eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Przerwa w ubezpieczeniu chorobowym


2019-01-15 21:12 autor: agadzka

954 odsłon

Przerwa w ubezpieczeniu chorobowym

Jednoosobowa działalność gospodarcza. Składki za wrzesień opłaciłam po terminie i nie uzyskałam zgody na opłacenie składek po terminie. W związku z tym za sam wrzesień, czyli dokładnie za 30 dni jestem wykluczona z ubezpieczeń. Właśnie otrzymałam pismo, że od 1 października zostałam ponownie zgłoszona do ubezpieczeń (w tym chorobowe) z tzw "urzędu"- opłacałam do tej pory regularnie składki ZUS w pełnej kwocie(bez odliczeń za dni, w których przebywałam na ubezpieczeniu).

We wrześniu i październiku przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Decyzje otrzymałam odnośnie tych zwolnień w listopadzie (za wrzesień i październik to były zupełnie inne zwolnienia).

Od decyzji można się było odwołać w ciągu 30 dni, ale ja się nie odwołałam do sądu. W ZUS-ie panie mi powiedziały, że jak zrobią dokumenty ubezpieczeniowe z urzędu to zasiłek chorobowy za październik będzie mi przysługiwał, po ponownym podleganiu ub. chorobowemu od 1 października z racji, że przerwa w ubezpieczeniu nie była dłuższa niż 30 dni (wrzesień).

Pytania:

1. Czy jeśli nie odwołałam się od decyzji w terminie to jest szansa zasiłek za październik?

2. Czy moja historia ubezpieczeniowa powinna być ponownie przeanalizowane przez ZUS po ponownym zgłoszeniu do dobrowolnego ub. chorobowego z tzw "urzędu"?

3. Czy skoro przerwa w ub. chorobowym nie była dłuższa niż 30 dni to do podstawy powinnam mieć wliczone poprzednie okresy nie wliczając września?

Wszelkie sugestie mile widziane co w tej sytuacji można jeszcze zrobić, jakie dokumenty złożyć?

Serdecznie dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • teresaphoto

  Dodano 2018-02-28 15:33 przez teresaphoto

  Chorobowe po odwieszeniu działalności gospodarczej

  Czy mogę odwiesić działalność i zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego w połowie miesiąca? Czy od tego dnia będzie liczone 90 dni do nabycia prawa do zwolnienia chorobowego czy dopiero od następnego miesiąca kalendarzowego?

 • turbulencja

  Dodano 2017-07-01 20:31 przez turbulencja

  Zasiłek chorobowy - działalność gospodarcza

  Witam,od 1 kwietnia br podlegam ubezpieczeniu chorobowemu w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, składki płacone w terminie. W dniu dzisiejszym otrzymałam zwolnienie lekarskie na cały lipiec. Zgodnie z tym co wyczytałam, po 90 dniach podlegania pod ubezpieczenie chorobowe przysługuje mi z...

 • SKORA3

  Dodano 2016-07-06 16:31 przez SKORA3

  Chorobowe po macierzyńskim. Kiedy wyrejestrować i zgłosić do ubezpieczeń?

  Witam,moja sytuacja wygląda następująco, do 1.07.2016 byłam na urlopie macierzyńskim łącznie z 1.07. Księgowa 6.06.16 zgłosiła mnie do ubezpieczeń na formularzu ZUA z dniem 2.07.2016. Księgowa 4.07 chciała mnie wyrejestrować ze składki zdrowotnej lecz system do dnia dzisiejszego jej nie działał, to ...

 • majtynka1

  Dodano 2014-10-08 16:53 przez majtynka1

  Ciąża a składki ZUS i zasiłek chorobowy

  Witam,
  jestem w 5. tygodniu ciąży. Od 2.01 prowadzę jednoosobową działalność opłacam regularnie preferencyjne składki chorobowe. Jestem przerażona zasiłkiem chorobowym/macierzyńskim, który w obecnej chwili może mi zaoferować ZUS.
  Proszę o poradę, co mam zrobić? Na forach znalazłam, że powinnam wyrej...

 • Martyna001

  Dodano 2018-12-19 17:16 przez Martyna001

  Zasiłek chorobowy a faktura zakupowa na firmę. Utrata prawa do zasiłku?

  Witam, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczam się w formie ryczałtu, faktury zakupowe służą dla mnie do moich celów. Czy mogę utracić zasiłek chorobowy, jeżeli w ciągu zwolnienia (na koniec miesiąca) dana firma wystawiła mi fakturę na sprzedaż części, które były zakupione w ciągu ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania