

  • Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

    Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

    Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

  • Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

    Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

    W czasie licznych przekształceń własnościowych, aby uchronić pracowników przed „niehumanitarnymi” zwolnieniami z pracy ustawodawca zadbał o to, aby wesprzeć ich w razie zwolnień (czytaj ochronić). Wprowadził nowelizację ...

  • Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

    Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

    Wśród wielu zmian, którym w ostatnim czasie poddawany jest Kodeks pracy, jedną z istotniejszych jest nowelizacja z dnia 24 lipca 2015 r. wprowadzająca nowe rozwiązania w zakresie urlopów związanych z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Z ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania