eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa o zakazie konkurencji a zmiana formy prawnej działalności firmy


2014-12-02 13:17 autor: seba74

2 214 odsłon

Umowa o zakazie konkurencji a zmiana formy prawnej działalności firmy

Podpisałem umowę o pracę i odrębną umowę o zakazie konkurencji. Pracowałem niecałe 5 miesięcy plus w tym 2 miesiące na okres próbny. Umowa o zakazie konkurencji jest na 2 lata. Podpisałem umowę z firmą - jednoosobową działalnością gospodarczą, aktualnie na dniach uległa zmianie forma prawna (nie wiem tego na pewno, czy nie jest to nowa jednak firma z udziałem mojego szefa). Jest to spółka komandytowa (akt notarialny, wspólnik). W CEIDG widzę, że firma nie jest wykreślona (ta z którą podpisałem umowę).

Pytanie jest takie: dziś dostałem wypowiedzenie (2 tygodnie), czy należy mi się ekwiwalent za umowę o zakazie konkurencji? W jakieś wysokości? Czy jeśli pracodawca zrezygnuje bądź zrezygnował z działalności gospodarczej - pozostanie przy spółce (inna nazwa - nieznacznie, ta sama siedziba, ten sam zakres działalności), to czy ekwiwalent mi się nadal od pracodawcy należy? Czy należy złożyć pismo do pracodawcy? Jak to wygląda?

Proszę o rady i pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-09 15:21 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,
  W art. 101(2) Kp. ustawodawca przewidział możliwość zawarcia umowy między pracodawcą a pracownikiem o zakazie konkurencji, która będzie obowiązywać  po ustaniu stosunku pracy.
   Zakaz ten dotyczy pracownika mającego w trakcie trwania stosunku pracy dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Ustawodawca nie wyjaśnia pojęcia „szczególnie ważne informacje”. W umowie określa się okres obowiązywania zakazuoraz wysokość wynagrodzenia (odszkodowania) należnego pracownikowi od pracodawcy. Kodeks pracy przewiduje, że odszkodowanie  nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach lub w inny sposób ustalony w umowie (np. jednorazowo).
  Pozdrawiamy,Zespół elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania