eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Jak rozwiązać umowę za porozumieniem stron?


2015-11-25 17:13 autor: DOLAR

2 975 odsłon

Jak rozwiązać umowę za porozumieniem stron?

Witam,

jestem zatrudniony w firmie na okres 2 lat - pracodawca podpisał z PUP umowę na dofinansowanie stanowiska pracy. Termin końcowy zatrudnienia mija 14.07.2016. Chciałbym już teraz się zwolnić - jak mogę to zrobić? Z jakim okresem wypowiedzenia muszę się liczyć? Co z zasiłkiem dla bezrobotnego - po rozwiązaniu umowy zapewne muszę się zarejestrować jako bezrobotny, więc czy ma jakieś znaczenie fakt, że byłem na dofinanspwanym stanowisku z PUP?

Proszę o pilną odpowiedź.

Z poważaniem,
Maciej

Pytanie zaktualizowano 2015-11-25 18:23

Ad odp.: Dziękuję. Przepraszam nie napisałem za pierwszym razem - otóż w kopii umowy mam podpunkt "Strony dopuszczają możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia (gdy umowa opiewa na okres dłuższy niż 6 miesięcy)" - jak powinno wyglądać wypowidzenie? Czy jest ewentualnie szansa aby obustronnie polubownie rozwiązać umowę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-11-25 18:16 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

    Wiąże Pana umowa na czas określony. Jeśli w jej treści nie ma informacji o możliwości wypowiedzenia, to znaczy że nie może jej Pan wypowiedzieć. Może Pan próbować zawrzeć porozumienie (co się Panu nie uda) albo rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, jeśli praca szkodzi Pana zdrowiu (musi mieć Pan orzeczenie lekarskie) albo pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków pracodawcy. Rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia musi być uzasadnione, w przeciwnym razie pracodawca może domagać się od Pana odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

    Zasiłek dla bezrobotnych również Panu nie będzie przysługiwał, jeśli rozwiązanie umowy okaże się bezzasadne.

    DOLAR skomentował/a odpowiedź 2015-11-25 18:22

    Dziękuję. Przepraszam nie napisałem za pierwszym razem - otóż w kopii umowy mam podpunkt "Strony dopuszczają możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia (gdy umowa opiewa na okres dłuższy niż 6 miesięcy)" - jak powinno wyglądać wypowidzenie? Czy jest ewentualnie szansa aby obustronnie polubownie rozwiązać umowę?

    Agata Mikucka zaktualizował/a odpowiedź 2015-11-26 09:35
    Może Pan wypowiedzieć umowę, ale zasiłek nie będzie Panu przysługiwał. Czy jest szansa aby polubownie rozwiązać umowę? Nie sądzę. Pracodawca ma obowiązek Pana zatrudniać przez okres wskazany w umowie o dofinansowanie stanowiska pracy, bo jest Pan osobą skierowaną przez PUP. Pana odejście może mieć dalsze skutki, w tym m.in. możliwość domagania się zwrotu dofinansowania.
    Agata Mikucka zaktualizował/a odpowiedź 2015-11-26 09:36
    od pracodawcy oczywiście

    DOLAR skomentował/a odpowiedź 2015-11-26 16:04

    Więc jak mogę interpretować zapis w umowie: "Strony dopuszczają możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia (gdy umowa opiewa na okres dłuższy niż 6 miesięcy)" ? - czy nie ma szansy no rozwiązanie tej kwestii ? Chcę w "dobrych" stosunkach zakończyć współpracę.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • sunshine2

    Dodano 2015-02-25 10:13 przez sunshine2

    Wypowiedzenie umowy na czas określony z powodu zmiany miejsca zamieszkania

    Proszę o poradę.Mam umowę na czas określony bez klauzuli o wypowiedzeniu, umowa zawarta jest na rok, to druga moja umowa. W najbliższym czasie wyjeżdzam za granicę. Czy mogę wypowiedzieć umowę z powodu zmiany miejsca zamieszkania, jaki okres wypowiedzenia powinnam zachować oraz jakie konsekwencje mo...

  • konto usunięte

    Dodano 2017-07-19 13:58 przez konto usunięte

    Czy mogę rozwiązać umowę, która nie zawiera okresu wypowiedzenia?

    Witam,zawarłam umowę o pracę na czas określony dokładnie na 2 lata od 08.05.2017 do 07.05.2019. W treści umowy nie ma adnotacji o okresie wypowiedzenia. Czy mogę taką umowę w jakiś sposób rozwiązać wcześniej?

  • Monika2015

    Dodano 2015-09-17 12:18 przez Monika2015

    Który rodzaj rozwiązania umowy o pracę wybrać?

    Witam,obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim (do 10.10.15) od psychiatry, ponieważ źle znosiłam atmosferę w pracy z powodu szefa. Wiem, że zatrudnił już na moje miejsce nową osobę.Obowiązuje mnie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia - umowa podpisana na czas określony 5 lat. Chcę złożyć wypowiedzenie...

  • katrina22201

    Dodano 2015-08-25 15:26 przez katrina22201

    Umowa a wypowiedzenie

    Witam,umowę o pracę dostałam na czas określony a okres wypowiedzenia jest 2-tygodniowy. Mam pytanie: jak powinno wyglądać wypowiedzenie i kiedy mogę go złożyć? Czy jest powiedziane, że musi być to sobota albo koniec miesiąca, nie może być to poniedziałek?

  • dzasta81

    Dodano 2015-07-28 21:31 przez dzasta81

    Jak napisać wypowiedzenie umowy?

    Witam,mam umowę o pracę na okres dwóch lat, chciałabym jutro złożyć wymówienie z pracy za porozumieniem stron, ale bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jak napisać takie wypowiedzenie? Czy można się podeprzeć jakimś kodeksem pracy w takim wypowiedzeniu? Zależy mi na tym żeby w dniu złożenia wypowied...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Okres wypowiedzenia

    Okres wypowiedzenia

  • Wypowiedzenie umowy na czas określony po zmianie przepisów

    Wypowiedzenie umowy na czas określony po zmianie przepisów

    Zgodnie z nowelizacją kodeksu pracy, obowiązującą od 22 lutego br., pracodawca, który zamierza rozstać się z pracownikiem zatrudnionym na czas oznaczony i zachować 2-tygodniowy termin wypowiedzenia, musi rozwiązać z nim umowę w ciągu ...

  • Skrócony okres wypowiedzenia

    Skrócony okres wypowiedzenia

    Warto pamiętać, aby właściwie udokumentować ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę. Najkorzystniejszą dla pracodawcy sytuacją będzie sporządzenie przez pracownika pisemnego wniosku o ustalenie ...

  • Skrócenie okresu wypowiedzenia: kiedy możliwe?

    Skrócenie okresu wypowiedzenia: kiedy możliwe?

    Gdy pracodawca chce szybko rozstać się z pracownikiem dobrym rozwiązaniem jest zawarcie porozumienia stron. Zakończenie umowy o pracę polega wówczas na zgodnym oświadczeniu woli pracownika i pracodawcy co do ustania stosunku pracy. Jest to ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania