eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Macierzyński, własna działalność a kolejna ciąża. Czy mogę mieć L4 i macierzyński jednocześnie?


2016-05-11 08:10 autor: Juana

2 750 odsłon

Macierzyński, własna działalność a kolejna ciąża. Czy mogę mieć L4 i macierzyński jednocześnie?

Do wtorku włącznie mam urlop macierzyński. Jestem w kolejnej ciąży. Mam wysoki ZUS (przed ciążą parę miesięcy opłacałam wysokie składki, pracowałam do 8. miesiąca ciąży).

Teraz nie czuję się dobrze, więc chciałabym skorzystać ze zwolnienia lekarskiego od samego początku (niekoniecznie w związku z ciążą). Czy najkorzystniej byłoby zwolnienie zacząć od środy? Czy mogę mieć macierzyńskie i równocześnie zwolnienie? Jak będzie naliczany zasiłek?

Niestety mój księgowy nie jest w stanie mi pomóc :(

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-05-11 08:58 autor odpowiedzi: Jowita

  Po zakończonym urlopie macierzyńskim należy wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego bo to ubezpieczenie było obowiazkowe za czas pobierania zasiłku macierzynskiego, nastepnie zgłosic się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia po zakończonym urlopie macierzyńskim.
  Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo jeżeli nie bedzie przerwy pomiędzy ostatnim dniem zasiłku macierzynkiego a kolejnym zwolnieniem lekarskiem L-4 pełnych 3 miesięcy kalendarzowych.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-11 09:35 autor odpowiedzi: Juana

  Dziekuję. Doprecyzuję pytanie: macierzyński kończę we wtorek, jeśli od środy będę miała L4 czy również muszę się wyrejestrowywać z ubezpieczenia zdrowotnegoi zgłaszać do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-11 09:54 autor odpowiedzi: Jowita

  Tak, należy wyrejestrować się ubezpieczenia zdrowotnego na ZUS ZWUA i zarejestrować do pełnego ubezpieczenia + dobrowolne ubezpieczenie chorobowe na ZUS ZUA.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-11 10:25 autor odpowiedzi: Juana

  Bardzo dziękuję. Czy dobrze rozumiem, że kwota za chorobowe oraz nastepny macierzyński będzie podobny do aktualnie pobieranego?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-11 10:48 autor odpowiedzi: Jowita

  Podstawa wymiaru zasiłku nie będzie ustalana na nowo i będzie taka sama jak w przypadku pierwszej ciąży.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-16 23:40 autor odpowiedzi: Basket1

  Rówież proszę o doprecyzowanie- czy też tyczy się to sytuacji, kiedy podczas urlopu macierzyńskiego działalność była zawieszona??
  Jeśli do 3 miesięcy po urlopie macierzyńskim (lub w trakcie macierzyńskiego) będzie kolejna ciąża to  wypłaty z ZUS będą na takim samym poziomie jak przy pierwszej ciąży??

  Proszę jeszcze o informację jak podczas kontroli ZUS może się zachować jeśli nie zastanie ciężarnej  doku, a będzie ona na spacerze, lub u lekarza ze starszym dzieckiem???

  jordana3 skomentował/a odpowiedź 2017-02-15 11:14

  Dzień dobry, jestem w nieco innej sytuacji: zasiłek macierzyński obliczony od 250% podstawy pobierałam niemal do końca czerwca 2016 r. Następnie zaczęłam opłacać składki dla przedsiębiorców od 60% podstawy wraz z chorobowym. W tym czasie zachowałam ciągłość ubezpieczenia i nie byłam na żadnym zwolnieniu. Teraz jestem w kolejnej ciąży i grozi mi zwolnienie lekarskie. Chciałabym wyliczyć wysokość ewentualnego zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego - rozumiem, że dla L4 to średnia z ostatnich 12 miesięcy? Czy gdyby L4 musiało trwać nieprzerwanie do dnia porodu, zasiłek macierzyński zostanie obliczony z tych samych 12 miesięcy co L4 czy z 12 miesięcy przed porodem? Nie potrafię znaleźć informacji, które pozwolą rozgryźć samodzielnie sytuację. Z góry dzięki!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Binusiatko

  Dodano 2015-05-18 10:47 przez Binusiatko

  Własna działalność i druga ciąża na urlopie macierzyńskim

  Witam,jestem na urlopie macierzyńskim do 26 sierpnia a obecnie jestem na początku drugiej ciąży. Mam własną działalność gospodarczą. Na macierzyńskim odprowadzane były tylko składki zdrowotne - składkę chorobową odprowadzałam tylko podczas wykonywania działalności. Moje pytanie brzmi: czy wystarczy ...

 • olgadaw

  Dodano 2015-01-18 14:49 przez olgadaw

  Kolejna ciąża podczas macierzyńskiego a działalność gospodarcza

  Witam, jestem na macierzyńskim do 21 marca. Jak się okazało jestem w kolejnej ciąży i planuję po zakończeniu macierzyńskiego pójść na L4, ale ciekawa jestem czy mogę od razu przejść na chorobowe, czy muszę wrócić do pracy i opłacić 90 dni składek? Jak to jest? Podczas macierzyńskiego płacę tylko zdr...

 • bibi883

  Dodano 2014-11-28 15:43 przez bibi883

  Zasiłek i macierzyński

  Dzień dobry,od 2 lat prowadzę działalność. Aktualnie jestem w ciąży i od 1 listopada wypisałam się z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (ponieważ dowiedziałam się, że trzeba zrobić przerwę na 31 dni aby ZUS nie wliczał poprzednich miesięcy).Teraz chciałabym się dowiedzieć, jeśli np. 4 grudnia zn...

 • an.czer.

  Dodano 2016-01-19 18:00 przez an.czer.

  Wysokość zasiłku na ciążowym L4 dla kobiety przedsiębiorcy

  Dzień dobry,prowadzę działalność gospodarczą od 05.2012. Od ponad 1,5 roku płacę pełne składki ZUS od najniższej podstawy (czyli nieco ponad 1000 zł) razem ze składką chorobową.W miesiącach od końca listopada 2015 do 11 stycznia 2016 przez ok. 1,5 miesiąca miałam zawieszoną działalność.Jestem w ciąż...

 • Angusik

  Dodano 2015-10-15 22:49 przez Angusik

  Działalność gospodarcza i druga ciąża

  Witam,
  obecnie jestem na uropie macierzyńskim obowiązującym do 03.2016 roku. Zanim urodziłam dziecko prowadziłam działalność 2 lata i nie zawiesiłam firmy, ponieważ mam pracownika. W tej chwili jestem ponownie w ciąży i zastanawiam się czy musze wracać do pracy po urlopie macierzyńskim chociaż na je...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania