eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa na czas określony a L4 w ciąży i zwolnienie z pracy


2016-08-23 17:21 autor: yata20

2 270 odsłon

Umowa na czas określony a L4 w ciąży i zwolnienie z pracy

Witam,

od 19 października 2015 roku pracowałam u jednego pracodawcy. Umowy były co 10-dni przedłużane i były to umowy o pracę na czas określony .

Dowiedziałam się, że jestem  w ciąży w 4 tygodniu. Zwolnienie lekarskie otrzymałam od lekarza rodzinnego na postawie USG, ponieważ Pani ginekolog wolała poczekać miesiąc jednakże zwróciła uwagę, że pracuję w zbyt wysokiej temperaturze oraz wydcham szkodliwe substancje i sama pokierowała mnie do rodzinnego.

Pierwsze zwolnienie (8-22.07.2016) tego tytułu dostarczyłam 8.07.2016 (przy czym umowa ostatnia trwała od 1.07 do 10.07). Po upływie dwóch tygodni kolejne zwolnienie przedłużył mi lekarz rodzinny (22.07-28.07.2016) i również było zaniesione do pracy. 28.07.2016 po wizycie u Pani ginekolog wystawiła mi zwolnienie (28.07-25.08.2016), które również zaniosłam do pracy.

10.08.2016 dowiedziałam się "przypadkiem" że nie pracuję już od miesiąca.
Zadzwoniłam od razu z zapytaniem co się stało? Otrzymałam odpowiedź: "umowa nie została przedłużona, ponieważ w dniu kończenia się umowy tj. 10.07.2016 była Pani na zwolnieniu lekarskim i nie miałaby Pani, jak podpisać umowy".

Powiedzieli mi również, że nie powinni już przyjmować moich zwolnień lekarskich mimo to przyjmowali... Jak zapytałam dlaczego Pani odpowiedziała mi, że nie wie ...
Ostatnie moje zwolnienie lekarskie oddali mi do ręki przy czym podpisałam "papierek "że dnia 10.08.2016 odebrałam moje zwolnienie za okres od 28.07 do 25.08".

Pojechawszy do ZUS-u (11.08.2016) dowiedziałam się, że nawet mojego pierwszego zwolnienia ZUS nie widział i nic nie ma, ale podpisałam i wypełniłam zaświadczenie. Pani powiedziała, że jak pracodawca wszystko dośle (Z-3 i zaległe zwolnienia), to otrzymam wyrównanie i oni będą wypłacać mi pieniążki.

Pani zapytała mnie o świadectwo pracy, którego nie otrzymałam do dzisiaj. Dzwoniłam do nich, mieli wysłać bo kopie świadectwa też chcieli i przekazałam - niby wysłali. Jak dzonilam do ZUS-u 18.08 nic jeszcze dostarczone nie jest. Pracodawca tlumaczył się że mi świadectwo wysłał było awizowane 3 razy i odesłane było do nich. Cały czas siedzę w domu i nic nie było jak i nadal nie ma.

1. Czy będzie przysługiwał mi zasiłek na okres ciąży?
2. Jak będzie wyglądało macierzyńskie?
3. Czy pracodawca miał prawo mnie zwolnić (nie przedłużyć umowy), jak i nie poinformować mnie o tym?
4. Jaki czas ma pracodawca na dostarczenie wszystkich dokumentów do ZUS-u ?
5. Jak mam odzyskać bądź wywalczyć swoje świadectwo pracy?
6. Czy wszystko dobrze zrobiłam z dostarczaniem zwolnień jak i z pójściem do ZUS-u?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-08-24 00:35 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W pierwszej kolejności nalezy wyjaśnić jakie to były umowy i z kim podpisywane. Jeżeli umowy terminowe z pracodawcą to nie mogło tak byc i sprawe powinna PAni zgłosić do PIP oraz wnieś pozew do sądu, .....ALE, jeżeli to były umowy zawarte przez agencje pracy ( i na to mi wygląda), to sytuacja ma się zgoła inaczej. Agencja niema obowiązku przedłużenia umowy bez względu na stan zaawansowania ciązy. Jeżeli będzie PAni nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim, to zasiłek do porodu wypłaci ZUS.Zwolnienia w takim przypadku dostarcza się do oddziału ZUSu.

  yata20 skomentował/a odpowiedź 2016-08-24 07:11

  Dokładnie umowy były, niestety przez pośrednika. Na zwolnieniu lekarskim jestem nieorzerwalnie od 8 lipca tego roku. Tylko w takim razie ile sie czeka az "oni" wyślą mi moje siwadectwo pracy ? Jak i również ile czasu mają na dostarczenie tych zwolnien do ZUS-u? I skoro mialam zwolnienie od 22.07 ( a od 11.07 bylam juz bez pracy - o czym nie wiedziałam) dlaczego dalej przyjmowali moje zwolnienia ? te za okres od 28.07 do 25.08 tez przyjeli ale oddali mi je 10.08, pierw sie okazało że nie ma ich tu na miejscu (u posrednika w naszej miejscowosci) tylko sa w innym miescie .. ale po uplywie niespełna godziny nagle znalazły sie na miejscu gdzie mogłam je odebrac. Mimo ze przez posrednika ida te zwolnienia ida przez kadry "głowne" ( tak to określe) firmy w której byłam zatrudniona i oby dwa zwolnienia po zaprzestaniu umowy były przyjmowane i zatwierdzane przez posrednika jak i przez firme.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • molesta

  Dodano 2016-03-09 22:00 przez molesta

  Kiedy mogę pójść na L4?

  Witam,1.03.2016r. dostałam umowę o pracę na czas określony na 2 lata. Okazało się, że obecnie tj. 9.03.2016 jestem w 5. tygodniu ciąży. Praca jest w ciężkich warunkach. Czy już teraz mogę powiedzieć o ciąży i pójść na L4? Czy pracodawca może zerwać ze mną teraz umowę? Co mi sie obecnie należy?Dzięku...

 • bobs66

  Dodano 2015-04-14 08:34 przez bobs66

  Umowa o pracę na dwa lata i ciąża

  Witam,mam umowę o pracę na okres 2 lat od tygodnia, okazało się że jestem we wczesnej ciąży pierwszy miesiąc. Pracuję w ciężkich warunkach. Czy jeżeli wręczę szefowej zwolnienie, to nie ma prawa mnie zwolnić, czy może to zrobić jeżeli praca trwa tak krótko? Czy będę mieć wypłacane pieniądze na zwoln...

 • martusxx

  Dodano 2016-06-30 09:30 przez martusxx

  Czy mogę iść na L4 ciążowe przy nowej umowie?

  Witam,zatrudniona zostałam w firmie od 4 kwietnia do końca czerwca. W czerwcu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Teraz mam dostać umowę na 2,5 roku od 1 lipca. Czy mogę od razu, od 1 lipca przynieść do pracy L4 od ginekologa, który prowadzi moją ciążę? Czy muszę przepracować jakiś czas jeszcze?

 • ola1508

  Dodano 2016-05-06 21:52 przez ola1508

  Czy mogę iść na zwolnienie L4 będąc w ciąży?

  Mam umowę o pracę na czas określony od 02.05.2016 do 31.05.2016 i jest szansa na przedłużenie tej umowy na pół roku. Dowiedziałam się, że jestem w ok. 2 miesiącu ciąży.  Czy mogę iść na zwolnienie L4, kto za nie zapłaci? Powiedzieć pracodawcy o ciąży czy jeszcze poczekać, a co jeśli nie przedłuży um...

 • Karola86

  Dodano 2016-01-31 04:15 przez Karola86

  Umowa na czas określony a ciąża. Czy zostanę zwolniona z pracy?

  Witam,proszę o udzielenie mi odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Pracuję w firmie produkcyjnej od maja 2015 roku jako pracownik produkcji. Umowa zawarta była przez agencję pracy tymczasowej i została rozwiązana za porozumieniem stron z dniem 31.01.2016, gdyż od 1 lutego przechodzę na umowę na czas...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

  Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

  Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

 • Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

  Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

  Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie. Należy także pamiętać, że roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek ...

 • ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

  ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Potrzebny jest wniosek. Dotyczy to osób, którym świadczenie wypłaca ZUS, a nie zakład pracy.

 • Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania