eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Chorobowe w ciąży, gdy własna firma i umowa o pracę


2014-08-12 16:48 autor: magluk

5 028 odsłon

Chorobowe w ciąży, gdy własna firma i umowa o pracę

Witam, mam pytanie; od trzech lat prowadzę własną działalność, a od prawie roku dodatkowo pracuję na umowę o pracę (kwota 2400 brutto). Po zatrudnieniu opłacałam tylko składkę zdrowotną.

Od dwóch miesięcy jestem w ciąży i opłacam dodatkowo składkę chorobową i pełny ZUS z DG. Czy na L4 należy mi się chorobowe z DG i z umowy?

Będę wdzięczna za odpowiedź. M .

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-08-12 16:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Niestety, będac zatrudniona nie może Pani odprowadzać dobrowolnej składki z tytułu DG i nie powinna Pani płacić pełnego ZUSu (bo po co???, jak nie ma takiego obowiązku), więc zasiłek dostanie Pani tylko z tytułu zatrudnienia.

  magluk skomentował/a odpowiedź 2014-08-12 17:19

  Opłacam ZUS z DG ponieważ chce otrzymywać zasiłek macierzyński , czy w tej sytuacji rownież mi się nie należy z tytułu DG

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • Najlepsza odpowiedź

  2014-08-12 16:59 autor odpowiedzi: korinka

  Wpisz w google "Prawo nie przewidziało przedsiębiorczych kobiet" i kliknij na pierwszy link z 'wyborczej'  ;)

  magluk skomentował/a odpowiedź 2014-08-12 17:21

  To jest artykuł z 2013 roku, coś w tej sprawie chyba się zmieniło :-/

  korinka skomentował/a odpowiedź 2014-08-12 21:24

  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14410744,Prawo_nie_przewidzialo_przedsiebiorczych_kobiet__Absurdy.html

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-12 17:31 autor odpowiedzi: magluk

   To jest odpowiedz Pani z ZUS w sprawie zasiłku macierzyńskiego Dzień dobry, W odpowiedzi na Pani pytanie informuję ,że zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko.W tej sytuacji jeżeli na dzień porodu będzie Pani podlegać ubezpieczeniu dobrowolnemu chorobowemu z prowadzonej działalności, oraz z umowy o pracę ubezpieczeniu chrobowemu obowiązkowemu. To wówczas prawo do zasiłku macierzyńskiego nabędzie Pani z dwóch tytułów, z prowadzonej działalności oraz z umowy o pracę.
  ale ja mam wątpliwości w sprawie chorobowego 

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-12 17:58 autor odpowiedzi: korinka

  Wkleiłabym Ci linka, ale się nie da ;) zatem masz tu wycinek z artykułu z kwietnia 2014: " Bez względu na wymiar etatu i wysokość wynagrodzenia składki muszą być opłacane przez pracodawcę (płatnika składek).

  Przy zbiegu ubezpieczeń z tytułu zatrudnienia i prowadzonej działalności gospodarczej obowiązek opłacania składek jest zależny od wysokości wynagrodzenia wynikającej z umowy o pracę. Jeżeli osoba prowadząca działalność otrzymuje z tytułu zatrudnienia co najmniej minimalne wynagrodzenie (w 2014 roku 1680 zł brutto), opłacanie składek społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jest dobrowolne, obowiązkowa jest wyłącznie składka zdrowotna. W przedstawionej sytuacji nawet jeżeli kobieta ciężarna prowadząca działalność zdecyduje się na dobrowolne opłacanie składek społecznych z tyt. prowadzonej działalności, prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego otrzyma tylko z tytułu umowy o pracę."

  korinka zaktualizował/a odpowiedź 2014-08-12 18:00
  A co do Pani z ZUS...lepiej się upewniać w kilku źródłach...już nie jedna straciła, "bo pani z zusu powiedziała"  :( ktoś ma rację,a Ty musisz się dowiedzieć kto,żebyś nie wtopiła :( Powodzenia :)

  magluk skomentował/a odpowiedź 2014-08-12 18:05

  Dziękuje za odpowiedz , w takim razie muszę się dowiedzieć bo każdy inaczej mówi i tak jak napisałaś " żebym nie wtopiła " :-)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-12 18:08 autor odpowiedzi: magluk

  Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza - jak sytuacja wygląda obecnie?

  Na dzień dzisiejszy, nie ma obowiązku, by kobieta, która założy firmę, a jest w ciąży, opłacała składkę chorobową od najwyższej podstawy przez dłuższy okres, np. 12 miesięcy. Może założyć firmę nawet na miesiąc - dwa miesiące przed porodem, a ZUS będzie musiał przyjąć do wyliczenia zasiłku macierzyńskiego tę kwotę, od której płaciła ona za ten czas składkę chorobową.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-12 18:10 autor odpowiedzi: magluk

  Warto przypomnieć, że obecnie przedsiębiorca, który zdecyduje się płacić składkę chorobową, może sam ustalić, od jakiej kwoty, czyli podstawy, będzie ją opłacał. Jest tylko jeden warunek -podstawa ta nie może przekroczyć 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, czyli obecnie nie może przekroczyć 8775,55 zł. Wystarczy więc, że przedsiębiorca będzie płacił składkę chorobową od tej najwyższej podstawy, a od takiej kwoty ZUS musi mu następnie wypłacać zasiłek macierzyński. Innym rozwiązaniem - jeśli ktoś nie chce zakładać własnej działalności gospodarczej - jest współpraca z członkiem rodziny, np. z mężem, przy prowadzeniu jego firmy. W takiej sytuacji prowadzący firmę ubezpiecza tzw. osobę współpracującą i opłaca za nią składkę chorobową - ona również może być wyliczona od najwyższej dozwolonej podstawy. ZUS próbował to podważać, ale w Sądzie Najwyższym przegrywał. W wyroku z 12 kwietnia 2012 r. Sąd Najwyższy orzekł, że kobieta, którą mąż miesiąc przed porodem zgłosił do ZUS jako osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności gospodarczej, dostanie zasiłek macierzyński obliczony od maksymalnej zadeklarowanej podstawy.
  magluk zaktualizował/a odpowiedź 2014-08-12 18:13
  Takie informacje otrzymałam od Pani księgowej która prowadziła nie jedna taka kobietę i otrzymaly one zasiłki i z działalności i z umowy, nadal szukam odpowiedzi czy rzeczywiście się należy i z jednego i z drugiego oraz jak jest z chorobowym czy rownież z dwóch tytułów otrzymam? Czy ktoś ma pewne informacje?

  korinka skomentował/a odpowiedź 2014-08-12 18:37

  To masz dane z 2012 r. Z początkiem 2013 wiele się zmieniło.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-31 13:41 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,

  W powyższym przypadku podstawą do obliczania wysokości świadczeń z ZUS jest wyłącznie stosunek pracy. 

  POzdrawiamy

  Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania