eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy jest jeszcze szansa na wyższy zasiłek macierzyński?


2014-08-17 11:56 autor: konto usunięte

2 384 odsłon

Czy jest jeszcze szansa na wyższy zasiłek macierzyński?

Witam serdecznie, 

mam prośbę o radę. We wrześniu 2013 roku urodziłam córeczkę. Ostatnie 4 miesiące byłam na L4. Otrzymywałam zasiłek chorobowy, a później macierzyński naliczany od najniższej składki.

Firma moja działa już od 7 lat. Moja księgowa uważała, że nie mam szans na wyższy zasiłek i manewr z podwyższeniem składek i zmianą deklaracji. O dziwo wszystkim moim koleżankom prowadzącym swoją działalność udała się taka zmiana i mają o niebo wyższy zasiłek. Księgowa była niedoinformowana :(

W połowie września kończy się mój macierzyński, a traf tak chciał, że znów jestem w ciąży :) Jak mogę poprowadzić kolejne deklaracje, aby tym razem skorzystać z możliwości otrzymania wyższego zasiłku? Skrócić macierzyński? Już za późno.

Czy jeśli opóźnię opłatę za chorobowe za październik a potem podniosę deklarację na listopad i grudzień będę mogła liczyć po dwóch składkach na wyższy zasiłek chorobowy i macierzyński? Nie wiem jak wygląda sprawa w związku ze zmianami od stycznia 2015 roku.

Dodam, że zatrudniam jedną osobą na umowę o pracę i kilka na zlecenie, ale przy obecnym macierzyńskim to nie był problem. Mój pracownik jest odpowiedzialny za pracę firmy. Ja muszę jedynie przelewać pensję i opłacam wszelkie faktury i rachunki firmowe. Czy mam prawo na macierzyńskim wykonywać takie obowiązki i ZUS nie podważy tego? Dopytuję, bo moja księgowa ma duże problemy z interpretacją takich rzeczy i znów rozłożyła ręce i mówi, że szansy nie ma....

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-08-17 13:12 autor odpowiedzi: korinka

  Po 1: Masz firmę 7 lat i nie wiesz,że musisz opłacać chorobowe przez 90 dni,żeby miec prawo do zasiłku? (Wybacz, nie chcę być wredna, ale to są podstawy o których każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć) Po 2: Zmień księgową.

  Skoro miałaś zasiłek od najniższej podstawy, powinnaś wrócić do prowadzenia działalności, ale musisz się wyrejestrować z dobrowolnego chorobowego na co najmniej miesiąc i po tym miesiącu zacząć opłacać 90 dni od najwyższej składki, wtedy (od 91 dnia)  możesz isć na chorobowe od najwyższej podstawy, ale musisz pamiętać o wyrejestrowaniu się, bo zus policzy ci średnią z 12 mies. i znowu dostaniesz grosze. Na chorobowym nie możesz pracować bo ci zabiorą zasiłek. Ale na macierzynskim możesz.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-19 10:29 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Może źle się wyraziłam. Oczywiście, że wiedziałam, że musze płacić 90 dni chorobowy. Płacę go od początku działaności firmy. Wiedziałam także że musza płacić wyższą składkę 3 miesiące itp. Chodzi o to, że moja księgowa po piwersze uważała, że to jest przekręt, który jest nie do zrealizowania przy mojej działaności. Nie szukałam i weszyłam bo wydawało mi się, że kto jak to ale ona wie co i jak. 
  Finalnie wychodzi na to, że nie wiedziała, że powinnam na miesiąc albo dłużej zawiesić chorobowe i temat byłby zamknięty. Księgową zmienię jak tylko wrócę do pracy.

  Teraz pytanie czy jeste w stanie wyrobić się przed styczniem 2015.

  Obceny macierzyński kończy mi się w połowie września. Widzę dwie opcje ale to jest takie bładzenie we mgle.

  1) wracam w połowie września do pracy i płacę połowę składki. Na paźdzernik zawieszam chorobowe. W listopadzie wznawiam chorobowe i opłacam wyższą składkę ZUS czyli listopad, grudzień i styczeń opłacam wyższą a od lutego idę na L4 (tylko pytanie czy będzie taka szansa po nowym roku- bo póki co z tego co wiem sparawa jest zamrożona) 
  2) Kombinuję. Kończę macierzyński i wracam do pracy od 1 sierpnia  ( nie wiem czy tak można wstecz ale będę przecież płacić składkę za sierpień we wrześniu). Od razu zawieszam składkę chorobową. Od września płacę wyższą składkę (wrzesień, październik, listopad) a od grudnia idę na L4. Wtedy wyrabiam się przed styczniem i przed zmianami. Pytanie czy zmiany nie będę mnie obejmowały. Niby prawo nie działa wstecz ale przecież jestem tylko na zwolnieniu lekarskim (odnawianmy co miesiąc)  a nie na macierzyńśkim ciągłym.

  I jeszcze jedno pytanie, napisałaś, że w czasie zwolnienia nie mogę pracować a w czasie macierzynskiego mogę. Pytanie co dla ZUSU jest pracą...

  Telfony od kilentów przekazuję do pracownika, umowy podpisuje pracowniku, faktury podpisuje pracownik, na maile służobowe nie odpowiadam. Ale muszę wypłacić pensje, podpisać listę płac i wysłać przelwy z pensją. Czy to już praca? przy obecnym maicerzyńskim moja księgowa nie widzaiła z tym problemu.
  Mam 1 pracownika na stałe, i 30 na zlecenie (praca dorywcza dla studentów). Jeśli zawieszę działaność bo mam L4 oni straca pracę.

  Pewnie wychodze na niemotę, nie obrażę się za cięgi :) Jestem jak dziecko we mgle w temacie zusu i innych prawnych tematów. Sam profil pracy jest moja pasją a nie otoczka. Tyle, że po zasiłku 900 zł w czasie obecnego macierzyńskiego czuję mus wenętrzny wyciągniećia od ZUSU co moje. Do tej pory oddałam się ręcę mojej księgowej i ufałam jej bardzo. Widać niepotrzebnie i aż się boję co jeszcze wyjdzie w trakcie przekładania papierów do kolejnego biura księgowego. 

  Czekam na podpowiedzi i pozdrawiam ciepło

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-19 11:02 autor odpowiedzi: korinka

  Niemota to ta "pożalsięboże"ksiegowa. DObrze kombinujesz...nie wiem dokładnie jak z tym powrotem do pracy wstecz, ale możesz zapytać w ZUS, zadzwonic na infolinię, niech Ci powiedzą czy da się. A jak nie to wróc 1 września, miesiac nie opłacaj chorobowego i po miesiacu podnieś składkę. Nawet jeżeli prawo zmieiłoby się (szczerze w to wątpię, przed wyborami? ale kto wie) to i tak dostaniesz lepszy zasiłek niż miałaś do tej pory. Każde rozwiązanie jest dobre, byle zachować te określone okresy - kiedy wpłacić a kiedy nie.

  Co do pracy na l4... myślę,ze to też zależy na kogo trafisz w razie kontroli. Może być tak,że jak skontrolują Ci firmę i dopatrzą się jakiś Twoim podpisów na papierach w okresie kiedy byłas na chorobowym, nie dosc,ze zabiorą Ci zasiłek, to będziesz musiała oddac to co dostałaś do tej pory. ZUS jak kontroluje to wszędzie zajrzy. Po co ryzykować. Musisz też być w domu w razie kontroli, mimo,ze masz zwolnienie chodzone, jak Cie nie zastaną to Ty musisz się tłumaczyć i również blokują Ci wypłatę zasiłku, a później zwlekają z przelewem. Na macierzyńskim nie ma problemu, jak chcesz to pracuj, ale macierzyński to nie chorobowe, które jak samo mówi "jesteś chora" i z tego tytułu pobierasz świadczenia.

  Jeżeli zawiesisz działalność bo masz l4 to nie dostaniesz macierzyńskiego, Twoja firma nie funkcjonuje :P dlaczego chcesz zawieszać DG? Jak już to zawiesić możesz po urodzeniu (jak chcesz), zeby nie płacic skłądek, ale to bez sensu ;)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-19 21:27 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Chodzi mi o to, że w trakcie mojego zwolnienia frima działa tylko wtedy kiedy są pracownicy czyli umowy przeze mnie podpisane. Jeśli nie mogę podpisywać umów, to firma nie działa bo nie ma pracowników.  Nikt za mnie nie podpiszę listy płac i nie zrobi przelwu z pensjami. Tak jak mówię, w czasie tego macierzyńskiego i wcześniejszego l4 moja księgowa uważała, że ZUS się nie przyczepi. Ale to że moja księgowa tak uważa wcale nie potwierdza wiarygodności informacj....
  Będę szukać i sprawdzać co robić. Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Póki co szukam nowej księgowej, która zrobi mi porządek we wszystkim

  Pozdrawiam serdecznie

  Magdusia_K skomentował/a odpowiedź 2014-08-19 23:33

  Szukaj księgowej na stałe ale puki co to ja bym zadzwoniła do kilku biur księgowych (losowo wybranych w internecie) i zapytała o tą pracę "niepracę". Odpowiedzą to dobrze, nie odpowiedzą telefonicznie.. to dzwoń dalej. Warto skonfrontować odpowiedzi. Pozdrawiam :)

  korinka skomentował/a odpowiedź 2014-08-20 09:12

  Potwierdzam to co koleżanka wyżej... "w czasie tego macierzyńskiego i wcześniejszego l4 moja księgowa uważała, że ZUS się nie przyczepi" twója księgowa uważała również,że nie należą ci się wysokie świadczenia, nie słuchaj jej, to ze na niskich zasiłkach nie miałaś kontroli, to nie znaczy,ze zus nie weźmie cię pod lupe jak je podniesiesz , jeden błąd i wszystko przepadnie. Mimo wszystko powodzenia :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • megi2810

  Dodano 2014-05-29 18:01 przez megi2810

  Zasiłek macierzyński na własnej działalności

  Witam,
  ja chciałam zapytać odnośnie urlopu macierzyńskiego na własnej działalności. Jestem w 5. miesiącu ciąży, termin mam na 1.10 2014, działalność założyłam w 03.12.2011 r.
  Obecnie zapłaciłam 4 wysokie składki chorobowe, czyli na tym normalnym. Co mam zrobić aby uzyskać wysoki zasiłek macierzyński...

 • olazal3

  Dodano 2015-07-02 11:21 przez olazal3

  Wysoki zasiłek chorobowy i macierzyński na DG

  Witam. Prowadzę działalność gospodarczą od 11.2014. Planuję ciążę w najbliższym czasie. 
  Do tej pory opłacałam preferencyjny ZUS, w tym składkę chorobową. Czy aby dostać wyższy zasiłek chorobowy w ciąży i macierzyński mogę tylko wyrejestrować się z chorobowego na co najmniej 31 dni, przystąpić ponow...

 • skota

  Dodano 2014-10-10 11:39 przez skota

  Jak wygląda wysoki macierzyński od 1 stycznia 2015 r.?

  Witam,
  chciałbym zapytać czy istnieje szansa na uzyskanie wysokiego chorobowego w sytuacji:
  Żona nie pracuje od około 2 lat. W tej chwili ma świadczenia zdrowotne z racji tego, że dopisana jest niejako do mojego ubezpieczenia, bo ja pracuję i mam umowę o pracę. Dostaliśmy dotację na założenie działa...

 • m.t.l.

  Dodano 2014-08-26 15:27 przez m.t.l.

  Dodatkowe zatrudnienie w ciąży w firmie męża

  Witam,
  jestem zatrudniona na na czas nieokreślony od 5 lat w firmie branży chemicznej. Jestem w 6 tygodniu ciąży i chcialbym rozważyć możliwość zatrudnienia mnie w firmie męża w celu zwiększenia zasiłku chorobowego i ewentualnie macierzyńskiego. Moje pytania są następujące:
  1. Czy mąż może zatrudnić...

 • ganc

  Dodano 2014-08-12 22:30 przez ganc

  Przejście z umowy zlecenia na własną działalność a zasiłek macierzyński

  Jeżeli przyszła matka pracuje obecnie na umowę zlecenie od 14.05.2014 do 19.08.2014 i obecnie zastanawia się nad otwarciem własnej DG to na jakiej podstawie będzie rozliczany zasiłek macierzyński?
  Chciałabym jeszcze podwyższone składki płacić na DG. Jaka jest minimalna składka a jaka maksymalna żeby...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania