eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy ZUS może mi kazać zwrócić zasiłek macierzyński?


2014-11-19 14:59 autor: martek

3 588 odsłon

Czy ZUS może mi kazać zwrócić zasiłek macierzyński?

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Miałam kontrolę ZUS, w wyniku której stwierdzili, że mam objąć męża ubezpieczeniem z tytułu osoby współpracującej od września zeszłego roku.

Odwołałam się od tej decyzji do sądu i wygrałam, ale ZUS złożył apelację. Obecnie jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu lekarskim. ZUS stwierdził, że na obecną chwilę musi zawiesić postępowanie przyznania zasiłku do czasu wyjaśnienia w sądzie. Czy to jest zgodne z prawem skoro za siebie opłacałam w terminie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-23 11:39 autor odpowiedzi: ZUS

  Prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zwanym ubezpieczeniem chorobowym) zależy od podlegania temu ubezpieczeniu. W związku z powyższym w celu stwierdzenia prawa do świadczeń niezbędne jest potwierdzenie czy i w jakim okresie podlega Pani dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Stwierdzenie podlegania temu ubezpieczeniu może nastąpić dopiero po rozliczeniu Pani konta na podstawie prawidłowo złożonych dokumentów rozliczeniowych.

  Ponieważ, została wydana decyzja o objęciu ubezpieczeniami społecznymi Pani męża jako osoby z Panią współpracującej, tym samym w celu potwierdzenia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu należałoby rozliczyć całe konto włączając w to należności z tytułu składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych za Pani męża.

  Z informacji zawartej w Pani pytaniu wynika, że odwołała się Pani od tej decyzji i sprawa nadal nie została zakończona przed sądem. W związku z powyższym bez prawomocnego wyroku sądu nie można rozliczyć Pani konta w sposób prawidłowy i stwierdzić faktu podlegania przez Panią dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a co za tym idzie brak jest możliwości ustalenia prawa do świadczeń.

  W związku z tym, że rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji o prawie do zasiłków zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez sąd, tym samym, zgodnie z zapisem ustawy Kodeks Postępowania Administracyjnego, zawieszenie postępowania jest w pełni uzasadnione.

  Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • justyna1220

  Dodano 2016-05-24 10:12 przez justyna1220

  Działalność gospodarcza a chorobowe w ciąży

  Witam,jestem osobą współpracującą w firmie męża. Okazało się, że jestem w drugim miesiącu ciąży. W sierpniu chciałabym przejść na chorobowe. Czy będzie mi się ono normalnie należalo? Po jakim czasie ZUS je wypłaca? Słyszałam o przypadkach, gdzie kobiety czekały pół roku. Czy to prawda?

 • Ciekawa90909

  Dodano 2019-03-19 19:53 przez Ciekawa90909

  Zasiłek w ciąży

  Witam,od lutego byłam bez pracy, ubezpieczenie miałam do końca lutego. Po tym czasie (nie znalazłam nigdzie pracy), ubezpieczył mnie mój mąż. Przerwa w ubezpieczeniu wynosi 3 dni. Skończyło mi się 28 lutego, a zakład pracy męża ubezpieczył mnie od 4 marca.Teraz znalazłam pracę i okazało się, że jest...

 • Nata8585

  Dodano 2014-10-22 19:23 przez Nata8585

  Zasiłek chorobowy i macierzyński pod koniec 2014 roku

  Witam,chciałabym prosić o poradę, ponieważ mój mętlik w głowie wkrótce osiągnie apogeum ;) Prowadzę jednoosobową działalność od ponad 2 lat. Jestem w ciąży - termin porodu 2015 czerwiec. Składki chorobowej nie opłaciłam już za sierpień i wrzesień (czyli przerwa większa niż 31 dni).Następnie planuję ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-10-06 20:56 przez konto usunięte

  Przejście z umowy zlecenia na działalność gospodarczą

  Miałam umowę zlecenie od 1 czerwca do 30 września, z dniem 3 października otworzyłam firmę - jednoosobową działalność gospodarczą. Wczoraj dowiedziałam się, że jestem w 6. tygodniu ciąży. Miałam już za sobą preferencyjny ZUS kilka lat temu, teraz jestem na zwykłym dużym ZUS-ie. Moje pytania:
  1. Czy ...

 • onafiona

  Dodano 2014-10-02 13:05 przez onafiona

  Własna działalność gospodarcza a ciąża

  W 2013 r. w kwietniu otworzyłam jednoosobową działalność gospodarczą. Od rozpoczęcia do czerwca 2014 r. byłam na preferencyjnym ZUS-ie. Od lipca podniosłam ZUS do najniższej 1042 zł.
  Co zrobić aby ZUS wypłacił mi w miarę normalne pieniądze po porodzie? A co w sytuacji, jeśli będę musiała iść na zwol...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania