eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / Odszkodowania › Zasiłek macierzyński z KRUS przy urodzeniu martwego dziecka


2013-09-05 17:03 autor: bielpa

6 042 odsłon

Zasiłek macierzyński z KRUS przy urodzeniu martwego dziecka

Czy przysługuje zasiłek macierzyński z KRUS przy urodzeniu martwego dziecka i ewentualnie w jakiej wysokości? Z tego co wiem to w ZUS-ie przysługuje 8-tygodni urlopu macierzyńskiego.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-09-07 23:27 autor odpowiedzi: ksiegowosc-andziak.pl

    Z tego co wyczytałem.

    Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu z tytułu:

    1) urodzenia dziecka,

    2) przyjęcia dziecka w wieku do 7 roku życia na wychowanie, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, jeżeli w tym czasie został złożony wniosek o przysposobienie,

    3) przyjęcia dziecka w wieku do 7 roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia

    - w wysokości czterokrotnej emerytury podstawowej.

    Jeżeli ubezpieczeniu podlegają oboje rodzice, zasiłek przysługuje im łącznie.

    art. 15 ustawa z dnia 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • malwina236

    Dodano 2014-11-13 11:16 przez malwina236

    Macierzyński i wychowawczy w KRUS

    Witam,
    czy będąc płatnikiem składek KRUS od kwietnia 2014 i będąc w ciąży będzie należał mi się zasiłek macierzyński?
    Czy w KRUS-ie również jest urlop wychowawczy, czy tylko jest w ZUS-ie? Bo tak czytam różne fora internetowe na ten temat i zadania są różne, więc potrzebuję fachowej odpowiedzi. Mąż ...

  • areo

    Dodano 2014-09-18 13:20 przez areo

    Jak zwiększyć zasiłek macierzyński, gdy jestem na KRUS a mąż ma działalność?

    Witam,
    za dwa miesiące będę miała dziecko. Na obecną chwilę ubezpieczenie opłacam w KRUS, a chciałabym dostać większy zasiłek z ZUS-u. Jak to zmienić?
    Mąż prowadzi działalność gospodarczą.
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

  • adaeig

    Dodano 2014-08-26 16:54 przez adaeig

    Od jakiej kwoty będzie wyliczany zasiłek macierzyński?

    Witam,
    od grudnia 2012 roku jako żona rolnika podlegałam obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS (wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie 126 zł kwartalnie, emerytalno-rentowe 232 zł kwartalnie). Od marca 2013 do czerwca 2014 roku dodatkowo pobierałam zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dz...

  • alarmtech2

    Dodano 2014-01-21 20:03 przez alarmtech2

    Umowa na czas określony do 31 lipca i ciąża. Co mi przysługuje?

    Witam!
    Od 1 listopada 2013 podjęłam pracę na czas określony, a od 5 grudnia 2013 jestem na L4, bo jestem w ciąży i nie mogę pracować. Czy będzie należał mi się zasiłek macierzyński i wychowawczy, jak umowę mam do 31 lipca 2014 a termin porodu mam przewidziany na 29 czerwca 2014?
    Jeśli tak, to ile pr...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-11-18 21:01 przez konto usunięte

    Zasiłek macierzyński, gdy po studiach pracowałam tylko 3 miesiące i rozwiązano zakład pracy

    Witam serdecznie,
    Byłabym wdzięczna za poradę w takiej sprawie: na czas studiów byłam ubezpieczona w KRUS, który raz w roku (początek października) wymaga przedstawienia zaświadczenia o odbywaniu studiów. Skończyłam studia 31 marca 2013. W okresie kwiecień-sierpień (5 miesięcy) wg eWUŚ byłam ubezpie...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania