eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Umowa zlecenia i ciąża. Co zrobić aby dostać macierzyński?


2015-05-20 11:43 autor: joanna1377

2 097 odsłon

Umowa zlecenia i ciąża. Co zrobić aby dostać macierzyński?

Witam,

jestem w 9. tygodniu ciąży z tego 4 tygodnie spędziłam na L4. Jestem zatrudniona na zasadzie umowa zlecenie. Nie odprowadzano mi składki chorobowej.

Składam deklarację o odprowadzanie składki chorobowej, ale muszę pracować aby ją odprowadzano, co zależy od decyzji lekarza prowadzącego.

Moje pytanie brzmi - co zrobić by otrzymać zasiłek macierzyński i czy będę musiała płacić za opiekę w szpitalu związaną z porodem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-05-20 12:57 autor odpowiedzi: korinka

  SKoro pracujesz na um zlecenie, to skadka zdrowotna jest za Ciebie odprowadzana - co za tym idzie, masz bezpłatną opiekę lekarską. Jeżeli chodzi o zasiłek chorobowy...piszesz,że nie miałaś odpowadzanej składki chorobowej, więc ani zasiłek chorobowy ani macierzyński ci się nie należy, bo ta własnie składka upoważnia do tych przywilejów. Jeżeli chcesz otrzymywać owe zasiłki, musisz wrócić do pracy i zleceniodawca musi za Ciebie opłącać skłądkę chorobową przez 90 dni (nie możesz być wtedy na l4, a w razie kontroli ZUS musisz udowodnić,że pracowałaś w czasie podlegania ub chorobowemu, bo inaczej ZUS odmówi Ci wypłaty zasiłków) - tylko wtedy będziesz miała prawo do chorobowego i macierzyńskiego. No nóź, jeżeli lekarz prowadzący powie,że nie możesz pracować to trudno, nich on CI płaci macierzyński.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • andrzej700

  Dodano 2014-08-19 19:34 przez andrzej700

  Ciąża, a praca fizyczna na umowę zlecenie

  Witam! Planujemy wraz z żoną zajść w ciążę. Małżonka pracuje fizycznie jako kelnerka i jest zatrudniona w oparciu o umowę zlecenie, zarabia ok 2000 brutto miesięcznie. Jeśli zajdzie w ciążę, będzie zmuszona pójść na zwolnieni lekarskie. Wiedząc o tym, planujemy wykupić dla żony dobrowolne ubezpiecze...

 • Ryszardrudy

  Dodano 2021-02-06 13:10 przez Ryszardrudy

  Umowa o pracę i umowa zlecenie a ciąża

  Witam, niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Umowa o pracę na czas określony podpisana jest do 31 kwietnia 2021 r. Na 0,7 etatu. Nie osiągamy z tego tytułu minimalnej krajowej. W momencie końca umowy będę w 16 tyg. ciąży. 
  Z innym pracodawcą podpisaną mam umowę zlecenie do 31 grudnia 2022 r....

 • smerfetka716

  Dodano 2017-09-29 17:52 przez smerfetka716

  Praca na pół etatu i równoczesna umowa zlecenia a zasiłek macierzyński

  Pracuję na pół etatu na umowę o pracę na czas nieokreślony i zarabiam 1700 zł netto, równocześnie pracuję na umowie zlecenie, gdzie osiągam zarobki wynoszące ok. 1200 zł netto i dobrowolnie odkładam składkę chorobową. Czy w związku z tym, w sytuacji zajścia w ciążę i zwolnienia lekarskiego przysługu...

 • karolka90

  Dodano 2016-01-28 16:45 przez karolka90

  L4 w ciąży a upadłość firmy przy umowie zlecenie

  Witam,czy jeśli byłabym na zwolnieniu lekarskim w ciąży aż do dnia porodu, mając umowę zlecenie i odprowadzane składki chorobowe, a firma upadłaby przed dniem porodu, to czy przysługuje mi zasiłek macierzyński z ZUS-u - tak jak w przypadku umowy o pracę?Pozdrawiam

 • justynaolewinska

  Dodano 2015-05-11 13:45 przez justynaolewinska

  Czy mam prawo do zasiłku macierzyńskiego i ile on wyniesie?

  Witam,
  czy mam prawo do zasiłku macierzyńskiego? Pracowałam na umowę zlecenie od 30.11.2014 do 20.01.2015 jako opiekunka w Niemczech i po przyjeździe do Polski dowiedziałam się, że jestem w 10. tygodniu ciąży.
  Teraz tj. w maju 2015 r. będąc w 6 miesiącu ciąży, podpiszę umowę o pracę na czas nieokreś...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania