eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Jakie opłacić składki żeby dostać wysoki zasiłek macierzyński?


2015-11-05 18:10 autor: konto usunięte

1 875 odsłon

Jakie opłacić składki żeby dostać wysoki zasiłek macierzyński?

Od półtorej roku jestem osobą współprowadzącą firmę z mężem. Wcześniej nie opłacałam składek, gdyż miałam status studenta. W październiku skończyłam studia, a potem okazało się, że jestem w ciąży, dlatego listopadową składkę na ZUS postanowiliśmy opłacić w maksymalnym wymiarze.

 Teraz moje pytanie: jako osobie, która ukończyła studia wyższe nie obowiązuje mnie okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy, więc jeśli za listopad opłacimy maksymalną stawkę ZUS, a 15 grudnia przejdę na L4, będzie mi się należał wysoki zasiłek chorobowy a potem macierzyński? Poród przewidziany na czerwiec 2016.

Pytanie zaktualizowano 2015-11-05 20:07

Sprecyzuję drugi akapit, bo nie wiem, czy wystarczająco jasno napisałam, o co mi chodzi:) Minowicie od czasu uzyskania przeze mnie dyplomu wyższej uczelni nie upłynęło 90 dni, a co za tym idzie zasiłek chorobowy należy mi się od 1 dnia opłacania dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe..
Poprawcie mnie, jeśli się mylę ... :)

Pytanie zaktualizowano 2015-11-05 20:57

jeszcze jedno pytanie: zadeklarowaliśmy opłacenie wysokiej skłądki na ubezpieczenie chorobowe w dniu 2 listopada, ale z data 1 listopad (zależało nam na misiącu kalendarzowym), czy w tym [przypadku obowiązuje zasada zgłaszania ubezpieczeń w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania