eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Rozwiązanie umowy na zastępstwo


2015-11-20 21:20 autor: katiowl

1 693 odsłon

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Witam serdecznie,

jestem zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo (na czas długotrwałej nieobecności innego pracownika wynikającej z faktu przebywania na urlopie macierzyńskim).

W związku z tym, że jest to praca tylko na dany okres (do powrotu nieobecnego pracownika) postanowiłam podjąć zatrudnienie w innej firmie, która chciałaby zatrudnić mnie najszybciej, jak to tylko możliwe.

Ustawowy czas okresu wypowiedzenia dla umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze. Na mojej umowie (umknęło to wcześniej mojej uwadze) znajduje się jednak zapis, że okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Czy jest to zgodne z prawem pracy? Czy mogę żądać wcześniejszego ustania stosunku pracy? Jeśli tak, to w jaki sposób?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-11-23 08:58 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

    Strony stosunku pracy mogą umownie przedłużyć okres wypowiedzenia. Jedyne co może Pani zrobić, to albo wypowiedzieć umowę z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia albo porozumieć się z pracodawcą. Ewentualnie może Pani rozważyć wykorzystanie urlopu i podjęcie w tym czasie zatrudnienia u nowego pracodawcy. Wiąże się to jednak z ryzykiem, że nowy pracodawca może odwołać Pani urlop i wezwać do stawienia się w pracy (art. 167 par. 1 kodeksu pracy).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • hari_bo

    Dodano 2014-05-12 17:33 przez hari_bo

    Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony przez pracownika bez świadczenia pracy

    Witam,
    czy pracownik będąc zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony, może rozwiązać umowę o pracę zachowując trzy miesięczny tryb wypowiedzenia bez świadczenia pracy w tym okresie?
    Pracodawca w stosunku do pracownika ma takie prawo, a jak wygląda sytuacja odwrotna? Zależy mi na jak najszyb...

  • rosiczka2

    Dodano 2014-01-22 16:22 przez rosiczka2

    Czy mogę podjąć pracę u nowego pracodawcy będąc na wypowiedzeniu?

    Witam,
    jestem na wypowiedzeniu umowy o pracę (ja wypowiedziałam) i zwolniona jestem przez pracodawcę ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Czy mogę podjąć pracę, jeżeli w czasie wypowiedzenia znajdę nową?
    W umowie o pracę była tylko klauzura, że nie mogę świadczyć pracy w tym samym czasie w ...

  • Lotarius

    Dodano 2022-09-28 11:02 przez Lotarius

    Wypowiedzenie, a zobowiązania do przepracowania określonego czasu

    Szanowni chciałbym zaczerpnąć porady w konkretnym przypadku:
    Umowa o pracę na czas nieokreślony przewiduje już 3 miesięczny okres wypowiedzenia.
    Zawarta umowa lojalnościowa (szkolenie zewnętrzne) zawiera punkt: Pracownik zobowiązuje się do przepracowania u pracodawcy do dnia 13.11.
    Moje pytanie brzm...

  • PioAd

    Dodano 2015-09-08 17:19 przez PioAd

    Czy podczas okresu wypowiedzenia mogę podjąć nową pracę?

    Dzień dobry,proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. 07.09.2015 złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę - znalazłem inną i lepszą pracę. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Zaczyna się liczyć od 01.10.2015. Pozostało mi 39 dni urlopu do wykorzystania. Pracodawca zaproponował mi abym wziął urlop od 06.10.2...

  • lucasp17

    Dodano 2015-09-06 22:28 przez lucasp17

    Co zrobić aby odejść jak najszybciej z pracy?

    1 lipca podpisałem umowę na 3 miesiące, tzw. okres próbny. Niestety nie daję rady już pracować w tej firmie. A do tego chciałbym się przenieść do innego miasta, gdzie mógłbym mieć inną pracę. W firmie zostałem zatrudniony na stanowisku kasjer, magazynier. Niestety nie dostałem zakresu obowiązków, w ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Okres wypowiedzenia

    Okres wypowiedzenia

  • Prawa i obowiązki w okresie wypowiedzenia

    Prawa i obowiązki w okresie wypowiedzenia

    Okres wypowiedzenia liczony jest od momentu oświadczenia pracodawcy lub pracownika o chęci rozwiązania umowy do ustania stosunku pracy. To nie tylko czas, w którym kończymy współpracę z firmą, ale również moment, w którym mogą się ...

  • Rodzaje i czas trwania umowy o pracę

    Rodzaje i czas trwania umowy o pracę

    Kodeks pracy wprowadził w art. 25 podział umów o pracę na rodzaje (odmiany), według kryteriów czasu trwania stosunku pracy oraz spełnienia przez nie dodatkowych celów. Stąd rozróżnienie terminowych (na okres próbny, czas określony i ...

  • Zmiana pracy: jak odejść z klasą?

    Zmiana pracy: jak odejść z klasą?

    Czasy, w których pracownik wiązał się z pracodawcą na czas całej swojej kariery zawodowej, odeszły do lamusa. Dziś zmiana pracy jest zjawiskiem nie tylko częstym, ale wręcz pewnego rodzaju normą. Przyjęcie nowej oferty nie powinno jednak ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania