eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zasiłek macierzyński dla prowadzących działalność gospodarczą


2013-09-05 12:09 autor: mama20122013

6 761 odsłon

Zasiłek macierzyński dla prowadzących działalność gospodarczą

Witam,

Od 1 września 2013 weszły w życie nowe przepisy dotyczące systemu ubezpieczeń społecznych. W związku z tym mam pytania dotyczące rozpoczęcia działalności gospodarczej przed porodem:

1. Ile dostałabym teraz pieniędzy, opłacając możliwie najwyższą składkę dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

2. Jestem obecnie osobą bezrobotną i czy przy obecnych przepisach, zakładając działalność gospodarczą możliwe jest otrzymanie z ZUS-u takiego zasiłku macierzyńskiego, aby nie włożyć więcej do systemu? Nie chodzi mi tu o uzyskanie jak najwyższego zasiłku, ale jakichkolwiek pieniędzy.

Działalność jak najbardziej nie byłaby fikcyjna i zamierzam jej kontynuowanie po zakończeniu zasiłku. Wiem, że jeden z przepisów wchodzi w życie 1 stycznia 2014, ale nie rozumiem go. Termin mojego porodu to początek grudnia 2013 i nie wiem, do których przepisów ewentualnie miałabym się odnosić.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-05 20:23 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Prawo do zasiłku nabywasię już po miesiącu opłacania składki, więc należy wyliczyć datę porodu i około 1,5-2 miesiące cześniej zarejestrować działalność, aby  w miesiącu rejestracji nie iść od razu na macierzyński tylko opłacić całajedna składkę. Przy maksymalnej podstawie około 9 tys. sładka wyniesie około 3 tys. a zasiłek około 6 tys. miesięcznie. Trzeba pamiętać, że jeśli mamy fikcyjną działalność mogą nam zarzucić wyłudzenie pieniędzy.

  Oceń odpowiedź 1 10

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-07 21:36 autor odpowiedzi: iws

  witam, a jak wygląda omawiana sprawa w przypadku kobiety będącej w stosunku pracy na podstawie umowy na czas niekoreślony i dodatkowo prowadzacej dziłalność gospodarczą

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-08 08:23 autor odpowiedzi: Jowita

  1. Jeżeli z tytułu umowy o pracę podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu i jednocześnie zarabia minimum najniższą krajową obecnie 1 600 zł (od roku 2014 - 1680 zł) to z działalności gospodarczej opłaca tylko składki zdrowotne.

  W powyższym przypadku zasiłek macierzyński będzie wypłacany z umowy o pracę.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-14 18:40 autor odpowiedzi: koko

  Jezeli pracuje na umowe o pracę (najniższa krajowa) i dodatkowo założę działalność gospodarczą, będę płacić zdrowotne i chorobowe (od najwyższej podstawy) to zasiłek macierzyński bedzie mi wypłacany z obu tytułów?chorobowy także?? czy mam dopłać coś do pozostałych składek społecznych?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-17 13:35 autor odpowiedzi: Jowita

  Jeżeli z umowy o pracę osiągasz co najmniej 1680 zł to z działalności opłacasz tylko składkę zdrowotną (obowiązkowa) W tym przypadku nie ma możliwości opłacania z DG składki na ub. chorobowe. Zasiłek macierzyński będzie wypłacany tylko z umowy o pracę.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • P.

  Dodano 2014-02-26 13:21 przez P.

  Zasiłek macierzyński i składki ZUS dla przedsiębiorcy

   
  Witam,
  moja sytuacja przedstawia się następująco, jestem w 6 miesiącu ciąży, termin porodu na początek czerwca 2014 r., przez cały rok pracowałam na umowę o pracę, 14.02.2014 r. wypowiedziałam umowę pracodawcy, ponieważ nie odpowiadał mi system pracy (pon-pt, delegacja po całej Polsce i cały tydzi...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-25 21:41 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą

  Witam,
  od ponad 2 lat prowadzę działalność gospodarczą. W marcu zaszłam w ciążę (termin mam na grudzień 2013). W sierpniu ostatni raz płaciłam preferencyjną składkę ZUS. Za wrzesień płaciłam już ZUS liczony 60% od średniej krajowej, czyli ponad 1 tys zł. Na październik zawiesiłam działalność gospoda...

 • freeq3

  Dodano 2013-11-23 12:12 przez freeq3

  Działalność gospodarcza w ciąży

  Witam,
  obecnie moja żona jest w ciąży. Termin porodu to początek marca 2014. Chcemy założyć działalność gospodarczą od stycznia i opłacić najwyższą składkę. W lutym przejść na wcześniejsze macierzyńskie (tak dla pewności, jakby dzidziuś urodził się wcześniej).
  Czy wystarczy opłacić tylko jedną skład...

 • Ania.Pomorze

  Dodano 2013-11-20 12:12 przez Ania.Pomorze

  Wysoki zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców. Jakie zmiany?

  Prowadzę firmę od lutego 2013, termin porodu mam na czerwiec 2014 roku. Czy obecnie wiadomo coś PEWNEGO w temacie zmian dotyczących wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorców?
  Od wiosny straszą planami rządu, projektami zmian, itp., ale nie mogę znaleźć konkretnej informacji.

 • izunia23

  Dodano 2013-09-30 11:00 przez izunia23

  Własna firma a zasiłek macierzyński

  Witam,
  moje pytanie związane jest z obliczeniem wysokości zasiłku macierzyńskiego, ponieważ do czerwca pracowałam na umowę o pracę i pracodawca opłacał za mnie podstawowe składki ZUS. W lipcu zwolniłam się i w sierpniu otworzyłam własną działalność gospodarczą. Obecnie opłacam najwyższe składki ZUS ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania