eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony a zmuszenie do wybrania urlopu


2014-02-28 09:41 autor: alga26

3 290 odsłon

Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony a zmuszenie do wybrania urlopu

Witam,

mam pytanie odnośnie wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Jeśli dostanę wypowiedzenie takiej umowy bo np. nie wykonuję należycie swoich obowiązków co nie jest prawdą, mam prawo odwołać się w sądzie do 7 dni? Jak wtedy wygląda sprawa z wypowiedzeniem 3-miesięcznym? Czy pracodawca ma prawo zmusić mnie do wybrania w tym czasie całego urlopu wypoczynkowego, czy mogę się nie zgodzić i pracować normalnie?

Pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników, więc będąc na wypowiedzeniu z winy pracodawcy siedzę przez 3 miesiące w domu i dostaję za to odprawę 3-miesięczną?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-28 10:03 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop.

  Jeśli nie chce, by pracownik na wypowiedzeniu przychodził już do pracy, to jeśli pula urlopu jest za mała, może po jej wyczerpniu zwolnić go ze świadczenia pracy (płatne). 

  Można odwołać się od wypowiedzenia do 7 do sądu rejonowego.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-28 10:43 autor odpowiedzi: alga26

  Witam ponownie czyli na wypowiedzeniu jak mam 20 dni urlopu  to musze wybrac caly  urlop na wypowiedzenie nie moge pracodwacy odmówic?

  I czy pracodawca moze podac powód zwonienia ze odmówiłam pojscia na urlop wypoczynkowy wtedy kiedy on chciał zebym poszła gdze w zakładzie pracy mamy planowanie urlopu na cały rok.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-28 12:05 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Jeśli ma Pani 20 dni UW i 3-miesięczny okres wypowiedzenia, pracodawca będzie chciał, żeby wykorzystała Pani całość, a potem może Pani wrócić do pracy lub:

  - przejść na zwolnienie lekarskie i nie wracać do pracy;
  - lub jeśli pracodawca z własnej inicjatywy zaproponuje zwolnienie ze świadczenia pracy może Pani nie wracac do pracy i mieć tzw. nieobeność usp. płatną.

  Uważam, że powód wypowiedzenia, który podał pracodawca jest słaby, jednak jeśli będzie chciał Panią zwolnić to i tak to zrobi. Może jednak Pani w odwołaniu do sądu podać argument pracodawcy jako nieadekwatny do zaistnienia przesłanki do rozwiązania umowy.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • TakiKtos

  Dodano 2017-05-02 15:46 przez TakiKtos

  Wypowiedzenie umowy a odprawa

  Jestem zatrudniona od kwietnia 2014 r., umowa na czas nieokreślony w pełnym wymiarze pracy. Przebywam na urlopie wychowawczym, otrzymałam wypowiedzenie umowy. Firma zatrudnia mnie niż 20 pracowników. Proszę o informację czy należy mi się również odprawa wzwiązku z wypowiedzeniem umowy przez pracodaw...

 • ewaa90

  Dodano 2016-07-25 16:06 przez ewaa90

  Co po urlopie macierzyńskim gdy zostaje się zwolnionym?

  Witam,mam pytanie: macierzyński kończy mi się 26 lipca, mój pracodawca zawiesza w sierpniu firmę. Dostanę 3-miesięczne wypowiedzenie.Czy w tym czasie mogę wykorzystać zaległy urlop? Czy należy mi się jakaś odprawa, umowę miałam na czas nieokreślony? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • knanna

  Dodano 2017-02-11 11:16 przez knanna

  Likwidacja stanowiska pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego - duża firma

  Witam,bardzo proszę o pomoc w sprawie: 19 marca kończy mi się urlop macierzyński, w międzyczasie doszło do likwidacji mojego stanowiska pracy.Czy pracodawca zwolni mnie w momencie końcówki macierzyńskiego? Czy mogę jeszcze wybrać zaległy i obecny urlop i dopiero wtedy nastąpi wypowiedzenie umowy? Wi...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-22 21:23 przez konto usunięte

  Odprawa przy przejściu na rentę

  Witam,
  mam pytanie dotyczące mojego ojca.
  Tata w 2010 roku zachorował, był zatrudniony w firmie na czas nieokreślony. Przez pół roku przebywał na zwolnieniu lekarskim. Po tym okresie otrzymał zasiłek rehabilitacyjny na okres półtora roku. W momencie otrzymania zasiłku, firma zwolniła go z pracy, obi...

 • agatar86

  Dodano 2014-03-05 15:02 przez agatar86

  Zwolnienie indywidualne a odprawa

  Witam,
  dostałam wypowiedzenie umowy przez pracodawcę (art. 30, par.1, pkt 2 K.P) bez jasnego określenia powodu zwolnienia. Zaznaczam, że zwolnienie nie dotyczyło np. niewywiązywania się z obowiązków, utraty uprawnień itp. co jestem w stanie udowodnić.
  Firma ta zatrudnia ponad 20 osób, w ciągłości pr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania