eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zwolnienie chorobowe po urlopie macierzyńskim


2015-02-05 16:13 autor: mojafirma

9 653 odsłon

Zwolnienie chorobowe po urlopie macierzyńskim

Prowadzę firmę 5 lat, cztery miesiące opłacałam wysoką składkę na ubezpieczenie społeczne po czym poszłam na zwolnienie chorobowe z powodu wykonywanej pracy (zwolnienie trwało 4 miesiące). Po tym płynnie przeszłam na roczny urlop macierzyński, który również jest mi płacony od zadeklarowanej przeze mnie wyższej podstawy.

Teraz okazało się (ostatni miesiąc macierzyńskiego), że jestem w drugiej ciąży, która niestety jest zagrożona i nie mogę wrócić do pracy. Jak w takiej sytuacji mam postąpić? Czy zrezygnować z ostatniego miesiąca macierzyńskiego, czy po tym miesiącu iść na chorobowe? Jak ZUS rozpatrzy podstawę do wyliczenia chorobowego, a potem kolejnego macierzyńskiego? Czy okres tych 16 miesięcy przez, które ZUS płacił mi wyższy zasiłek liczy się w ten sposób jak bym opłacała wysokie składki, czy tak jak bym płaciła minimum. Jak ma się do tego ustawa, która ma wprowadzić zmiany?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-03-02 10:07 autor odpowiedzi: ZUS

  Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która urodziła dziecko i wystąpiła w ciągu 14 dni od dnia porodu z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za pełen okres 364 dni, może w każdej chwili zrezygnować z dalszego okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu. Jeżeli stanie się niezdolna do pracy uzyska prawo do zasiłku chorobowego. Jeżeli niezdolność do pracy związana będzie z następną ciążą uzyska prawo do 100% podstawy wymiaru zasiłku.

  W związku z tym, że podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie przelicza się na nowo jeżeli przerwa miedzy zakończeniem poprzedniej niezdolności a powstaniem nowej nie przekracza 3 miesięcy kalendarzowych, w Pani przypadku, podstawę nowego zasiłku chorobowego będzie stanowić ta sama podstawa, która stanowiła podstawę do naliczenia poprzedniego zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

  Okresu wypłaty zasiłku chorobowego nie traktuje się jako przerwy w ubezpieczeniu chorobowym tym samym uzyska Pani prawo do świadczenia bez konieczności ponownego wyczekiwania. Ważne jest jednak aby od przerwania pobierania zasiłku macierzyńskiego przystąpiła Pani do wszystkich ubezpieczeń w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego zgłoszona Pani była tylko do ubezpieczenia zdrowotnego).

  Trudno powiedzieć jak będzie ustalana podstawa do zasiłku macierzyńskiego po zmianie przepisów ze względu na to, że obecnie zmiana ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie weszła jeszcze w życie oraz trwają nad nią prace legislacyjne. Jednakże jeżeli ustawa nie wejdzie w życie przed urodzeniem 2 dziecka podstawa do zasiłku macierzyńskiego na drugie dziecko będzie liczona na takiej samej zasadzie jak na pierwsze.

  Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

  AnnaZ skomentował/a odpowiedź 2015-07-28 14:09

  Witam, moja sytuacja jest wygląda następująco: Rok 2014 zachodzę w ciąże - jestem zatrudniona na 3/4 etatu i prowadzę własną DG, pod koniec ciążę idę na l4 mam wypłacany zasiłek chorobowy z dwóch tytułów (etatu i działalności), od 17 września mam wypłacany roczny zasiłek macierzyński - z etatu mam roczny urlop i zasiłek a z DG mam zasiłek oraz działalność prowadzę opłacając składkę zdrowotną. Moje dziecko choruje, pod koniec grudnia 2014 idę z nim do szpitala, nie jestem w stanie prowadzić działalności wiec ją zawieszam z dniem 1 stycznia. Działalność wznowiłam 1 lipca 2015 jestem w kolejnej ciąży tym razem niestety zagrożonej. jak wygląda moja sytuacja w przypadku l4 z tyt DG( bo z etatu biorę urlop wychowawczy) zaraz po zakończonym macierzyńskim? Czy to je DG zawiesiłam powoduje ze straciłam prawo do zasiłku chorobowego?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2015-12-17 14:12 przez konto usunięte

  Ciąża a działalność gospodarcza. Co zrobić żeby dostać korzystne zasiłki?

  Witam,mam pytanie bo nie wiem, co powinnam dokładnie zrobić. Od lipca prowadzę działalność gospodarczą, jestem na tym najniższym ZUS-ie, kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży.Czy mogę w tej sytuacji przejść na wyższy ZUS, albo zwiększyć tylko składkę chorobową, czy zawieszać działalność...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-01-22 21:07 przez konto usunięte

  Ciąża a duży ZUS

  Witam,
  mam pewien dylemat, na który nie znam odpowiedzi. Prowadzę działalność gospodarczą od sierpnia 2012 roku. Od listopada mam zawieszoną działalność gospodarczą, zaszłam w ciążę ok. 2 tyg temu. Chce płacić podwyższony ZUS 3,500 zł aby potem otrzymać pieniądze z tytułu zwolnienia lekarskiego, pon...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-10-16 19:36 przez konto usunięte

  Chorobowe i zasiłek macierzyński na działalność

  Witam,mam otwartą działalność od maja, jednocześnie byłam zatrudniona na pełny etat na kwotę 1600 zł brutto. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Zrezygnowałam z etatu, aby móc opłacić wysokie składki.Jutro już mam rozwiązaną umowę o pracę, a dziś już zgłosiłam się do ZUS. Czy do 10 muszę zapłacić p...

 • magbea

  Dodano 2014-08-10 11:32 przez magbea

  Czy mogę zwiększyć składki ZUS?

  Witam.
  Prowadzę działalność gospodarczą, pełnie usługi dla innej firmy. Jestem w ciąży i zastanawiam się, czy mogę zwiększyć składkę ZUS, aby dostać większe świadczenie chorobowe i macierzyńskie?

 • brns

  Dodano 2014-06-29 21:09 przez brns

  Wysokość zasiłku macierzyńskiego po zwolnieniu lekarskim

  Witam,
  od listopada 2013 prowadzę działalność gospodarczą. Na początku korzystałam z preferencyjnych składek i nie opłacałam składki chorobowej. W lutym jednak dowiedziałam się, że jestem w ciąży i od marca zarejestrowałam się do składki chorobowej i podniosłam podstawę składek do ok. 8000. Na począ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania