eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa na czas określony a ciąża. Czy jestem już chroniona?


2014-05-28 19:59 autor: Aniusiaa

6 920 odsłon

Umowa na czas określony a ciąża. Czy jestem już chroniona?

Witam :)

Pracuję od 14.04.2014, dostałam umowę na czas określony do 31.10.2014.      20.05.2014 dowiedziałam się, że jestem w 5 tygodniu ciąży. Czy mogę już poinformować pracodawcę, czy muszą minąć 3 miesiąc ciąży?

Od kiedy jestem chroniona? Bo różnie piszą, że od pierwszego dnia ciąży, w innych artykułach, że od 3 miesiąca. Nie wiem czy czekać z poinformowaniem, aby przed 3 miesiącem pracodawca nie wypowiedział mi umowy.

Proszę o odpowiedź,

Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2014-05-28 21:12

To jesli powiem w 5 tyg ciązy pracodawcy,pójdę na l4 to nie może mnie zwolnić? Czy po przedłużeniu umowy dostanę zasiłek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-28 20:03 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pracodawca nie może Panią zwolnić. W przypadku , gdy okres zakończenia umowy przypada na conajmniej 12 tydzień ciąży, imowa zostaje przedłużona do dnia porodu.

    Aniusiaa skomentował/a odpowiedź 2014-05-28 21:03

    To jesli powiem w 5 tyg ciązy pracodawcy,pójdę na l4 to nie może mnie zwolnić? Czy po przedłużeniu umowy dostanę zasiłek?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-28 20:11 autor odpowiedzi: mia70

    Witam serdecznie, przed zakończeniem umowy, pracownica zgłasza pracodawcy (przynosi zaświadczenie lekarskie)że jest w ciąży powyżej 12 tygodnia i w dniu rozwiązania umowy zamiast świadectwa pracy kadrowa powinna wprowadzić aneks do umowy o treści: że zgodnie z Art.177 par.3 Kp, na podstawie przedłożonego przez pracownika zaświadczenia lekarskiego, zawarta umowa na czas próbny, przedłuża się do dnia porodu z mocy prawa, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-28 21:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Umowa zostanie przedłuzona do dnia porodu. Po urodzeniu będzie miała Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego przez 12 miesięcy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

    Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

    Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

  • Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

    Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

    Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z ...

  • Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

    Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

    Rozważmy następujący przypadek: po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (16 czerwca 2009 r.) pracownica zamierza wykorzystać przysługujący jej urlop wychowawczy. Podstawą jej zatrudnienia jest umowa o pracę na czas określony, która wygasa ...

  • Prawa autorskie a praca na etat

    Prawa autorskie a praca na etat

    Zatrudnieni w firmach programiści, architekci czy np. ilustratorzy czasopism opracowują w ramach swych obowiązków pracowniczych autorskie projekty, z których ich przełożony może korzystać. Powstałe utwory chroni prawo autorskie. O ile ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania