eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zajęcie konta, a przelew składek ZUS za pracowników


2018-04-05 20:51 autor: sumak54

1 666 odsłon

Zajęcie konta, a przelew składek ZUS za pracowników

Dzień dobry,

w dniu 06.07.2015 r. w urzędzie pocztowym złożyłem x składek ZUS moich i moich pracowników, poprzez moje konto firmowe w banku pocztowym. Bank nie przekazał tych składek do ZUS-u, tylko przelał na jakieś zajęcie nie informując mnie o tym fakcie.

ZUS domaga się ode mnie ponownej zapłaty składek. Czy bank postąpił zgodnie z prawem? Konto w banku pocztowym zostało założone na polecenie ZUS, bo swego czasu nie było możliwości płacić składki w inny sposób.

Z wyrazami szacunku,
Marek

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-07-17 11:26 autor odpowiedzi: ZUS

  Bank pocztowy, jak i inne banki jest instytucją, do której (w ramach uprawnień wynikających z przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).  Dyrektor Oddziału działając jako organ egzekucyjny może skierować zawiadomienie o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego na poczet należności z tytułu nieopłaconych składek. Na tym zajęciu podany jest rachunek egzekucyjny Oddziału, na który bank zobowiązany jest przekazywać kwoty w ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Nie dotyczy to wpłat dobrowolnych, wpłacanych za pośrednictwem banku przez płatnika składek.

  W opisanej sytuacji brak jest szczegółów, ale jeśli to płatnik dokonywał dobrowolnych wpłat za pośrednictwem banku na poczet składek, powinien podać w zleceniu przelewu swój indywidualny nr rachunku składkowego (NRS).

  Takie zasady obowiązują od stycznia 2018 r. Każdemu płatnikowi został nadany numer NRS i płatnicy zostali o nim przez ZUS poinformowani. Przed zmianami wpłat dokonywało się na poszczególne, wyodrębnione rachunki (oddzielne dla FUS, UZ, FPG i FEP). Numery tych rachunków banki posiadały już na przelewach dedykowanych dla opłacania składek ZUS. Były to rachunki centralne, jednakowe dla wszystkich płatników.

  Przypuszczam, że w opisanej sytuacji płatnik mógł nie podać swojego numeru NRS co spowodowało, że bank, posiadając zajęcia przelał pieniądze na rachunek egzekucyjny Oddziału. Podkreślam – wpłata dobrowolna płatnika – na NRS ( indywidualny), wpłata w trybie egzekucyjnym (w związku z realizacją zajęcia) - na podany rachunek oddziałowy. 

  Magdalena Dobrowolska, Naczelnik Wydziału Realizacji Dochodów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Wałbrzychu

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2017-01-27 14:28 przez konto usunięte

  Czy zatrudniając rodzica na podstawie umowy zlecenia (nieodpłatnej) muszę odprowadzać ZUS?

  Czy zatrudniając rodzica na podstawie umowy zlecenie, gdzie określone jest, że rodzic pracę wykonywać będzie nieodpłatnie muszę zgłosić go do ubezpieczenia w ZUS, jeżeli nie tworzymy razem gospodarstwa domowego (nie mieszkamy razem)?

 • hay

  Dodano 2013-08-01 14:58 przez hay

  Istniejąca spółka z o.o a brak składek za pracowników

  Spółka z o.o nadal istniejąca, nie wiem tylko czy została przekształcona w jakiś inny sposób, nie odprowadziła składek ustawowych za pracowników w latach 1998/99 pomimo, że Prezes spółki prywatne środki przekazał na ten cel w formie pożyczki i ratowania firmy.
  Czy taka firma nie ma obowiązku do dnia...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-09 15:51 przez konto usunięte

  Mam umowę o pracę, a pracodawca nie zgłosił mnie do ZUS

  Witam serdecznie,
  Dostałam umowę o pracę na czas nieokreślony. Po upływie miesiąca pracodawca stwierdził, iż nie zgłosił mnie do ZUS i już jest za późno, więc nie rozwiązując umowy podpisał ze mną następną na czas nieokreślony. Po paru miesiącach pracy poszłam do ZUS zapytać o odprowadzane składki i...

 • don1313

  Dodano 2013-10-24 23:07 przez don1313

  Pracodawca nie wypłacił mi zasiłku chorobowego

  Jestem zatrudniony na pełny etat. Z tego tytułu otrzymywałem pobory brutto w wysokości 3500 zł. Od połowy czerwca 2013 roku jestem na zwolnieniu lekarskim. Do dnia dzisiejszego ZUS nie wypłacił mi zasiłku chorobowego tłumacząc to tym, że pracodawca nie dopełnił wszelkich formalności.
  W dniu dzisiejs...

 • anulka

  Dodano 2013-09-26 12:49 przez anulka

  Składki za pracownika na urlopie wychowawczym

  Od maja 2012 r. przebywam na urlopie wychowawczym. Ostatnio potrzebowałam zaświadczenia z ZUS o opłaconych składkach zdrowotnych za cały 2012 r. Otrzymałam zaświadczenie za okres od stycznia do kwietnia (wówczas przebywałam na macierzyńskim, od maja był wychowawczy). Dlaczego nie wykazano pozostałyc...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania