eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Ciąża a składki ZUS i zasiłek chorobowy


2014-10-08 16:53 autor: majtynka1

2 587 odsłon

Ciąża a składki ZUS i zasiłek chorobowy

Witam,

jestem w 5. tygodniu ciąży. Od 2.01 prowadzę jednoosobową działalność opłacam regularnie preferencyjne składki chorobowe. Jestem przerażona zasiłkiem chorobowym/macierzyńskim, który w obecnej chwili może mi zaoferować ZUS.

Proszę o poradę, co mam zrobić? Na forach znalazłam, że powinnam wyrejestrować opłacanie składki chorobowej na miesiąc, od przyszłego miesiąca zarejestrować wyższą podstawę składek i opłacać je co najmniej 3 miesiące?

Proszę mi powiedzieć czy w tym momencie - 8.10 mogę wyrejestrować i nie opłacić składki za wrzesień? Kiedy zarejestrować wyższą podstawę (jaka data)? Czy w tym momencie ewentualny zasiłek chorobowy jest liczony za 3 czy 12 ostatnich miesięcy? Kiedy w tej sytuacji mogę pójść na zwolnienie - w styczniu czy dopiero w lutym?

Jeśli wszystko będzie dobrze to termin porodu były na początku czerwca. Proszę o pokierowanie mną co i w jakich terminach mam zrobić oraz od kiedy mogłabym najwcześniej przejść na L4?

Dodatkowo, jak to będzie z macierzynskim w przyszłym roku (średnia z 12 miesięcy czy z tych 3 miesięcy)?

Ciążę mam zagrożoną i mam leżeć, ale w tej chwili nie mogę zdecydować się nie zwolnienie bo nie utrzymam siebie a tym bardziej dziecka. Proszę o sprawdzone, pewne informacje!

Bardzo bardzo proszę o możliwie szybką pomoc, bo 10 upływa termin zapłaty ZUS-ów, a nie wiem co mam zrobić?

Pozdrawiam,

Martyna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-09 09:25 autor odpowiedzi: korinka

  " Proszę o pokierowanie mną co i w jakich terminach mam zrobić.(...) Proszę o sprawdzone, pewne informacje!" - to trzeba sobie załatwić i zapłacić za księgową, wątpię,że na forum publicznym ktoś poprowadzi Twoją sprawę, można ewentualnie doradzić.

  Wyrejestruj się na co najmniej 30 dni ze składki chorobowej, zarejestruj od nowa z wysoką podstawą, opłacaj ją przez 90 dni, po tym czasie masz prawo do zasiłku chorobowego, możesz iść na L4, ale musisz liczyć się z ewentualną kontrolą ZUS i z tym,że od stycznia mogą wejść nowe przepisy i nie bedzie już wysokich zasiłków, tylko średnia z 12 miesięcy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • karolcia_kocham

  Dodano 2015-11-24 10:05 przez karolcia_kocham

  Zasiłek macierzyński przy opłacaniu najniższych składek przez 21 miesięcy

  Witam serdecznie, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od lutego 2014 r., czyli 21 miesięcy. Przez ten okres opłacałam najniższy ZUS, czyli 166,79 zł, 279,41 zł. Dowiedziałam się niedawno, że jestem w ciąży. Proszę o odpowiedź w jakiej wysokości przysługuje mi L4, gdybym przeszła na nie w l...

 • ewq90

  Dodano 2015-05-07 11:27 przez ewq90

  Zasiłek macierzyński w roku 2015

  Witam,od czerwca 2014 prowadzę swoją działalność gospodarczą. Opłacalne składki zdrowotne z preferencyjnego ZUSu. Jak dowiedziałam się że jestem w ciąży zgłosiłam to do mojego biura rachunkowego i oni wyrejestrowali mnie ze składki zdrowotnej i zarejestrowali jeszcze raz. Opłaciłam pierwszy ZUS od k...

 • dimo

  Dodano 2014-07-23 13:46 przez dimo

  Zamknięcie działalności a zasiłek chorobowy i macierzyński

  Witam,
  od stycznia 2013 r. mam swoją działalność, od 1 lutego 2014 r. zawiesiłam ja w związku z przeprowadzką do innego miasta. Od września planowałam ją znowu wznowić ale dowiedziałam się, że jestem w ciąży.
  Jak w moim przypadku wygladać będzie sprawa ZUS-u i opłacania składek gdybym chciała uzyska...

 • Poko5

  Dodano 2014-12-05 12:22 przez Poko5

  Zwiększenie podstawy zasiłku chorobowego

  Witam, opłacam zasiłek chorobowy od najniższej podstawy (preferencyjny ZUS) obecnie przebywam na chorobowym. Chciałabym podwyższyć otrzymywany przeze mnie zasiłek. Czy jeżeli wyrejestruję się w najbliższych dniach z ubezpieczenia chorobowego, a od 1.1.2015 przystąpię znowu do tego ubezpieczenia tylk...

 • milka2014

  Dodano 2014-10-17 12:48 przez milka2014

  Jak mogę uzyskać wyższy zasiłek macierzyński?

  Witam,jestem w ciąży i termin porodu to grudzień 2014 lub styczeń 2015. Prowadzę działalność gospodarczą od 2012 roku i płacę ZUS od najniższej podstawy ok. 1050 zł. Jestem również zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i od czerwca przebywam na zwolnieniu, które kończy się 27 październ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania