eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Wysoki ZUS - zmiany w sposobie obliczania chorobowego


2015-05-23 11:51 autor: Milenamika

3 175 odsłon

Wysoki ZUS - zmiany w sposobie obliczania chorobowego

Witam,

obecnie jestem w 7 miesiącu ciąży, poród w połowie sierpnia. Od 3 lat prowadzę działalność. Dobrowolne chorobowe rozpoczęłam opłacać od 1 lutego w najwyższej kwocie (wcześniej w ogóle nie opłacałam). Od 10 maja jestem na chorobowym.

Czy zmiany, które obecnie są w trakcie nowelizacji - sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłku - mnie również obejmą? Na jakiej zasadzie obliczone zostanie moje chorobowe i zasiłek macierzyński?

Dodam, że obecnie dostałam pismo z ZUS, że prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w mojej sprawie. Ile takie postępowanie może potrwać?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-05-23 15:17 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

  Postępowanie może trwać długo, z tym, że po 30 dniach powinno pojawić się pismo w tej sprawie. Często dotyczące dostarczenia dokumentów albo o przedłużeniu postępowania.
  Na dzień dzisiejszy dla Pani nic się nie zmieni. Nawet jeśli projekt wejdzie w życie to zacznie obowiązywać najwcześniej od października. Pani już urodzi, więc zasiłek to 80 % od podstawy, od której odprowadza Pani składki.

  Renata Naworol rozwiązuje problemy pracodawców, doradztwo i szkolenia BHP outsourcing kadrowo - płacowy legalizacja pracy cudzoziemców i-bhp.com.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-06-17 23:31 autor odpowiedzi: Anjana

  Witam,

  Bardzo proszę o poradę, ile powinnam płacić składki chorobowej aby dostać zasiłek macierzyński. Czy można otrzymywac zasiłek z dwóch źródeł - umowa o prace i działalność??
  Obecnie jestem zatrudniona na umowę o pracę na minimalna krajową, drugi i główny składnik mojego wynagrodzenia to działalność gospodarcza. Nie płace składki chorobowej. Kiedy mam zacząć ją płacić i w jakim wymiarze. Zakładam, że w grudniu/styczniu nie będę juz zdolna do pracy, a poród nastapi w lutym.Ile otrzymam zasiłku?

  Dziękuję bardzo za poradę.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • magbea

  Dodano 2014-08-10 11:32 przez magbea

  Czy mogę zwiększyć składki ZUS?

  Witam.
  Prowadzę działalność gospodarczą, pełnie usługi dla innej firmy. Jestem w ciąży i zastanawiam się, czy mogę zwiększyć składkę ZUS, aby dostać większe świadczenie chorobowe i macierzyńskie?

 • Paulineczka11122

  Dodano 2017-06-05 18:45 przez Paulineczka11122

  Zwolnienie chorobowe w ciąży

  Od marca 2015 roku prowadzę własną działalność przy czym opłacałam niski ZUS. W tym roku tzn. od 13 marca 2017 do 15.06.2017. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży :)Chciałam się dowiedzieć jak obliczyć podstawę wypłacanego mi chorobowego, na ile mniej więcej mogę liczyć. Czy jest jakiś okres ...

 • mojafirma

  Dodano 2015-02-05 16:13 przez mojafirma

  Zwolnienie chorobowe po urlopie macierzyńskim

  Prowadzę firmę 5 lat, cztery miesiące opłacałam wysoką składkę na ubezpieczenie społeczne po czym poszłam na zwolnienie chorobowe z powodu wykonywanej pracy (zwolnienie trwało 4 miesiące). Po tym płynnie przeszłam na roczny urlop macierzyński, który również jest mi płacony od zadeklarowanej przeze m...

 • robok26

  Dodano 2014-10-15 19:23 przez robok26

  Działalność gospodarcza a ciąża

  Od 4 lat prowadzę działalność, planuję zajść w ciąże w grudniu br., obecnie za ZUS płacę 1042,46 zł z czego składka chorobowa to 270,40 zł.Ile dostanę zasiłku chorobowego przy opłacaniu tej składki będąc na L4? Czy mogę podwyższyć sobie składkę chorobową i o ile (jaka kwota do zapłaty), żeby dostać ...

 • malinka85

  Dodano 2014-05-25 20:33 przez malinka85

  Działalność gospodarcza i ciąża. Zasiłek chorobowy i macierzyński

  Witam,
  prowadzę działalność 4 lata, jestem w ciąży i chcę przez 3 miesiące płacić wyższe składki i następnie przejść na chorobowe i zasiłek macierzyński.
  Czy po wyrejestrowaniu z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 1.04.2014 do 30.04.2014 (ponowne zgłoszenie nastąpiło 7 maja), podstawa zasiłku...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania