eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy należą mi się jakieś pieniądze z ZUS po wypadku samochodowym?


2013-08-23 17:10 autor: lukasz82

7 432 odsłon

Czy należą mi się jakieś pieniądze z ZUS po wypadku samochodowym?

Witam serdecznie,

Od kilku lat prowadzę dwie firmy (spółka cywilna oraz własna dzialalność). 6 tygodni temu uległem poważnemu wypadkowi samochodowemu, ostatnie  5 tygodni spędziłem w szpitalu. Chyba już nie będę miał do końca sprawnej prawej reki. Rehabilitacja potrwa minimum pół roku.

Czy mogę liczyć na jakąś pomoc z ZUS? Na chwilę obecną jestem zupełnie niesprawny do pracy w obu swoich firmach. Jeżeli mogę liczyć na jakieś pieniądze z ZUS, to w jakiej postaci oraz czy o kwotach może decydować to, że prowadzę dwie firmy?

Chciałbym też dodać, że miałem opóźnienia w płaceniu składek do ZUS. Generalnie jest wszystko opłacone, ale zazwyczaj płatności były lekko opóźnione. Słyszałem, że w takim przypadku ZUS może mi nic nie wypłacić. Czy to prawda?

Pozdrawiam serdecznie i proszę o szybką odpowiedź,

Łukasz

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-19 16:22 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Zgodnie z ustawą z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych odszkodowanie przysługuje osobie, która uległa wypadkowi w czasie wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Poza tym zdarzenie, tj. wypadek, musiało być nagłe, nie powstać z winy poszkodowanego, a jego skutkiem był uraz lub śmierć. Sam uraz może być stałym uszczerbkiem na zdrowiu, które nie rokuje poprawy lub uszczerbkiem długotrwałym, którego to skutki odczuwalne są dłużej niż 6 miesięcy, ale stan poszkodowanego może ulec poprawie. Całościowo zdarzenie ocenia sam ZUS i to on też decyduje o przyznaniu świadczenia. ZUS dokonuje analizy po zakończeniu leczenia i rehabilitacji, wcześniej obwieszczonego przez lekarza prowadzącego. Wtedy należy złożyć wniosek wraz z pełną dokumentacją medyczną. Wypłata świadczenia nie przysługuje osobom, które w dniu wypadku posiadają zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, które przekraczają kwotę 6,60 zł. Z kolei osoby prowadzące działalność i płacące podwójną składkę zdrowotną nie otrzymują podwójnej wypłaty lub lepszego standardu leczenia. Pozdrawiam Daria Goliszewska DuzeODSZKODOWANIA.com

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • adamadam85

  Dodano 2013-07-22 09:56 przez adamadam85

  Jakie składki do ZUS w przypadku spółki cywilnej?

  Jeżeli jestem zatrudniony na umowę o pracę i zakładam spółkę cywilną (wiąże się to z założeniem działalności gospodarczej), to jakie stałe opłaty do ZUS-u będę ponosił?

 • adamadam85

  Dodano 2013-06-26 10:30 przez adamadam85

  Opłaty do ZUS w spółce cywilnej

  Prowadzę działalność gospodarczą (7 lat) i zamierzam założyć spółkę cywilną, w której nikt nie będzie zatrudniony. Czy (a jeśli tak, to jakiej wielkości) składki dodatkowe będę musiał opłacać?

 • ewcia

  Dodano 2014-01-26 21:31 przez ewcia

  Własna działalność gospodarcza a wypadek, operacja. Czy należy się jednorazowe świadczenie z ZUS-u?

  Witam,
  jestem na własnej działalności gospodarczej od 2008 do 2013. W styczniu b.r. wracając z pracy (w terenie, handlowiec) do domu przewróciłam się i rozcięłam ścięgno o leżącą szklaną butelkę. Miałam operację łapania ścięgna zginacza kciuka. Zwolnienie mam do końca marca b.r., lekarz stwierdził, ...

 • andyjaro

  Dodano 2013-12-10 17:19 przez andyjaro

  Spółka czy dwie działalności czy działalność i umowa o pracę?

  Jedna osoba posiada działalność od 4 lat, umowa o pracę, wydatek ZUS ok. 260 zł. Druga osoba posiada działalność od 3 lat, wydatek ZUS ok. 1100 zł.
  1 OPCJA 2 osoba zawiesza działalność, rejestruje się jako bezrobotna, 1 osoba dotacje na stanowisko pracy UP 20 tys. 1 zatrudnia 2 osobę na umowę o prac...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-27 18:02 przez konto usunięte

  Jakie obowiązki ma wspólnik spółki cywilnej?

  Jeden z członków rodziny zaproponował mi przemienienie jego jednoosobowej firmy w spółkę cywilną w celu płacenia niższych składek ZUS. Chciałam dowiedzieć się czy jest to prawdą i czy ja jako wspólnik też będe musiała placić jakieś składki?
  Szczerze powiedziawszy nie wiem jakie będe miała prawa i ob...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania