eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy mam szansę na natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy?


2016-04-21 15:52 autor: Maria86

2 241 odsłon

Czy mam szansę na natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy?

Ponad rok temu pracodawca zaproponował mi awans i podwyżkę w ramach "ścieżki kariery". Warunkiem miał być ukończony kurs. W międzyczasie zwolniono dyr. HR -pomysłodawczynię projektu. Kurs zakończyłam w tym miesiącu i w tymże czasie otrzymałam informację, że nie dostanę awansu. W tym samym czasie dostały go 2 osoby o mniejszej wiedzy merytorycznej, krótszym stażu pracy.

Z uzyskanym certyfikatem specjalisty zaproponowano mi pozostanie na stanowisku asystenckim bez możliwości wykorzystania wiedzy z kursu z zaproponowanym zakresem obowiązków. Nigdy nie otrzymałam informacji, że postanowienia mogą nie dojść do skutku albo żeby pracodawca miał uwagi co do mojej pracy uniemożliwiające podjęcie wyższego stanowiska.

Czuję się oszukana. Poświęciłam swój wolny czas na doszkalanie w konkretnym celu. Podpisałam też umowę zobowiązującą mnie do zwrotu kosztów kursu w razie rozwiązania umowy w ciągu 12 miesięcy od jego ukończenia. Chciałabym jak najszybciej rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony.

Czy mam do tego prawo? Nie posiadam w chwili obecnej alternatywy innej pracy. Nie planowałam też odejścia z firmy - decyzja jest podyktowana wyłącznie niesprawiedliwym potraktowaniem wg mojej opinii mojej osoby.

Pytanie zaktualizowano 2016-04-22 09:32

A  wynikające z sytuacji
narusznie godnści (utrata pczucia własnej wartości i przydatnści zawodowej)
nierówne traktowanie (pominięcie przy awansie i przy przydzielaniu kluczowych obowiązków;brak jasnych kryteriów oceny - nie uzyskałam informacji na ten temat)
wyznaczanie obowiązków pniżej kwalifikacji (kompetencje twarde-potwierdzne uzyskanym certyfikatem oraz umiejętnści nabyte podczas 4 -letniego stażu pracy

Pytanie zaktualizowano 2016-04-22 10:08

W ocenie współpracujących ze mną osób to zdarzenie również odbierane jest jako niesprawiedliwe albo co najmniej nie jasne.
Jedakże opierając się na Pańskiej opinii domiemuję ,że w sądzie pracy również nie mam szans na wygraną i pzostaje mi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z pracodawcą,którego zachwanie subiektywnie mgę ocenić jako niepoważne.
Dziękuję za pomoc

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-04-21 20:32 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Obowiązują Panią takie same zasady jak pracodawcę czyli rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Z tego co Pani napisała nie ma Pani podstaw do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia w trybie natychmiastowy.
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2016-04-21 20:32
  Pozostaje jeszcze porozumienie stron dotyczące zwolnienia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-22 09:30 autor odpowiedzi: Maria86

  A  wynikające z sytuacji
  narusznie godnści (utrata pczucia własnej wartości i przydatnści zawodowej)
  nierówne traktowanie (pominięcie przy awansie i przy przydzielaniu kluczowych obowiązków;brak jasnych kryteriów oceny - nie uzyskałam informacji na ten temat)
  wyznaczanie obowiązków pniżej kwalifikacji (kompetencje twarde-potwierdzne uzyskanym certyfikatem oraz umiejętnści nabyte podczas 4 -letniego stażu pracy)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-22 09:40 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Niestety, nie jest to rażące naruszenie przepisów tylko Pani subiektywne odczucie. Zawszemoże Pani wnieśc sprawe do sądu prac o nierówne traktowanie czy tez dyskryminację .

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-22 11:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie wiem co będzie w sądzie pracy , ale tylko tam rozstrzyga się spór między pracownikiem a pracodawcą wynikający z łamania przepisów Kodeksu pracy. Pozdrawiam.

  Maria86 skomentował/a odpowiedź 2016-04-22 11:26

  Rozumiem.Dziękuję i pozdrawiam.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • lucasp17

  Dodano 2015-09-06 22:28 przez lucasp17

  Co zrobić aby odejść jak najszybciej z pracy?

  1 lipca podpisałem umowę na 3 miesiące, tzw. okres próbny. Niestety nie daję rady już pracować w tej firmie. A do tego chciałbym się przenieść do innego miasta, gdzie mógłbym mieć inną pracę. W firmie zostałem zatrudniony na stanowisku kasjer, magazynier. Niestety nie dostałem zakresu obowiązków, w ...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-05-26 19:41 przez konto usunięte

  Czy mam złożyć "wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron"?

  Witam,dzisiaj pracodawca wezwał mnie od siebie i przekazał informację, że nie może dopłacać do mojego wynagrodzenia, gdyż miejsce pracy, w którym pracuje nie przynosi zysków, a pracuje w dziale poligrafii. Natomiast na umówię mam stanowisko recepcjonistka - sprzątaczka, co nie ma nic wspólnego z tym...

 • Sylwia12341

  Dodano 2014-12-19 10:47 przez Sylwia12341

  Praca na urlopie macierzyńskim

  Witam,potrzebuję zasięgnąć informacji na temat pracy na urlopie macierzyńskim. Od czterech lat pracuję w sklepie na czas nieokreślony, a od września jestem na urlopie macierzyńskim. Zdaję sobie sprawę, że urlop otrzymałam aby przebywać z narodzonym synkiem, lecz ktoś mi powiedział, że mogę na urlopi...

 • rychard007

  Dodano 2014-09-28 21:36 przez rychard007

  Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym

  Czy mogę zwolnić się z pracy w trybie natychmiastowym, gdy umowa jest zawarta na czas nieokreślony?

 • Rzepka88

  Dodano 2017-06-16 12:43 przez Rzepka88

  Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia przez pracownika

  Czy powodem do wypowiedzenia umowy o pracę, bez zachowania okresu wypowiedzenia, może być nie wypłacanie przez pracodawcę należnych nadgodzin? Umowa na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Podnoszenie kwalifikacji a obowiązki pracodawcy

  Podnoszenie kwalifikacji a obowiązki pracodawcy

  Jeżeli pracownik chce podnosić swoje kwalifikacje, pracodawca powinien mu to ułatwić. Nie oznacza to jednak, że przełożony ma obowiązek stwarzać warunki do osiągania określonych kwalifikacji. Szef może również sam zdecydować o ...

 • Dokształcanie się jest koniecznością. Pora na "podyplomówkę"

  Dokształcanie się jest koniecznością. Pora na "podyplomówkę"

  Nie ma już chyba zawodów, w których nie ma potrzeby doszkalania się czy pogłębiania wiedzy lub umiejętności. Także zmiana wykonywanego zawodu pociąga za sobą szkolenia czy specjalistyczne kursy. W świecie, w którym pracownik w całym ...

 • Szkolenia pracowników. Miękkie czy specjalistyczne?

  Szkolenia pracowników. Miękkie czy specjalistyczne?

  Szkolenia dobrym sposobem na podniesienie własnej konkurencyjności jako pracownika. Jakie szkolenia warto wybierać?

 • 6 cech, których szukają pracodawcy

  6 cech, których szukają pracodawcy

  Istnieje cały zestaw umiejętności biznesowych, które uważane są za uniwersalne i znajdą zastosowanie w różnych branżach. Nieważne więc, czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem, czy masz długoletnie doświadczenie w pracy, odśwież ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania