eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / Odszkodowania › Koniec umowy zlecenie w ciąży a ubezpieczenie chorobowe. Jak je załatwić?


2015-11-25 22:09 autor: Kamkaz

1 935 odsłon

Koniec umowy zlecenie w ciąży a ubezpieczenie chorobowe. Jak je załatwić?

Witam,

od lutego br do 31 grudnia jestem zatrudniona na umowę zlecenie z opłacanymi składkami przez pracodawcę - w tym składki chorobowe. Obecnie jestem w ciąży i zmuszona jestem przebywać na zwolnieniu lekarskim ze względu na ciążę zagrożoną.

Termin porodu przypada mi na 2 stycznia. Co w przypadku gdy pracodawca nie przedłuży mi umowy? Najwcześniej do UP mogę zarejestrować się 4 stycznia, pod warunkiem, że nie będę wtedy w szpitalu.

Czy po wygaśnięciu umowy będę objęta ubezpieczeniem chorobowym w razie pobytu w szpitalu, porodu czy ewentualnego leczenia? Ze względu na weekend styczniowy nie mam możliwości zarejestrowania się w UP, a w tym czasie może zacząć mi się poród. W jaki sposób ewentualnie mogłabym załatwić ubezpieczenie chorobowe?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • edytkack

  Dodano 2015-03-07 14:50 przez edytkack

  Umowa zlecenie a prawo do zasiłku macierzyńskiego i chorobowego

  Witam, od 8 stycznia jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Umowę mam do 30 kwietnia. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży mam opłacane dodatkowego ubezpieczenie chorobowe. Czy mogę iść na chorobowe i czy będzie mi się należał zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia?

 • joanna1377

  Dodano 2015-05-20 11:43 przez joanna1377

  Umowa zlecenia i ciąża. Co zrobić aby dostać macierzyński?

  Witam,jestem w 9. tygodniu ciąży z tego 4 tygodnie spędziłam na L4. Jestem zatrudniona na zasadzie umowa zlecenie. Nie odprowadzano mi składki chorobowej. Składam deklarację o odprowadzanie składki chorobowej, ale muszę pracować aby ją odprowadzano, co zależy od decyzji lekarza prowadzącego.Moje pyt...

 • pala646

  Dodano 2015-02-10 14:47 przez pala646

  Zasiłek chorobowy po wygaśnięciu umowy zlecenie w ciąży

  Witam,wygasła mi umowa zlecenie i teraz zasiłek chorobowy wypłaca mi ZUS do dnia porodu. W dniu porodu mam ubezpieczenie, a co z pozostałymi dniami w szpitalu i okresem połogu?

 • laptop

  Dodano 2015-02-09 12:15 przez laptop

  Umowa zlecenia a ciąża

  Witam,posiadając umowę zlecenie z opłaconymi składkami ZUS, jeżeli zajdę w ciążę, a termin jest wyznaczony po zakończonej umowie, to czy zostanie ona przedłużona do dnia porodu? Co w przypadku L4 i czy należy się w takiej sytuacji zasiłek macierzyński?

 • Sanity

  Dodano 2014-12-15 17:21 przez Sanity

  Zasiłek dla bezrobotnych w ciąży

  Witam,
  posiadam umowę o pracę tymczasową, która kończy się w grudniu br., a termin porodu mam w lutym, czyli po ustaniu zatrudnienia, bo agencja nie przedłuży umowy. Od dwóch miesięcy jestem na zwolnieniu i prawdopodobnie zostanę do dnia porodu ze względu na zagrożoną ciążę.
  Czy gdybym zarejestrowa...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wynagradzanie pracowników przez podmioty trzecie - kto jest płatnikiem składek ZUS?

  Wynagradzanie pracowników przez podmioty trzecie - kto jest płatnikiem składek ZUS?

  Bardzo poważnym problemem dla przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej (w szczególności dla dealerów) są konsekwencje wynagradzania ich pracowników przez podmioty trzecie na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło zawartych z firmami ...

 • Umowy śmieciowe a umowa o pracę

  Umowy śmieciowe a umowa o pracę

  Pojęcie umowy o pracę jest obecnie przeciwstawiane tak zwanej umowie śmieciowej. Pod pojęciem tym kryją się umowa o dzieło i umowa zlecenie. Skąd się wzięło takie postrzeganie umów cywilnoprawnych?

 • Umowa zlecenia i współpraca przy prowadzeniu działalności

  Umowa zlecenia i współpraca przy prowadzeniu działalności

  Jeżeli osoba współpracująca zostanie jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, to będzie miała dwa tytuły do ubezpieczeń, tj. współpracę przy prowadzeniu działalności oraz wykonywanie umowy zlecenia. W takiej sytuacji bez ...

 • Umowa zlecenia a zasiłek chorobowy i macierzyński

  Umowa zlecenia a zasiłek chorobowy i macierzyński

  Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje osobie, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. Zatem warunkiem nabycia prawa do niego jest przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Nie jest ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania