eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaStaże / PraktykiStaż i ciąża. Jakie uprawnienia ma pracodawca?


2017-10-21 19:39 autor: troskliwy

3 572 odsłon

Staż i ciąża. Jakie uprawnienia ma pracodawca?

Witam,

moja narzeczona jest na stażu od października. Cztery dni przed podpisaniem umowy dowiedziała się, że jest w ciąży. Poinformowała o tym pracodawcę, który nakłaniał ją do podpisania stażu. Niestety będąc w szpitalu stwierdzono ciążę zagrożoną.

Poinformowała o tym pracodawcę, który sam zaproponował by przychodziła do pracy, kiedy będzie się czuła lepiej. Byliśmy u Pani ginekolog, która dostrzegła coś niepokojącego na USG i wypisała jej L4 na okres 2-3 tygodni. Pracodawca nakazał narzeczonej uczęszczania do pracy mimo, że ma L4.

Teraz w rozmowie telefonicznej poinformowano ją, że po zakończeniu L4 mają iść rozwiązać umowę.

Pytanie zaktualizowano 2017-10-21 19:43

Chciałbym nadmienić że pracowała tam wczesnije na czarno bez umowy. Pracuje jako kosmetyczka i ciągle musi byc na nogach. Obok jej stanowiska są fryzjerki i obecne tam zapachy nie sprzyjają warunkom pracy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-10-23 15:47 autor odpowiedzi: Piotr Kostrzewa

    Witam!

    Zakładam, że narzeczona podpisała umowę  o pracę na okres stażu- więc może przebywać na zwolnieniu lekarskim, a pracodawca nie może jej zwolnić. Jednakże z chwilą zakończenia stażu - rozwiązania umowy przestaje być pracownikiem. Zgodnie z Ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa Art. 4. 1. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
    1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
    2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.
    Jeżeli okres stażu wynosił powyżej 30 dni (w przypadku umowy o pracę) Pana narzeczona może kolejne zwolnienia lekarskie przedkładać w ZUS, aż do szczęśliwego rozwiązania (dnia porodu), a następnie może wystąpić do ZUS o przyznanie zasiłku macierzyńskiego.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Patrycja

    Dodano 2016-09-07 11:15 przez Patrycja

    L4 w 5. tygodniu ciąży

    Witam,jestem w 5. tygodniu ciąży. Umowę o pracę mam do ostatniego grudnia tego roku. Jeżeli dam teraz L4 pracodawcy, to czy on ma prawo mnie zwolnić? Czy może lepiej poczekać aż będę w 3. miesiącu ciąży?

  • mag.dob

    Dodano 2013-09-30 13:34 przez mag.dob

    Przerwanie urlopu wychowawczego a druga ciąża

    Witam,
    przebywam obecnie na urlopie wychowawczym, który kończy mi się w lutym. Chciałabym go przerwać i wrócić do pracy, ale jestem w 3 miesiącu ciąży.
    Moje pytanie: ile muszę przepracować dni żeby otrzymać płatne L4 i czy po powrocie muszę od razu poinformować pracodawcę o ciąży?
    Z góry bardzo dzię...

  • Tyśka1704

    Dodano 2020-12-26 09:21 przez Tyśka1704

    L4 , zasiłek macierzyński

    Czy po narodzinach będzie mi się należał zasiłek? Czy pracodawca może mnie zwolnić? Mając umowę do 31.12.2021 r gdybym poszła teraz na zwolnienie w 7 tyg. ciąży.

  • adrianna.em

    Dodano 2017-03-16 10:21 przez adrianna.em

    Jestem w ciąży - pracodawca straszy mnie zwolnieniem

    Witam, jestem w 6. tygodniu ciąży. Moja umowa o pracę została zawarta 12.01.2017 r. na 2 lata.Od 13.03 przebywam na zwolnieniu lekarskim, oczywiście oznaczonym kodem B. Dnia 15.03 dostarczyłam L4 do pracodawcy, po czym zaczął mi grozić zwolnieniem, a następnie zwolnieniem dyscyplinarnym. W piątek (1...

  • Tyśka1704

    Dodano 2020-12-18 11:29 przez Tyśka1704

    Ciąża a praca na 3/4 etatu, L4

    Witam, a ja mam takie pytanie: mam drugą umowę przedłużoną do 31.12.2021. Jestem w ciąży, pracuję na 3/4 etatu, pod koniec stycznia będę w 10 tyg.
    I teraz moje pytanie: czy powinnam powiedzieć kierowniczce o tym, że będę szła na zwolnienie wcześniej, czy nic nie mówić i po prostu w tym czasie iść na...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

Jak dowodzą badania zrealizowane przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP), polscy pracodawcy są zadowoleni z efektywności i aktywności swoich podwładnych. Pracownicy w ostatnich latach dokładali starań, aby lepiej wykonywać swoje ...

Przebywając na zwolnieniu lekarskim powinniśmy odpoczywać i dochodzić do zdrowia. Niektórzy mają jednak pokusę, aby w tym czasie wyjechać na wakacje albo zrobić remont. Czy to dobry pomysł? Zdaniem ekspertów z Grupy Progres to spore ...

Wokół zwolnień lekarskich narosło wiele mitów. Czy możemy przemieszczać się, kiedy na L4 mamy wskazanie "chory musi leżeć"? Czy ZUS skontroluje nas przez pierwsze 33 dni zwolnienia? Czy wolno kontrolować zwolnienia wystawione przez ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Staże / Praktyki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania