eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa na czas określony a ciąża. Czy zostanę zwolniona z pracy?


2016-01-31 04:15 autor: Karola86

2 262 odsłon

Umowa na czas określony a ciąża. Czy zostanę zwolniona z pracy?

Witam,

proszę o udzielenie mi odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Pracuję w firmie produkcyjnej od maja 2015 roku jako pracownik produkcji. Umowa zawarta była przez agencję pracy tymczasowej i została rozwiązana za porozumieniem stron z dniem 31.01.2016, gdyż od 1 lutego przechodzę na umowę na czas określony dwóch bądź trzech lat bezpośrednio z firmą produkcyjną.

Moje pytanie dotyczy tego iż podejrzewam, że jestem w ciąży. Mam wizytę u lekarza w połowie lutego. Czy jeśli okaże się to prawdą, to czy firma będzie mogła mnie zwolnić z pracy, bo rzekomo zaszłam w ciążę będąc na umowie z agencją?

Obawiam się również o to, że lekarz może dać mi zwolnienie lekarskie natychmiast, gdyż jestem alergikiem. Czy takie zwolnienie mogę przedłożyć, czy muszę przepracować chociaż miesiąc do końca lutego?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-01-31 09:04 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Będzia Pani musiała miesiąć przepracować w nowej firmie, by korzystać z chorobowego. 
    A tym co firma pomysli proszę się nie przejmować.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-01-31 09:55 autor odpowiedzi: Jowita

    Zgodnie z art. 4 ustawy o  świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom.

    Do powyższego okresu ubezpieczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

    W Pani przypadku nie obowiązuje 30 dniowy okres wyczekiwania na zasiłek ponieważ nie będzie przerwy w ubezpieczeniu pomiędzy ostatnim zatrudnieniem a obecnym tym od 1 lutego, a co za tym idzie zachowuje Pani ciągłość ubezpieczenia.

    W związku z powyższym na zwolnienie L-4 może Pani przejść już w pierwszych dniach zatrudnienia w nowej pracy. 

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-01-31 11:10 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Tak, potwierdzam, jak nie ma przerwy w zatrudnieniu - ubezpieczeniu prawo do zasiłku jest bez wyczekiwania.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-02-01 15:37 autor odpowiedzi: Karola86

    Dziekuje bardzo za informacje odpowiedz. Tego co powie firma obawiam sie najbardziej bo wezma mnie na jezyki ale trudno. Dziecko jest najwazniejsze.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • bobs66

    Dodano 2015-04-14 08:34 przez bobs66

    Umowa o pracę na dwa lata i ciąża

    Witam,mam umowę o pracę na okres 2 lat od tygodnia, okazało się że jestem we wczesnej ciąży pierwszy miesiąc. Pracuję w ciężkich warunkach. Czy jeżeli wręczę szefowej zwolnienie, to nie ma prawa mnie zwolnić, czy może to zrobić jeżeli praca trwa tak krótko? Czy będę mieć wypłacane pieniądze na zwoln...

  • yata20

    Dodano 2016-08-23 17:21 przez yata20

    Umowa na czas określony a L4 w ciąży i zwolnienie z pracy

    Witam,od 19 października 2015 roku pracowałam u jednego pracodawcy. Umowy były co 10-dni przedłużane i były to umowy o pracę na czas określony .Dowiedziałam się, że jestem  w ciąży w 4 tygodniu. Zwolnienie lekarskie otrzymałam od lekarza rodzinnego na postawie USG, ponieważ Pani ginekolog wolała poc...

  • molesta

    Dodano 2016-03-09 22:00 przez molesta

    Kiedy mogę pójść na L4?

    Witam,1.03.2016r. dostałam umowę o pracę na czas określony na 2 lata. Okazało się, że obecnie tj. 9.03.2016 jestem w 5. tygodniu ciąży. Praca jest w ciężkich warunkach. Czy już teraz mogę powiedzieć o ciąży i pójść na L4? Czy pracodawca może zerwać ze mną teraz umowę? Co mi sie obecnie należy?Dzięku...

  • ola1508

    Dodano 2016-05-06 21:52 przez ola1508

    Czy mogę iść na zwolnienie L4 będąc w ciąży?

    Mam umowę o pracę na czas określony od 02.05.2016 do 31.05.2016 i jest szansa na przedłużenie tej umowy na pół roku. Dowiedziałam się, że jestem w ok. 2 miesiącu ciąży.  Czy mogę iść na zwolnienie L4, kto za nie zapłaci? Powiedzieć pracodawcy o ciąży czy jeszcze poczekać, a co jeśli nie przedłuży um...

  • gosia1995

    Dodano 2016-04-04 16:02 przez gosia1995

    Ciąża - umowa na czas określony

    Odbywałam 4-miesięczny staż z urzędu, później podpisałam z pracodawcą umową o pracę na 3 miesiące, która skończyła się 19 marca. W marcu dowiedziałam się, że jestem w ciąży i 11.03 zaniosłam zwolnienie lekarskie do pracodawcy. Czy umowa przedłuży mi się automatycznie? Czy będę dostawała co miesiąc p...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

    Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

    Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

  • Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

    Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

    Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie. Należy także pamiętać, że roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek ...

  • ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

    ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Potrzebny jest wniosek. Dotyczy to osób, którym świadczenie wypłaca ZUS, a nie zakład pracy.

  • Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

    Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

    1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania