eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Odmowa wypłaty zasiłku opiekuńczego


2018-05-08 19:11 autor: MagdaMed

1 754 odsłon

Odmowa wypłaty zasiłku opiekuńczego

Dzień dobry,

prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 2014 roku z tego tytułu opłacam składki także do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W lutym przebywałam 2 dni na zwolnieniu, więc składkę za luty księgową adekwatnie pomniejszyła o dwa dni niezdolności. Składkę opłaciłam 10.03.

Decyzja o przyznaniu zasiłku 13.03, pozytywna z terminem wypłaty na 21.03. W marcu 19-30.03 przebywałam na zwolnieniu opieka na dziecko, składkę także pomniejszono i zapłacono w terminie 10.04.

Dnia 02.05 maja otrzymałam decyzję  odmowy wypłaty zasiłku w związku z niepodleganiem do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w związku z wpłatą składki w niepełnej wysokości za marzec.

Proszę o poradę co w takim wypadku? Czy jest to normalne, że za luty przyznano zasiłek mimo pomniejszenia składki, a za marzec już nie? Czy ZUS nie powinien poinformować mnie po dniu 10.04, że nie podlegam już dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu? Dodam, że od 09.01 do 27.04 odbywałam służbę przygotowawczą w ramach NSR.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-07-17 11:30 autor odpowiedzi: ZUS

  Poprawnie pomniejszona w deklaracji rozliczeniowej i opłacona w terminie składka nie powoduje ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Przyczyną może być błędne naliczenie składki w deklaracji lub jej niezłożenie – przypisywana jest wtedy automatycznie składka w pełnej wysokości. Także jeżeli kwota wpłaty była niższa niż suma wszystkich składek naliczonych w deklaracji, składka na fundusz ubezpieczeń społecznych w tym na ubezpieczenie chorobowe może nie być pokryta w całości. W tym przypadku należy złożyć poprawną deklarację, dopłacić brakującą kwotę i złożyć wniosek o przywrócenie terminu płatności.

  Iwona Kowalska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • AnaK555

  Dodano 2021-01-31 10:25 przez AnaK555

  Czy ZUS może odmówić wypłaty zasiłku opiekuńczego nad zdrowym dzieckiem?

  W ubiegłym roku przebywałam na urlopie wychowawczym, po czym wróciłam do pracy na jeden dzień i przedłożyłam L4  w związku z ciążą.
  Po kilku dniach trafiłam do szpitala, po wyjściu mąż otrzymał 2 tygodnie opieki nad zdrowym 4 letnim  dzieckiem (mamy jeszcze 6 i 8 letnie dziecko) i 2 tyg. nad chorym,...

 • rosiczka2

  Dodano 2017-04-27 12:29 przez rosiczka2

  Założona działalność gospodarcza jednoosobowa

  Witam, 24.04.2017 zgłoszono do US rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Do końca miesiąca nie wystąpi żadna sprzedaż usług (nie wystawiam żadnej faktury VAT).Wiem, że muszę złożyć do US deklaracje VAT-7 tzw. zerowa, czy mogę wypełnić ręcznie? Nie mam jeszcze wybranego biura, które by ...

 • JM

  Dodano 2014-09-12 12:58 przez JM

  Podstawa do naliczenia wysokości emerytury

  W latach 1993-1998 byłem zatrudniony na pełny etat i prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą płacąc pełną obowiązującą składkę w ZUS. Posiadam dowody wpłat. ZUS odmówił mi obliczenia podstawy do naliczenia emerytury. Uwzględnił mi tylko wynagrodzenie z zakładu pracy.
  Twierdzi, że w moim prz...

 • Klara1213

  Dodano 2018-09-26 13:04 przez Klara1213

  Rejestracja działalności gospodarczej podczas pobierania zasiłku chorobowego

  W czasie zasiłku chorobowego (już po ustaniu zatrudnienia w firmie) zarejestrowałam elektronicznie działalność gospodarczą. Nie wykonałam żadnej pracy zarobkowej, nie wystawiłam żadnych faktur. Moja choroba była spowodowana depresją w związku ze zwolnieniem mnie przez pracodawcę na rok przed emerytu...

 • kriss2005r

  Dodano 2015-09-29 01:41 przez kriss2005r

  Jaką firmę otworzyć?

  Witam, chciałbym otworzyć serwis komputerwy z kolegą i nie wiem jaką spólkę najlepiej było by nam wybrać, jak to wtedy wychodzi z opłatami ZUS-u opłat. Serwis będzie typowo usługowym. Czy może bardziej opłaca się utworzyć firmę jedno osobową i zatrudnić kolegę?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania