eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Wyższy zasiłek macierzyński w roku 2015 dla przedsiębiorcy


2014-03-11 14:04 autor: KSMLM

170 324 odsłon

Wyższy zasiłek macierzyński w roku 2015 dla przedsiębiorcy

Witam,

planuję powiększenie rodziny. Firmę prowadzę już od kliku lat. Wiem, że jeszcze w tym roku kobiety aby uzyskać wysoki zasiłek mogłyby na moim miejscu zaprzestać opłacania ubezpieczenia chorobowego i po min. 31 dniach ponownie przystąpić do niego, opłacając maksymalną stawkę. Wówczas po chyba 3 miesiącach mogą liczyć na wyższy zasiłek, który im się należy.

A co się dzieje w przypadku jeśli termin porodu przypadłby na rok 2015? Wtedy mają być wprowadzone zmiany w naliczaniu zasiłku, zgadza się? Czy wówczas również jest możliwość uzyskania maksymalnego świadczenia poprzez wystąpienie z ubezpieczenia chorobowego na pewien okres i ponowne przystąpienie do niego? Czy w roku 2015 będzie brana tylko i wyłącznie średnia z 12 miesięcy? Nie ukrywam, że liczę, że po luce (min. 31 dni) w ubezpieczeniu średnia do obliczenia zasiłku będzie na nowo naliczana od ponownego przystąpienia do ubezpieczenia, tak jak jest to w tym roku.

A jak wygląda kwestia L4 w ciąży i zasiłku? Nie zamierzam nadużywać swoich praw, jednak ze względu na charakter pracy nie będę mogła w ostatnich miesiącach pracować i wolę się i z tym tematem zapoznać. Jak naliczany jest zasiłek podczas L4?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

 • 2014-03-20 17:21 autor odpowiedzi: wojtek509

  projekt ustawy o zmianie sposobu naliczania podstawy do macierzyńskiego leży w zamrażarce sejmowej, zdaje się że niedawno odbyło się pierwsze czytanie i zmiany wejść mają w życie z dniem 1 stycznia 2015r. - Jednak istnieją uzasadnione wątpliwości konstytucjonalistów, że projekt nowych przepisów jest niezgodny z konstytucją RP, przez co sprawy dla ZUS wleką się w nieskończoność w komisjach, zespołach i podzespołach.

  Przy okazji z tego co udało mi się wyczytać, to nowy przepis stanowić będzie, np. że jeśli ktoś założy firmę np. w 7 miesiącu ciąży i odprowadzi 2 najwyższe składki to podstawa do naliczenia podstawy do macierzyńskiego stanowić będzie wzór: 10 x najniższa podstawa + 2 x najwyższa = kwota x dzielona przez 12 co daje nam kwotę stanowiącą pożadaną zmienną. - W praktyce oznaczać to będzie, że proceder polegający na zawieszaniu składki chorobowej nie będzie opłacalny aż tak, gdyż przy założeniu że w 1 miesiącu ciąży odprowadzacie najwyższe składki przez 9 miesięcy wrzucacie w system ubezpieczeń społecznych około 32.000pln co daje podstawę 9200 x 9 + 3 x 2300 = 89.200 / 12 = 7433 zł czyli około 4200 zł macierzyńskiego na rękę przez 12 miesięcy 50,400 zł czyli jesteście na plusie 18.000. Wydaje się że odprowadzając najniższe składki i generując rozsądne przychody firmy można osiągnąć podobne dochody netto w przeciągu tych 9 miesięcy i cieszyć się jeszcze możecie maciezyńskim na poziomie 1400pln, ale to melodia przyszłości
  wojtek509 zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-20 17:29

  nie jest to jakaś wykładnią prawa a interpretacja prawników oraz moja własna w oparciu o materiały jakie udało mi się znaleźć w sieci i na stornach MPiPS w ostatnich dniach..... Sam jestem pochłonięty lekturą ze względów osobistych - Tak więc jeśli to możliwe to sugeruje rozpocząć starania już teraz aby móc skorzystać z polityki prorodzinnej fundowanej przez ZUS

  porada skomentował/a odpowiedź 2014-08-26 14:03

  Witam potrzebuje prywatnej porady w temacie urlopu macierzyńskiego i składek. Proszę o kontakt boskiwiater@gmail.com Pozdrawiam

  klimtovka skomentował/a odpowiedź 2014-09-30 17:27

  Wojtek, zgadzam się z Tobą. Ja mam nadzieję, że na dobry projekt patrzę - tzn ten do którego link podaję poniżej. Sprawdzałam dzisiaj, co z nim. No i widzę, że Kosiniak miał to wnosić na RM 16 września. Jak na złość na BIPie RM nie ma porządku obrad RM z 16 września. Nie mogę więc zweryfikować, czy udało się to dać pod SKRM. W późniejszych dniach nie wchodziło na pewno, bo nie ma w porządku. Abstrahując od wniesienia na Radę. Moim zdaniem NIE MA SZANS, żeby USTAWA WESZŁA W ŻYCIE 1.01.2015 r. No nie ma takiej opcji, żeby Sejm to Kosiniakowi przepchnął, w obecnej konfiguracji politycznej i przedwyborczej walce. Co Ty o tym myślisz? http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/projekty-ustaw/ubezpieczenia-spoleczne/ustawy-o-zmianie-ustawy-o-swiadczeniach-pienieznych-z-ubezpieczenia-spolecznego-w-razie-choroby-i-macierzynstwa-oraz-niektorych-innych-ustaw-/#akapit7

  ssssss skomentował/a odpowiedź 2014-12-30 11:02

  czy wiadomo juz cos czy ta ustawa wchodzi z dniem 1 stycznia 2015?

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-27 19:43 autor odpowiedzi: Luthien

  Ja swoje starania o dziecko planuję rozpocząć w połowie roku. Co powiecie na takie rozwiązanie - do sierpnia opłacam niski ZUS, na wrzesień wyrejestrowuję się z ub. chorobowego, a od października płacę przez 3 miesiące najwyższą składkę, po czym idę na L4. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi prawo do wyższego zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? Wszak zdążę ze wszystkim przed 1.01.2015. 

  Powiedzcie czy dobrze kombinuję?

  Oceń odpowiedź 0 9

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-28 08:13 autor odpowiedzi: wojtek509

  zmiany w sposobie naliczania podstawy planowo mają wejść w życie 1 stycznia tak więc trzeba to tak zorganizować aby podstawa do wypłaty świadczenia chorobowego naliczona była na starych zasadach.... należał by tak to rozplanować aby w sierpniu nie opłacać składki chorobowej (bo miesiąc ma 31 dni) następnie przystąpić do chorobowego na pełnych zusach przez wrzesień, październik i listopad i od grudnia korzystać ze świadczenia chorobowego w satysfakcjonującej wysokości. To tak na logikę a tak między wierszami to po pierwsze nie ma pewności że planowane zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2015 a po drugie jeśli wejdą w życie nie ma pewności jak ZUS traktować będzie petenta który już korzysta ze świadczenia chorobowego czy macierzyńskiego wyliczonego wedle wzoru po staremu i który kontynuuje korzystanie tego świadczenia w nowym roku. Prawo z reguły nie działa w stecz tak więc powinno być po twojej myśli, jednak aby wiedzieć to na 100% konieczny będzie wyrok w tej sprawie SN bo z pewnością ZUS będzie miał swoją interpretację .....

  Oceń odpowiedź 4 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-04 00:20 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Zawieszenie działalności na wrzesień nic nie da, ponieważ jest 30 dni , a ubezpieczenie przerywa się po 31 dniach. Mam precyzyjne rozwiązanie jak przerwać ubezpieczenie oraz jak podwyższyć ZUS po zapłacie TYLKO 1-NEJ wysokie składki A NIE 3 SKŁADKI, nie bedąc jeszcze na macieżyńskim tylko w dowolnym okresie ciąży.  

  Kadrowiec

  Ogrodniczka skomentował/a odpowiedź 2014-12-05 11:56

  Czy mam jeszcze jakąkolwiek szanse, żeby dostawać wysokie świadczenie, czy chorobowe, czy macierzyńskie? Prowadzę firmę od 2 lat na preferencyjnym ZUS-ie. Na okres zimowy firmę mam zawieszoną. Już ponad 31 dni. Mogę ją odwiesić w dowolnym momencie i opłacić 3 najwyższe składki, ale czy to mi coś da? Termin porodu mam na 01.06.

  Oceń odpowiedź 3 12

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-04 08:22 autor odpowiedzi: wojtek509

  a kto mówi o zawieszaniu działalności gospodarczej? - chodzi raczej o zawieszenie opłacania składki chorobowej w sierpniu - 31 dni.

  Oczywiście istnieje możliwość nieopłacania tej składki przez dłuzszy czas i można rzystąpić do niej około 8 miesiąca ciąży przy podstawi 9300 jednak działanie to obarczone jest pewnym ryzykiem związanym z wcześniejszym porodem. 

  Procedura opisana przezemnie jeśli będzie raliziwana od 2 miesiąca ciązy sprawia że przy zainwestowaniu ok 10500zł ( 3 składki) otrzymacie 5 miesięcy x 6300pln chorobowego = 31500 pln + cały macieżyński.

  guest skomentował/a odpowiedź 2014-07-24 18:22

  a czy sprawa wygląda podobnie przy zawieszeniu działalności po 1,5 roku , gdzie w 2 miesiącu ciąży chciałabym ją odwiesić wpłacić 3 składki i scenariusz jak wyżej ?Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-12 12:20 autor odpowiedzi: Styczniowa

  Zastanawiam sie nad założeniem DG, jestem w ciąży i termin porodu mam na ok. 20.01.2015 r. , w tej chwili jestem zatrudniona na umowę o pracę na zastepstwo do polowy grudnia, nie wiadomo czy dostanę nową umowę na zastępstwo czy etat, jesli nie zostaje na lodzie, bez urlopu maciezyńskiego i dochodu. Czy jest szansa że jak urodzę pod koniec stycznia to też będę mogła dostawać macieżyski z tyt. prowadz. działalności gosp. Jak to rozwiązać?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-12 14:21 autor odpowiedzi: wojtek509

  dopuki zatrudniona jesteś na umowie o pracę to prowadzenie działalności gospodarczej nic nie daje, gdyż z urzedu ubezpiecza cię pracodawca i z tego tytułu otrzymać możesz ewentualne macierzyńskie. Jednak jeśli z tytułu tego zatrudnienia otrzymujesz wynagrodzenie przekraczające najniższą krajową może warto zabezpieczyć się i założyć już teraz DG realinie istniejącą, - opłacać będziesz tylko składkę zdrowotną - około 270pln/miesięcznie, przy niewielkich obrotach realnie podatku nie zapłacisz bo wliczysz sobie go w składkę zdrowotną. 

  A w razie nie przedłużenia umowy o pracę na początku stycznia zgłosisz się do ZUS zadeklarujesz rozsądną podstawę no i cieszyć się będziesz z macierzyńskiego. 

  Jego wysokość liczona jednak będzie jako średnia z ostatnich 12 miesięcy biorac pod uwagę obecne dochody oraz jeden miesiąc z DG. Taka kombinacja może się udać o ile urodzisz w planowanym terminie, w każdym innym razie nie widzę opcji

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-12 16:08 autor odpowiedzi: Czerwona

  No dobrze, a jak ja mam termin porodu na koniec listopada i zakładając działalność w czerwcu będę na preferencyjnych warunkach czyli 30% podstawy, gdzie zasiłek wyniesie ok 300 zł. Mam nie zgłaszać się do ubezpieczenia chorobowego a tylko w ostatnich 3-mcach (sierpień, wrzesień, październik) no i część listopada opłącać wysoką składkę TYLKO na chorobowe? A co z podstawą na resztę skłądek - emerytalne, rentowe , zdrowotne itp?

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-13 16:07 autor odpowiedzi: wojtek509

  e to nie tak działa:

  jeśli masz preferencyjne składki zus to; pytanie czy odprowadzasz obecnie dobrowolną składkę chorobową w wysokości ok 10pln ? ( co przy spodziewanym świadczeniu w wysokości 300pln macierzyńskiego i snutych planach związanych z macierzyństwem  jest niekorzystne)

  Jeśli nie to 1 lipca idziesz do ZUS deklarujesz że chcesz przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

  1 sierpnia idziesz do ZUS i na specjalnym druku oświadczasz że twój przychód za ostatni miesiąc wyniósł 9300pln - od tej kwoty wówczas zobowiązana będziesz zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne i chorobowe w sumie ok 3500pln tą samą czynność wykonujesz 1 września i 1 października a np. 2 października idziesz na chorobowe i cieszysz się świadczeniem w wysokości 6300pln  (po upływie 90 dni karencji) oraz macierzyńskim 5100pln - jeżeli nawet dziecko urodzi się wcześniej i nie załapiesz się na chorobowe to od razu otrzymujesz macierzyńskie przez 12 miesięcy - bo na to świadczenie nie ma okresu karencji - więc procedurę ukierunkowaną na samo macierzyńskie można nawet rozpocząć od 1 września i powinno się udać :)

  Natomiast jeśli obecnie opłacasz składkę na ubezpieczenie chorobowe to aby korzystnie ZUS liczył podstawę do wypłaty macierzyńskiego należy niezwłocznie najlepiej dziś wybrać się do ZUS i oświadczyć że nie chcemy być objęci tym ubezpieczeniem. Następnie po upływie minimum 31 dni wybrać się do ZUS - czyli np 1 sierpnia i zgłosić do ubezpieczenia chorobowego - 1 września zadeklarować 9300 przychodu i procedurę tą powtarzać w każdym miesiącu aż do rozwiązania - i będzie ok :)

  Warto pamiętać że deklarację związaną z podniesionym przychodem musimy wypełniać każdorazowo - ponieważ w innym razie ZUS z automatu wraca do podstawy wynikającej ze składek preferencyjnych. Trzeba więc pilnować terminów zdaje się że jest to 7 każdego miesiąca, niezwykle ważne jest również aby pilnować terminów płatności bo spóźnienie o nawet jeden dzień w opłaceniu składki chorobowej lub niewielka niedopłata skutkować może  niewypłaceniem świadczenia! - i wszystko zgodnie z przepisami RP

  panchita skomentował/a odpowiedź 2015-01-07 10:15

  bardzo wyczerpująca odpowiedź, najlepsza jaką znalazłam :) my też z mężem staramy się o dzidzi. Też prowadzę działalność tylko, że od marca 2014. mam Preferencyjny zus i nie płacę składek na ub chorobowe. Księgowa powiedziała mi, że muszę płacić chorobowe minimum 6 miesięcy żeby cokolwiek dostać w przypadku ciąży (chorobowe). Bardziej zależy mi na dziecku niż na tych świadczeniach, więc pół roku nie będę czekała, ale jak można skorzystać z tej luki to fajnie by było :)

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-18 08:04 autor odpowiedzi: Styczniowa

  Z tytułu zatrudnienia otrzymuję wynagrodzenie przekraczające najniższą krajową, czmeu tylko w tym przypadku opłaca się założyć DG?

  Czyli jak mam umowę do 18 grudnia to muszę urodzić miesiąc później, nie wcześniej, tak?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-18 08:37 autor odpowiedzi: wojtek509

  otwarcie działalnosci gospodarczej to wbrew pozorą nie jeden dzień, dodatkowo kalkulując że chcesz otrzymać macieżyńskie w pożądanej wysokosci jeśli otworzysz działalność w ostatnim miesiącu ciąży, wysoceprawdopodobna jest kontrola ZUS - a swiadczenie nie zostanie wypłacone jesli ubezpieczyciel podejrzewać będzie, że DG jest bytem fikcyjnym - więc musi istnieć faktycznie i generować jakiekolwiek przychody, w tym celu warto otworzyc ją np. 1 sierpnia i opłacać składkę zdrowotną co wiąże się z niewielkimi kosztami a daje porządaną perspektywę :). Jeśli umowę masz do  18 grudnia to jedynym tytułem do ubezpieczenia jest umowa o pracę i tyle natomiast w przypadku porodu w styczniu 2015 DG ma sens

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-20 21:44 autor odpowiedzi: Monika1980

  Witam,

  rozpoczęłam działanośc gospodarczą 12.06.2014r.. 18.06 w ZUS-ie zgłosiłam siebie i dwoje moich dzieci. Wypełniłam dokument aby płacić niższe składki, jednakże w deklaracji rozliczeniowej jako podstawę przyjęłam 9365zł. i od tej podstawy za czerwiec wyliczyłam skałdki (wyszło ok. 2000zł.) płatne do 10-go lipca. Proszę mi napiać czy jeśli zajdę w ciążę, opłacę wyższe składki za połowę czerwca, cały lipiec, cały sierpień i połowę września (tak, aby było 90 dni od momentu, kiedy ropoczęłam działanośc gospodarczą i zaczęłam opłacać składki) to mogę iść na L4 ze względu na ciąże? Jaka kwota będzie mi wypłacana do momentu porodu? Czy aby mieć wyższy macierzyński będę musiała opłacać wyższe składki czy jeśli będę już na L4 to mogę składki zmniejszyć, płacić mniej, a mimo wszystko otrzymywać za L4 a potem zasiłek macierzyński wyższe kwoty? Będę wdzięczna za informaje, dziękuje i pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-21 01:29 autor odpowiedzi: Expert.Zasilek

  Moniko, trochę przekombinowałaś :) Dodatkowo łączysz 2-e różne sprawy. Zgłoszenie siebie do ZUS to zupełnie inna sprawa niż zgłoszenie dzieci :) Bardzo źle to zaplanowałaś i dobrze że się jeszcze radzisz jak nie jest za późno (po opłaceniu wysokiej składki, która do niczego się nie przyda). Aby precyzyjnie dorodzić, to musiałbym wiedzieć co robiłaś przed załałożeniem działalności. Moja wiedza pozwala zawsze na opłacenie tylko 1-ego miesiąca a nie 3-ech miesięcy, jak piszą wszyscy na forach. Aby zapłacić 1-en miesiąc jest kilka sposobów, dlatego ważna jest informacja o poprzednim okresie i sposobie zatrudnienia.

  Odnosząc się do treści Twojego zapytania, to:

  1)  18.06.2014 zgłosiłaś się do ZUS wypełniając ZUA podając przystąpienie do ubezpieczeń społecznych WŁĄCZNIE ze składką chorobową dobrowolną, mam rozumieć? Dodatkowo zgłosiłać dzieci, ale tylko do ubezpieczenia Zdrowotnego (ZUS ZCNA)?

  Chciałem Ci na razie wyjaśnić, że nie masz prawa pomniejszać składek ZUS na ubezpieczenia społeczne, jeżeli podstawą jest składka wyższa niż obowiązujaca Cię składka minimalna. Jak deklarujesz 9365 zł, to MUSISZ od tej podstawy zapłacić składki, pomimo podlegania ubezpieczeniu tylko przez kilka dni w miesiącu (mam nadzieję że jeszcze tej deklaracji wysokiej składki nie złożyłać (ZUS DRA za 06-2014 PŁATNEJ DO 10.07.2014 !). Dodatkowo należy pamiętać, że do podstawy nie wchodzi miesiąc który nie jest pełny taki jak 06-2014 (czyli pieniądze byłyby wyrzucone) !!! Czyli w tym momencie zaoszczędziłaś 2000, jakie miałaś zamiar zapłacić za 06-2014 i jeszcze możesz zaoszczędzić kolejne 7000, nie płacąc za 3 miesiące składek tylko za 1-en i w dodatku nie musisz iść na macierzyński tylko na chorobowe w ciąży :)

  Szczegóły chyba nie zmieszczą się na forum i za dużo szczegółów musiałabyś tu napisać, dlatego proponuję pisać już na prv expert.zasilek@gmail.com

  Expert

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-21 21:11 autor odpowiedzi: Expert.Zasilek

  SPROSTOWANIE WYPOWIEDZI do wojtek509:
  • 9 dni temu, 12:20autor odpowiedzi: Styczniowa

   Zastanawiam sie nad założeniem DG, jestem w ciąży i termin porodu mam na ok. 20.01.2015 r. , w tej chwili jestem zatrudniona na umowę o pracę na zastepstwo do polowy grudnia, nie wiadomo czy dostanę nową umowę na zastępstwo czy etat, jesli nie zostaje na lodzie, bez urlopu maciezyńskiego i dochodu. Czy jest szansa że jak urodzę pod koniec stycznia to też będę mogła dostawać macieżyski z tyt. prowadz. działalności gosp. Jak to rozwiązać?
  • 9 dni temu, 14:21autor odpowiedzi: wojtek509

   dopuki zatrudniona jesteś na umowie o pracę to prowadzenie działalności gospodarczej nic nie daje, gdyż z urzedu ubezpiecza cię pracodawca i z tego tytułu otrzymać możesz ewentualne macierzyńskie. Jednak jeśli z tytułu tego zatrudnienia otrzymujesz wynagrodzenie przekraczające najniższą krajową może warto zabezpieczyć się i założyć już teraz DG realinie istniejącą, - opłacać będziesz tylko składkę zdrowotną - około 270pln/miesięcznie, przy niewielkich obrotach realnie podatku nie zapłacisz bo wliczysz sobie go w składkę zdrowotną. 

   A w razie nie przedłużenia umowy o pracę na początku stycznia zgłosisz się do ZUS zadeklarujesz rozsądną podstawę no i cieszyć się będziesz z macierzyńskiego. 

   Jego wysokość liczona jednak będzie jako średnia z ostatnich 12 miesięcy biorac pod uwagę obecne dochody oraz jeden miesiąc z DG. Taka kombinacja może się udać o ile urodzisz w planowanym terminie, w każdym innym razie nie widzę opcji

  Z wypowiedzi wojtka509 wnioskuję, że się orientuje w temacie :) Muszę jednak sprostować jego poradę, ze względu na złą interpretacje: 1) Podleganie od 01-01-2015 na nowo wg założeń zmian do ustawy, jak sam wojtek509 pisał, będą nowe zasady naliczania podstaw chorobowych, polegających na tym, że jak opałcimy 1-ną wysoką składkę, wówczas zostanie do średniej doliczoych 11 składek minimalnych, co sprwy biorąc pod uwagę podstawy z umowy o pracę, ponieważ zakładając D.G. podlegamy zupełnie z innego tytułu ubezpieczenia i do naliczanie podstaw chorobowych nie są brane podstwy chorobowe z umowy o pracę, o czym pisał wojtek509 "ilczona jednak będzie jako średnia z ostatnich 12 miesięcy biorac pod uwagę obecne dochody oraz jeden miesiąc z DG. Taka kombinacja może się udać o ile urodzisz w planowanym terminie, w każdym innym razie nie widzę opcji" . W tej sytuacji, aby skorzystać z  możliwości wysokiej podstawy, należałoby zakończyć umowę o pracę najpóźniej 30.10.2014. Od 01.11.2014 zgłosić się do pełnego ubepieczenia łącznie z chorobowym dobrowolnym i do 10.12.2014 zapłacić za 11-2014 wysoką składkę i już bez przerwy od dowolnego dnia grudnia 2014 chorować aż do porodu, uzyskując zasiłek i macierzyński od wysokiej podstawy. Pomysł wojtka509 aby załóżyć ją wcześniej i opłacać tylko zdrowotą jest jak najbardziej prawidłowa i wskazana, aby ZUS nie posądził o pozorność firmy w celu wyłudzenia wysokiego zasiłku. Podleganie od 01-01-2015 jest już za późno na załapanie się na nowych zasadach. W razie wątpliwości i chęci dalszej pomocy proszę pisać na : Expert.Zasilek@gmail.com

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-22 22:24 autor odpowiedzi: gotowanawszystko

  Witam mam dzialalnosc od 2013 roku od maja dokladnie place najnizsze skladki, planuje zajsc w ciaze jak mam to sprawnie rozwiazac z oplatami duzych skladek zebym dostala duze swiadczenie? Zalapie sie jeszcze na to jak porod bedzie w 2015 roku? Czytam wszedzie o wejsciu tych nowych zasad.prosze o odpowiedz.

  marta

  DagaMy skomentował/a odpowiedź 2014-07-21 14:18

  Witam! Chciałam się podpiąć pod to pytanie, czy prowadząc działalność od stycznia 2014 i zachodząc w ciążę teraz tzn. w lipcu z terminem porodu w 2015 mam możliwość uzyskać wysoki macierzyński??? Jeśli tak to kiedy zapłacić wysoką składkę??

  Styczniowa skomentował/a odpowiedź 2014-10-13 13:52

  Tzn mi nie chodzi o to żeby uzyskać wysoki macierzyński, ale w ogóle go uzyskać... i czy jak założę firmę to składek nie płacę dopóki mam umowę o pracę? a póżniej od jakiej wysokości jest liczony macierzyński? dodam, że moje wynagrodzenie przekracza średnią krajową.

  Styczniowa skomentował/a odpowiedź 2014-10-13 13:53

  nie tu odpisałam :P

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2 ... 20 ... 42

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • king

  Dodano 2014-02-04 11:04 przez king

  Własna działalność a świadczenie macierzyńskie

  Witam,
  od czerwca 2013 roku prowadzę działalność gospodarczą. Jest to moja pierwsza działalność, wiec płacę niski ZUS. Jestem w ciąży, termin porodu mam na wrzesień 2014.
  Czy mogę coś zrobić, aby moj zasiłek macierzyński wynosił więcej niż 300 zł? Co jeśli teraz podniosę składkę, skoro już pół roku ...

 • ewq90

  Dodano 2015-05-07 11:27 przez ewq90

  Zasiłek macierzyński w roku 2015

  Witam,od czerwca 2014 prowadzę swoją działalność gospodarczą. Opłacalne składki zdrowotne z preferencyjnego ZUSu. Jak dowiedziałam się że jestem w ciąży zgłosiłam to do mojego biura rachunkowego i oni wyrejestrowali mnie ze składki zdrowotnej i zarejestrowali jeszcze raz. Opłaciłam pierwszy ZUS od k...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-08-26 15:16 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński a własna firma

  Witam,
  założyłam firmę 1 kwietnia 2014 i opłacam składki preferencyjne. W tej chwili jestem w 13. tygodniu ciąży. Jakie mam zapłacić składki i ile miesięcy żeby mieć wyższy zasiłek?
  Chciałabym też skorzystać z L4, tylko nie wiem czy to jest możliwe skoro ZUS wypłaca zasiłek ze średniej z 12 miesięcy...

 • magbea

  Dodano 2014-08-10 11:32 przez magbea

  Czy mogę zwiększyć składki ZUS?

  Witam.
  Prowadzę działalność gospodarczą, pełnie usługi dla innej firmy. Jestem w ciąży i zastanawiam się, czy mogę zwiększyć składkę ZUS, aby dostać większe świadczenie chorobowe i macierzyńskie?

 • brns

  Dodano 2014-06-29 21:09 przez brns

  Wysokość zasiłku macierzyńskiego po zwolnieniu lekarskim

  Witam,
  od listopada 2013 prowadzę działalność gospodarczą. Na początku korzystałam z preferencyjnych składek i nie opłacałam składki chorobowej. W lutym jednak dowiedziałam się, że jestem w ciąży i od marca zarejestrowałam się do składki chorobowej i podniosłam podstawę składek do ok. 8000. Na począ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania