eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa czas nieokreślony a agencja pracy


2014-08-19 11:39 autor: konto usunięte

6 483 odsłon

Umowa czas nieokreślony a agencja pracy

Witam,

Od 2007 r. byłem zatrudniony przez Simplike. Po dwóch latach firma podjęła decyzję, że przenosi nas (wybranych pracowników – 9 osób) do Manpower group i od 2009 jestem zatrudniony przez tą firmę. Oczywiście pracuję na rzecz innej zagranicznej firmy. Mam umowę na czas nieokreślony, taką umowę mają tylko 2 osoby, inni mają na czas określony.

Moje pytanie brzmi: czy legalne jest zatrudnianie przez agencje pracy na czas nieokreślony? 

Na razie nikt nie może mi odpowiedzieć czy jest to legalne czy też nie? Pytałam 2 prawników - nie mieli zdania, agencja oczywiście twierdzi, że tak, bo co ma mi odpowiedzieć.... nawet na stronie   jest mowa o zatrudnieniu tymczasowym, ale nie stałym, tylko o stałej rekrutacji. 

Czy jest to gdzieś sprecyzowane w jakiejś Ustawie? Czy powinienem zgłosić ten fakt do PIP? Proszę o szczerzą odpowiedź, bardzo mi zależy, bo chcę wziąć kredyt hipoteczny, ale jak bank zobaczy, że mam umowę z agencją pracy, pomimo że mam czas nieokreślony, może być problem ;(

dziękuję za odp.

Damian

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-08-19 16:35 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Zgodnie z ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, agencja może zatrudnić pracowników tymczasowych tylko na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, bez możliwości zawarcia wcześniejszej umowy na okres próbny. Ustawa nie przewiduje także możliwości zawarcia pomiędzy agencją a pracownikiem umowy na czas nieokreślony. Ważnym unormowaniem, wynikającym ze specyfiki zatrudnienia czasowego jest art. 21 ustawy, który wyłącza stosowanie art. 251 k.p. limitującego liczbę zawieranych umów terminowych. W związku z czym dozwolone jest przesuwanie, w drodze aneksu, terminu zakończenia tej samej umowy na czas określony. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania zatrudnienia dłuższego okresu wykonywania pracy nie uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-20 08:24 autor odpowiedzi: konto usunięte

    dziękuję za odpowiedź,

    Porszę o poradę co ja mam teraz zrobić?

    umowę na czas nieokreślony z Manpower mam od 2009 roku, czyli już 5 lat.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania