eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zwiększenie podstawy zasiłku chorobowego


2014-12-05 12:22 autor: Poko5

2 855 odsłon

Zwiększenie podstawy zasiłku chorobowego

Witam,

opłacam zasiłek chorobowy od najniższej podstawy (preferencyjny ZUS) obecnie przebywam na chorobowym. Chciałabym podwyższyć otrzymywany przeze mnie zasiłek.

Czy jeżeli wyrejestruję się w najbliższych dniach z ubezpieczenia chorobowego, a od 1.1.2015 przystąpię znowu do tego ubezpieczenia tylko z wyższą podstawą, to po opłaceniu minumum pełnego miesiąca będę mogła iść na chorobowe od lutego a zasiłek będzie liczony od nowej podstawy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-05 16:37 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Jeśli przebywa Pani na chorobowym to jak chce Pani się wyrejestrować z chorobowego? Jeśli chce zrobić Pani przerwę to musi ona trwax minimum 31 wiec nie moze sie Pani ponownie zglosic 1stycznia bo nie minie 31 dni. po tej przerwie trzeba opłacać wysokie skladki minimum 90dni, czyli ok połowy kwietnia. Na kiedy ma Pani poród?

  Poko5 skomentował/a odpowiedź 2014-12-05 21:31

  Moja odpowiedź nie dodała się wiec jeszcze raz napiszę. Dlaczego wszyscy uważają że trzeba mieć 31 dni przerwanego ubezpieczenia chorobowego aby podstawa przy następnych zasiłkach była liczona od nowych podwyższonych składek?. Tak samo jak niezapłacenie w terminie składki powoduje przerwanie okresu składkowego tak i wyrejestrowanie się na mniej niż 30 dni powoduje ustanie okresu składkowego, a tym samym gdy zwiększę podstawę w momencie ponownej rejestracji i pójdę na chorobowe np. po 2 miesiącach to ZUS powinien policzyć mi podstawę z 2 pełnych miesięcy płaconych od nowej podstawy. Na ten moment chce podwyższyć chorobowe, macierzyński to daleka przyszłość :)

  Poko5 skomentował/a odpowiedź 2014-12-05 22:31

  polecam artykuł: http://prawo.rp.pl/artykul/808805.html?print=tak&p=0

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • majtynka1

  Dodano 2014-10-08 16:53 przez majtynka1

  Ciąża a składki ZUS i zasiłek chorobowy

  Witam,
  jestem w 5. tygodniu ciąży. Od 2.01 prowadzę jednoosobową działalność opłacam regularnie preferencyjne składki chorobowe. Jestem przerażona zasiłkiem chorobowym/macierzyńskim, który w obecnej chwili może mi zaoferować ZUS.
  Proszę o poradę, co mam zrobić? Na forach znalazłam, że powinnam wyrej...

 • wasia

  Dodano 2014-08-19 15:58 przez wasia

  Niskie składki ZUS - zasiłek chorobowy - przejście na ZUS wysoki

  Witam. Prowadzę działalność gospodarczą od listopada 2012 roku. Jestem na niskim ZUS-ie. Od czerwca tego roku choruję i z racji że jest to choroba przewlekła - przez najbliższe miesiące będę chorował.
  W październiku kończy mi się niski ZUS - a chorobowe będzie mi wyliczane z okresu 12 miesięcy. :( w...

 • titan

  Dodano 2016-01-01 21:01 przez titan

  Wysokość zasiłku chorobowego przy niskim ZUS

  Witam,planuję rozpoczęcie działalności gospodarczej w połowie stycznia. Jaka będzie miesieczna (i jak się ją oblicza), kwota zasiłku chorobowego (L4)? Planuję płacić preferencyjny niski ZUS przez 2 lata.

 • karolcia_kocham

  Dodano 2015-11-24 10:05 przez karolcia_kocham

  Zasiłek macierzyński przy opłacaniu najniższych składek przez 21 miesięcy

  Witam serdecznie, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od lutego 2014 r., czyli 21 miesięcy. Przez ten okres opłacałam najniższy ZUS, czyli 166,79 zł, 279,41 zł. Dowiedziałam się niedawno, że jestem w ciąży. Proszę o odpowiedź w jakiej wysokości przysługuje mi L4, gdybym przeszła na nie w l...

 • klocek

  Dodano 2015-11-10 00:11 przez klocek

  Działalność gospodarcza a pomniejszony ZUS. Ile wyniesie zasiłek chorobowy?

  Witam, chciałabym zasięgnąć kilku ważnych informacji w sprawie kwoty zasiłku chorobowego. Prowadzę działalność gospodarczą od stycznia, jestem na połowie ZUS-u, bo to pierwszy rok prowadzonej działalności od stycznia tego roku. Płacę składki rentowe, emerytalne i dobrowolne chorobowe. Planuję się tr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania