eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy wysokość macierzyńskiego przy drugiej ciąży się zmieni?


2015-06-19 10:15 autor: dorin16

2 376 odsłon

Czy wysokość macierzyńskiego przy drugiej ciąży się zmieni?

Witam,

od maja 2014 r prowadzę działalność gospodarczą, obecnie jestem na urlopie macierzyńskim do początku 2016 r. Okazało się, że jestem drugi raz w ciąży, niestety zagrożonej.

Stąd moje pytanie, czy kiedy skończę urlop macierzyński i przejdę od razu na L4 z uwagi na ciążę zagrożoną, a następnie kolejne macierzyńskie. Czy podstawa do obliczenia chorobowego i macierzyńskiego będzie taka sama jak przy pierwszej ciąży?

Dodam, że po ponad miesiącu prowadzenia działalności zaszłam w pierwszą ciążę i 3 miesiące później byłam już na L4, a więc składkę chorobową płaciłam tylko przez ponad 4 miesiące, a później już tylko zdrowotną.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-06-19 18:39 autor odpowiedzi: korinka

  Ja jestem w podobnejh sytuacji, ale z terminem jeszcze na ten rok i z tego co wiem, w listopapadzie jak wejdzie nowa ustawa, to te, ktorę urodzą przed wejściem ustawy załapią się jeszcze na stare zasady, a już to co będzie po wejściu będzie liczone jako średnia z 12 miesięcy, więc policzą Ci te 4 miesiące składek i dodadzą 8 miesięcy od najniższej podstawy, więc zasiłek nie bedzie jak do tej pory tylko dużo niższy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-06-23 15:13 autor odpowiedzi: joga84

  Ja do końca lipca mam macierzyńskie i też jestem w początkowej ciąży... Fakt że jestem po dwóch cesarkach gdzie drugie dziecko urodzilo się wcześniakiem... Doktorka powiedziała mi że przy moim stanie zdrowia muszę iść na L4 a też mam swoja działalność... Ale ksiegowa powiedziała mi żebym się nie martwiła bo jeżeli będzie to ciaglosc to zasilek bed miec taki sam jak w tej ciąży... Mimo że ustawa ma wejść... Teraz się martwię czy ma ksiegowa rację!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • rhplusminus

  Dodano 2016-06-02 16:47 przez rhplusminus

  Obliczenie wysokości kolejnego macierzyńskiego lub chorobowego po macierzyńskim (firma)

  Witam Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu, jak należy obliczyć wysokość zasiłku chorobowego i macierzyńskiego po skończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
  Dla pełnego zobrazowania sprawy pragnę wyjaśnić, że: 1. Od 21.05.2015 prowadzę działalność gospodarczą (dofinansowanie z PUP). 2. Od 20.06.2...

 • yvonn

  Dodano 2014-09-11 09:42 przez yvonn

  Zasiłek chorobowy i macierzyński w styczniu 2015

  Witam,
  od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą na najniższym ZUS-sie. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co mogę zrobić, aby zwiększyć wysokość zasiłku na urlopie macierzyńskim i ewentualnym zwolnieniu lekarskim?
  Słyszałam, że można zawiesić składki na 31 dni. Wtedy liczy się tylko ...

 • brns

  Dodano 2014-06-29 21:09 przez brns

  Wysokość zasiłku macierzyńskiego po zwolnieniu lekarskim

  Witam,
  od listopada 2013 prowadzę działalność gospodarczą. Na początku korzystałam z preferencyjnych składek i nie opłacałam składki chorobowej. W lutym jednak dowiedziałam się, że jestem w ciąży i od marca zarejestrowałam się do składki chorobowej i podniosłam podstawę składek do ok. 8000. Na począ...

 • alicjaaaa

  Dodano 2014-06-01 23:43 przez alicjaaaa

  Druga ciąża na urlopie macierzyńskim

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą. Do 15.07.2014 przebywam na urlopie macierzyńskim. Obecnie jestem w drugiej ciąży.
  Jaka będzie wysokość drugiego urlopu macierzyńskiego, jeśli po 15.07.2014 zanim pójdę na ewentualne L4 będę opłacała takie same składki, jak przed pierwszą ciążą?
  Pozdrawiam,
  Al...

 • KSMLM

  Dodano 2014-03-11 14:04 przez KSMLM

  Wyższy zasiłek macierzyński w roku 2015 dla przedsiębiorcy

  Witam,
  planuję powiększenie rodziny. Firmę prowadzę już od kliku lat. Wiem, że jeszcze w tym roku kobiety aby uzyskać wysoki zasiłek mogłyby na moim miejscu zaprzestać opłacania ubezpieczenia chorobowego i po min. 31 dniach ponownie przystąpić do niego, opłacając maksymalną stawkę. Wówczas po chyba ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania