eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Wcześniejsza emerytura a dalsza praca. Co ze składkami ZUS?


2013-11-09 09:24 autor: konto usunięte

4 603 odsłon

Wcześniejsza emerytura a dalsza praca. Co ze składkami ZUS?

Dzień dobry!

Mam pytanie: dostałam możliwość podjęcia pracy. Chciałabym dorobić do głodowej, wcześniejszej emerytury. Jest to zatrudnienie na umowę o pracę i dodatkowo z tym samym pracodawcą zawarłam umowę o dzieło, w której nie widzę informacji o odprowadzonych składkach ZUS-owskich. Czy to jest prawidłowe?

Zaznaczam, że Koszt Uzyskania Przychody wynosi na tej umowie wynosi 20%. Czy do ZUS, do moich rocznych przychodów wlicza się również te przychody z tytułu umowy o dzieło? Czy mam je również podać w ZUS, ponieważ obawiam się, że przekroczyłoby to moje dochody i straciłabym część mojej emerytury.

Za odpowiedź będę wdzięczna,

pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-09 10:21 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Umowy o dzieło nie podlegaja skladkom ZUS i odprowadza sie od nich tylko podatek dochodowy. Jak najbardziej umowa ta jest obliczana prawidlowo.

  Jeżeli chodzi o dodatkowy zarobej to jak najbardziej moze Pani pracować tylko musi Pani Pamietac o kwotach granicznych. Kwoty te sa ogłaszane co kwartał. Żeby emerytura nie została zawieszona kwota ta nie moze być wyższa niz:

  okres obowiązywania:  

  od  1.09.2013 do  30.11.2013

  Kwoty przychodu wpływające na zawieszalność świadczeń

  Okres 1.09.2013 r. - 30.11.2013 r. 70% kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego 2.528,80 zł 130% kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego 4.696,30 zł Podstawa prawna: (Mon. Pol. z 2013 r. poz. 674)
  konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-09 10:25

  Do przychodu wlicza sie kazdy przychod czyli z umowy o prace i umowy o dzieł.

  ZUS przy zawieszeniu emerytury bada przychod roczny i miesieczny. Oznacza to ze jezeli nawet w 2 miesiacach przekroczy Pani ta kwote graniczna a w ciagu roku nie to zawieszenie nie bedzie.

  konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-09 10:32

  Prosze o doprecyzowanie kiedy zostala zawarta umowa o dzieło a kiedy o prace. Bo jezeli (tak jak wynika) najpierw byla popisana umowa o dzielo to nie podlega pod skladki.

  Oceń odpowiedź 1 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-09 10:24 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Umowa o dzieło zawarta z własnym pracodawcą powina być oskładkowana i w takim wypadku również przychód z takiej umowy , jak i z umowy o pracę ma wpływ na wysokość świadczenia przedemerytalnego.

  A może praca z tyt umowy nie jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy?

  Natomiast umowa o dzieło zawarta nie z własnym pracodawcą nie jest wliczana do przychodu, ktory ma wpływ na wysokość świadczenia.

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-09 13:29 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam! ZDiekuję za zainteresowanie moim problemem.Wyjaśniam,najpierw była podpisana ze mną umowa o pracę, a następnie z tym samym pracodawcą umowa o dzieło, tyle tylko że ta umowa o dzieło dotyczy usług wykonywanych na rzecz innego podmiotu gospodarczego w ramach projektu unijnego. Obawiam się, że coś jest nie tak, ale może nie powinnam się tym zbyt przejmować.Tyle tylko, ze jak w Zusie w rozliczeniu rocznym(do końca lutego 2014) wspomnę o moich przychodach z tytułu umowy o prace i umowy o dzieło również, to może zakład mieć problem i szefo sie zdnerwujei mnie zwolni, bo dlaczego wspomniałam.Ale utaić równiez nie mogę.Moja umowa o dzieło nie jest  ozusowana, ponieważ na moim rachunku z tytułu tej umowy o dzieło widnieje tylko podatek i kup.Nie wiem co ma robić.Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-09 14:04 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Tak też z Pani pierwszej wypowiedzi wynikało, że pierwsza umowa to umowa o pracę później została zawarta umowa o dzieło - dlatego też drążyłam temat - dlaczego nie jest oskładkowana, od zasady tej istnieje jednak wyjątek – jeśli umowa o dzieło została zawarta z pracownikiem, który dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą, to jeśli taka umowa jest wykonywana przez niego w ramach tej działalności gospodarczej, to przychód pracownika z tej umowy o dzieło jest traktowany jako przychód z działalności gospodarczej, sama zaś umowa traktowana jest jako zawarta z odrębnym podmiotem gospodarczym. W takim wypadku z wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło nie nalicza się i nie odprowadza składek ani na ubezpieczenia społeczne, ani na zdrowotne (pracownik musi wynagrodzenie z takiej umowy rozliczyć „w księgowości własnej firmy”.
  Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-09 15:17
  O ile nie mylę się to pracodawca przygotowuje i podaje do ZUS, dochody pracownika emeryta,  tak, że Pani nie powinna martwić się.

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-09 16:17 autor odpowiedzi: bw

  Bardzo dziekuję za odpowiedzi:)pozdrawiam

  ps.Ach to nasz prawo, dlaczego jest takie zawiłe?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-09 16:25 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Tak, zgadza się jest zawiłe i niejednoznaczne, tak, że jest pole popisu dla interpretacji.

  Pozdrawiam

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ramsz

  Dodano 2013-11-09 17:24 przez ramsz

  Czy mogę pracować na wcześniejszej emeryturze?

  Czy muszę się zwolnić z pracy, jeśli została mi przyznana wcześniejsza emerytura po 60. roku życia?

 • drzazgaiwona

  Dodano 2011-03-30 11:04 przez drzazgaiwona

  jak dorobić na świadczeniach przedemerytalnych

  Mój tato jest na świadczeniach przedemerytalnych. Chciałby dorobić, ale obawia się o utratę świadczeń. Dowiedziałam się, iż jako osoba prywatna może świadczyć osobom prywatnym lub firmom drobne usługi na zasadzie umowy o dzieło. Czy rzeczywiście tak jest? jak powinien się rozliczyć z zarobionych w t...

 • blodeuwedd

  Dodano 2013-10-19 19:42 przez blodeuwedd

  Działalność artystyczna a podatek. Jak się rozliczyć?

  Proszę o pomoc w następujących sprawach:
  1. Zamierzam sprzedawać w sieci wykonane własnoręcznie obrazy, jestem zatrudniona na zasadzie umowy o pracę (architekt). Czy w takiej sytuacji powinnam zakładać działalność artystyczną lub gospodarczą?
  2. Sprzedaż ma mieć charakter dodatkowego przychodu (dzie...

 • ewaEWAK

  Dodano 2017-02-22 21:12 przez ewaEWAK

  50% kosztów uzyskania przychodu

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (zasady ogólne) i wystawiam fakturę VAT "usługi programowania" oraz na umowę o dzieło/zlecenie poprawiam błędy wyszukiwarki internetowej.Pracuję również na umowę o pracę. Czy przysługuje mi 50% KUP przy pierwszym i drugim źródle dochodu? Która pozycja w ...

 • ds-47

  Dodano 2014-02-20 12:56 przez ds-47

  Koszty uzyskania przychodu a wypełnienie PIT

  Jestem emerytką i wykonuję usługi na umowy o dzieło i umowy zlecenia. W roku 2013 r. otrzymałam PIT-40A z ZUS-u:
  PIT-11 - z wykazanymi kosztami uzyskania przychodu 701 PIT-11 -z wykazanymi kosztami uzyskania przychodu 700,93 PIT-11 z wykazanymi kosztami uzyskania przychodu 475,65
  Czy mogę podać w...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania