eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Składki ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej


2014-10-06 13:01 autor: ratawe

4 046 odsłon

Składki ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej

Witam,

od jakiegoś czasu prowadzę działalność gospodarczą, ale od 1 października dostałam dobrą pracę na etacie i w związku z tym chcę czasowo zawiesić działalność.

W związku z zawieszeniem działalności, chciałabym już nie opłacać składek za wrzesień (powinnam je opłacić do 10 października).

Jakie będą konsekwencje, jeśli nie zapłacę składek za wrzesień? Czy tylko wyrejestrują mnie z ubezpieczeń na ten okres, czy jednak będą mnie ścigać aż wreszcie zapłacę zaległe składki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-06 15:23 autor odpowiedzi: korinka

  Dowalą Ci odsetki, które będą rosły dopóki nie zapłacisz. Również ZUS ma prawo nałożyć na Ciebie karę w wysokości 100% niezapłaconych składek.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-24 13:50 autor odpowiedzi: ZUS

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności lub jej wznowieniu do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej) składa się za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej CEIDG, w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw gospodarki oraz za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

  Wniosek o wpis do CEIDG może być również złożony na formularzu CEIDG 1 w wybranym przez przedsiębiorcę urzędzie gminy osobiście albo wysłany listem poleconym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest organem właściwym do przyjęcia takiego wniosku.

  Osoba podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż od dnia złożenia wniosku o wpis do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

  W związku z powyższym składka miesiąc wrzesień jest należna. Od 01pażdziernika występuje zbieg tytułów. Osoba podlega ubezpieczeniom społecznym obowiązkowo z tytułu pracy, natomiast opłacanie składek z tytułu działalności jest zależne od przychodu ze stosunku pracy. Gdy przychód wynosi minimalne wynagrodzenie tj. 1680 zł to opłacana jest tylko składka zdrowotna, gdy mniej niż minimalne  to osoba polega obowiązkowo z obydwu tytułów.

  Zawieszenia może dokonać na bieżącą. Za okres prowadzenia należne są składki, które płatnik powinien uregulować.

  Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-08-19 19:57 przez konto usunięte

  Hipoteka na nieruchomości z powodu zaległości w ZUS za zawieszanie działalności

  Dzień dobry. W latach 2002 - 2007 prowadziłam działalność gospodarczą. Przez kilka miesięcy miałam w tym okresie zawieszoną działalność. Po kontroli ZUS  naliczono mi składki na ubezpieczenia za okres zawieszenia, doliczono karę za opóźnienia w płatnościach oraz odsetki karne.
  Napisałam pismo, że za...

 • Filip

  Dodano 2014-09-26 14:45 przez Filip

  Etat, ciąża, L4 i składki ZUS od działalności po utracie pracy

  Zatrudniona na pełny etat, w związku z ciążą przebywam na L4 do 15.10.2014.
  Czy mogę od 01.10 zgłosić się do ubezpieczeń z własnej działalności i zapłacić całe składki za październik? Od 1.10 jestem zwolniona z pracy.

 • zbyszek

  Dodano 2014-07-15 10:29 przez zbyszek

  Działalność i umowa o pracę. Jakie składki ZUS płacę?

  Mam własną działalność gospodarczą od 7 lat i zamierzam podjąć dodatkowo pracę na etacie z wynagrodzeniem wyższym niż płaca minimalna.
  Od czego będę płacił składki ZUS? Od działalności czy od umowy o pracę?

 • aldona7633

  Dodano 2014-04-14 20:04 przez aldona7633

  Zasiłek chorobowy ZUS

  Jestem obecnie w 5 miesiącu ciąży, obecnie od stycznia 2014 zatrudniona na pełny etat, wcześniej od 2012 zatrudniona na 1/2 etatu. Przez moje niedopatrzenie, otrzymałam pismo, że nadal mam otwartą działalność gospodarczą i od roku 2008 rośnie dług w ZUS-ie. Czy otrzymam zasiłek chorobowy?
  I jak mogę...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-12-14 15:57 przez konto usunięte

  Składka zdrowotna ZUS. Czy mogę uregulować?

  Chciałabym uregulować zaległości w ZUS (składka zdrowotna z tytułu prowadzenia działalności).Przez kilka miesięcy miałam zawieszoną działalność a wypisałam kilka faktur. Chciałabym zapłacić do ZUS-u składki zdrowotne. Czy mogę jakoś rozwiązać ten problem, żeby w przyszłości nie mieć większych zaległ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Na kłopoty w biznesie układ ratalny ZUS

  Na kłopoty w biznesie układ ratalny ZUS

  Przedsiębiorca, który zalega ze składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, może złożyć tzw. wniosek o układ ratalny ZUS, a więc rozłożenie zaległości na raty. W minionym roku tylko na Dolnym Śląsku przedsiębiorcy podpisali ...

 • Czy warto sięgnąć po układ ratalny w ZUS?

  Czy warto sięgnąć po układ ratalny w ZUS?

  Biznes nie zawsze idzie dobrze. Aby firma wpadła w tarapaty wystarczy zła decyzja lub spadek koniunktury. Brak płynności finansowej często powoduje, że firma przestaje płacić składki ZUS. Dług, powiększany przez odsetki, szybko rośnie ...

 • Masz zaległe składki ZUS? Złóż wniosek o układ ratalny

  Masz zaległe składki ZUS? Złóż wniosek o układ ratalny

  Wraz z początkiem nadchodzącego roku każdy przedsiębiorca zyska dostęp do indywidualnego numeru konta, na który przesyłać będzie należne składki. Nie będzie już musiał wykonywać kilku przelewów. Wystarczy jeden, a ZUS już będzie ...

 • Zawieszenie działalności gospodarczej bez składek ZUS

  Zawieszenie działalności gospodarczej bez składek ZUS

  Każde przedsiębiorstwo bez względu na to czy generuje przychód czy nie, stale generuje koszty. Jeśli biznes „nie idzie”, przedsiębiorcy decydują się zawiesić działalność. Pozwala to na redukcję stałego finansowego obciążenia ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania