eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy ZUS będzie płacił mi za L4?


2014-09-10 17:34 autor: JOB

2 522 odsłon

Czy ZUS będzie płacił mi za L4?

Witam,

do chwili obecnej pracowałam na etacie prowadząc jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą. Opłacałam zgodnie z prawem tylko składkę zdrowotną. Teraz jestem na wypowiedzeniu, którego termin upływa 30 listopada, jednak od 20 sierpnia przebywam na zwolnieniu lekarskim, które najprawdopodobniej będzie długotrwałe.

Na czas zwolnienia lekarskiego zawarłam z synem (student do 26 lat-mieszka ze mną), umowę zlecenie na minimalną kwotę 200 zł miesięcznie, aby prowadził bieżące sprawy firmy. Jednak wciąż obawiam się, aby ZUS nie podważył mi tej umowy zlecenia, więc proszę o radę, co dalej robić? Czy już po okresie wypowiedzenia moja działalność nie będzie przeszkodą do tego, aby ZUS płacił mi zasiłek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-10 20:15 autor odpowiedzi: korinka

  "Czy już po okresie wypowiedzenia moja działalność nie będzie przeszkodą do tego, aby ZUS płacił mi zasiłek?" - to znaczy? 

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-09 22:39 autor odpowiedzi: ZUS

  Prawo do zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkowa lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń. W Pani przypadku, w związku z tym, że Pani niezdolność do pracy powstała w okresie zbiegu dwóch tytułów ubezpieczeń (umowy o pracę i pozarolniczej działalności gospodarczej) nie będzie miała Pani prawa do wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Pani tytułem do wypłaty przedmiotowych świadczeń, począwszy od dnia następnego po ustaniu stosunku pracy, jest prowadzona działalność gospodarcza. Warunkiem jednak do uzyskania świadczeń z tego tytułu jest terminowe, w ciągu 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczenia, zgłoszenie wniosku o objęcie Pani ubezpieczeniami społecznymi oraz dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

  Złożenie dokumentów zgłoszeniowych w takim przypadku nie jest traktowane, jako prowadzenie działalności zarobkowej i nie powoduje utraty prawa do zasiłku chorobowego. Podpisanie umowy zlenienia z synem, w celu wykonywania Pani obowiązków w firmie, nie jest przeszkodą w uzyskaniu prawa do świadczeń, ponieważ w okresie orzeczonej niezdolności do pracy Pani osobiście nie może wykonywać działalności zarobkowej ani wykorzystywać zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z celem jego wydania.

  Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2016-11-01 20:30 przez konto usunięte

  Czy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie pracownikowi będącemu na zwolnieniu L4?

  Witam,jestem na zwolnieniu lekarskim od 13.10.2016, pierwotnie miałam zwolnienie do 21.10.2016, a później dalsze zwolnienie od 22.10.2016 aż do 14.11.2016 i jest to moje kolejne zwolnienie u tego pracodawcy, bo wcześniej na przełomie kwietnia i maja też miałam zwolnienie od 12.04.2016 do 11.05.2016....

 • pat5

  Dodano 2015-04-10 13:43 przez pat5

  Czy należy mi się wypłata chorobowego z ZUS?

  Witam,
  jestem na wypowiedzeniu 3-miesięcznym, i dodatkowo na L4. Mam obawy co do wypłaty z ZUS zasiłku chorobowego.
  Jeśli przedłuży mi się czas choroby powyżej 33 dni, to czy otrzymam zasiłek chorobowy z ZUS w przypadku gdy pracodawca zalega od 12 miesięcy z opłatami składek ZUS?
  Jestem zgłoszona w ...

 • malutka28

  Dodano 2014-09-07 13:06 przez malutka28

  Chorobowe na umowie zleceniu

  W przypadku dwóch umów u różnych pracodawców, jedna z umów na cały etat, druga umowa zlecenie, w przypadku zwolnienia lekarskiego wynagrodzenie otrzymuje tylko z umowy o pracę.
  Moje pytanie: mogę opłacać składki chorobowe na umowie zleceniu, by mieć wypłatę pieniędzy na zwolnieniu lekarskim (ciąża) ...

 • sygul

  Dodano 2014-08-29 22:09 przez sygul

  L4 na wypowiedzeniu

  Czy mogę iść na L4 2 dni przed końcem wypowiedzenia? I do kogo to zwolnienie trzeba dostarczyć - pracodawcy czy do ZUS i każde następne, bo choroba to nadciśnienie tętnicze, więc minimum 2 miesiące rekonwalescencji.
  Umowa została zawarta 26.06.2014 na okres próbny wypowiedzenie nastąpiło 28.08.2014 ...

 • tamborsky

  Dodano 2014-08-29 07:39 przez tamborsky

  Zwolnienie z pracy a L4

  Witam,
  dostałem z pracy wypowiedzenie. Wiem, że od daty mojego zwolnienia mam jeszcze tzw. miesiąc ochronny, w którym mogę korzystać ze świadczeń zdrowotnych. Chciałbym tylko wiedzieć czy w tym okresie, także mogę iść na L4?
  Wiem, że w tym momencie płacił mi będzie ZUS, jednak nie wiem czy to już ni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania