eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Kiedy mogę złożyć wypowiedzenie?


2014-01-07 12:40 autor: mery40

5 542 odsłon

Kiedy mogę złożyć wypowiedzenie?

Co zrobić - kiedy najwcześniej albo najpóźniej złożyć wypowiedzenie u pracodawcy będąc na kończącym się we wrześniu urlopie wychowawczym, żeby uzyskać status bezrobotnego i uzyskać zasiłek gdyż w do obecnej pracy raczej nie ma szans powrotu z wielu powodów (np. duża odległość od obecnego miejsca zamieszkania, wydłużony czas pracy, brak stanowisk odpowiadających poprzedniemu w wyniku przekształcenia się firmy).

Pracodawca naciska takie osoby do "zwolnienia się samemu", bo on nie chce ponosić jakichkolwiek dodatkowych kosztów związanych z pracownikiem. Bardzo mi zależy na konkretnej odpowiedzi albo przynajmniej na jakiejś wskazówce, gdzie i do kogo się z tym udać, jakie w tej sytuacji ma prawo pracownik?

Pozdrawiam. Maria T

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-07 13:54 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  złożenie wypowiedzenia przez pracownika jest możliwe w każdej chwili - okres wypowiedzenia liczy się w pełnych miesiącach -w tym czasie zachowuje Pani prawo do wynagrodzenia, niezależnie od tego czy stanowisko istnieje czy nie

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-07 22:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli sama pani zwolni się z pracy, to prawo do zasiłku nabędzie po 90 dniach oczekiwania od zarejestrowania się w UP i będzie ono wypłacane przez krótszy okres. Jeżeli zwolnienie nastąpi za porozumieniem, to najkorzystniej będziej jeśli w świadectwie znajdzie się zapis, że nastąpiło z przyczyn nie leżących po stronie pracownika.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ea28

  Dodano 2013-12-06 14:25 przez ea28

  Kiedy najlepiej złożyć wymówienie: 13.12 czy 16.12?

  Dzień Dobry,
  mam umowę na czas określony z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Jestem na uropie od 16.12 do 31.12 (jest już on wypisany i zgłoszony w kadrach). Chcę złozyć wymówinie. Problem w tym, że nie wiem kiedy. Czy mogę złożyc je 13.12? A może muszę je złożyć 16.12? Ktos mi powiedział, że wym...

 • JOZEK258

  Dodano 2013-11-04 17:53 przez JOZEK258

  Czy jest możliwe wypowiedzenie umowy z zachowaniem dwóch miesięcy okresu wypowiedzenia?

  Witam,
  pracuję w firmie ponad 10 lat i chcę się zwolnić z pracy z dniem 31 grudnia. Czy jest możliwy skrócony czas okresu wypowiedzenia? Jeśli tak, to z jakim wypowiedzeniem (formularzem) mam się udać do pracodawcy?
  Z góry dziękuję za pomoc.

 • pracodawca

  Dodano 2013-10-14 15:41 przez pracodawca

  Czy wypowiedzenie umowy jest zasadne?

  Mam umowę z NSR, 10.10.2013 odebrałem z poczty wezwanie do odbycia szkolenia, które ma się odbyć w listopadzie. Dnia 14.10.2013 przedstawiłem wezwanie swojemu pracodawcy, pracuję na czas określony do kwietnia 2014 r. Pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób w firmie. Szef tego samego dnia po półgodzinie...

 • MaGdA62

  Dodano 2013-11-24 07:10 przez MaGdA62

  Urlop wychowawczy i likwidacja zakładu a zajście w ciążę

  Witam,
  obecnie przebywam na urlopie wychowawczym do końca roku 2013, jestem na okresie wypowiedzenia, ponieważ likwidują mój zakład pracy. W ubiegłym tygodniu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Na co mogę  liczyć?
  Sytuacja w firmie jest taka iż będzie likwidator, bo jest majątek do sprzedaży, jak ...

 • karolinska

  Dodano 2016-05-17 16:51 przez karolinska

  Urlop wychowawczy. Jak w jego trakcie zwolnić się z pracy?

  Witam,od ponad miesiąca przebywam na urlopie wychowawczym i chciałabym się zwolnić z pracy i podjąć pracę u innego pracodawcy. Ile będzie trwał okres wypowiedzenia przy umowie na stałe? Czy ten okres wypowiedzenia może trwać przez czas wychowawczego?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania