eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Opłacenie składki ZUS w listopadzie i macierzyński w grudniu. Czy tak można?


2014-07-29 21:05 autor: Kandy

1 990 odsłon

Opłacenie składki ZUS w listopadzie i macierzyński w grudniu. Czy tak można?

Witam,

obecnie nie pracuję, nie jestem zarejestrowana jako bezrobotna. Myślę o założeniu działalności - termin porodu mam na połowę stycznia 2015.

Czy mogę opłacić jedną składkę w listopadzie i pójść na macierzyński jeszcze w grudniu 2014 żeby zdążyć na stare przepisy? Czytałam, że na macierzyński można iść 6 tygodni przed porodem.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-29 21:43 autor odpowiedzi: korinka

  Jak masz zamiar prowadzić tę firmę? Będziesz wystawiała faktury, rachunki, prowadziła KPiR?

  Kandy skomentował/a odpowiedź 2014-07-30 19:45

  Nie zamierzam robić 'krzaka', jeśli o to pytasz, tylko normalnie działającą firmę. Z rachunkami i wynajęciem księgowej. Moje pytanie dotyczyło innej kwestii :-)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-12 15:50 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Też jestem ciekawa jak to jest z tym wcześniejszym pójściem na macierzyński...  Wydaje mi się że mozna najwczeniej 6 tyg wcześniej to zgłosić i już za 30 otzymać pierwszy zasiłek, ale nie wiem jak będzie gdy zmienią się przepisy. Jednak teoretycznie na zasiłek pójdziesz jeszcze w 2014 a prawo nie działą wstecz. Tylko że to ZUS i nic z nim nie wiadomo.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • malvina1987

  Dodano 2014-01-28 11:50 przez malvina1987

  Zasiłek macierzyński w 2014 dla przyszłych przedsiębiorców

  Witam,
  moje pytanie dotyczy zasiłku macierzyńskiego odnośnie prowadzenia firmy.
  Jestem w ciąży i przewidywany termin porodu mam na 1 czerwca 2014 r. Już wcześniej myślałam o prowadzeniu własnej działalności, ale ciąża skomplikowała moje plany. Chciałabym jednak mój pomysł zrealizować i firmę założyć...

 • ANNADOBRZYNSKA

  Dodano 2013-06-03 19:25 przez ANNADOBRZYNSKA

  Działalność gospodarcza przed porodem

  Witam,
  Koleżanka założyła firmę miesiąc przed porodem. Czy to możliwe, że po opłaceniu maksymalnej składki chorobowej otrzyma ponad 6 tysięcy zł zasiłku?

 • bladynans

  Dodano 2014-06-25 15:38 przez bladynans

  Własna działalność 3 miesiące przed porodem?

  Witam,
  termin mojego porodu przypada na koniec września. Chciałabym założyć DG od lipca i wtedy nie zgłaszać się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w ZUS, a tylko za miesiąc sierpień i wrzesień zgłosić, że chcę za te miesiące opłacić składki od najwyższej podstawy.
  Czy to rozsądne?
  Będę wdzię...

 • mag22

  Dodano 2014-05-07 21:43 przez mag22

  Umowa o pracę i własna działalność a zasiłek macierzyński

  Witam,
  palnuję zajść w tym roku w ciążę. Aktualnie jestem zatrudniona na umowę o pracę, ale dodatkowo chcę otworzyć działalnosć, aby otrzymać dodatkowy macierzyński.
  Proszę o informację, czy dostanę dwa macierzyńskie - z etatu i z działalności, czy tylko z jednego źródła? Jeśli jest szansa na kumula...

 • hondaa121

  Dodano 2014-03-26 14:26 przez hondaa121

  Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy - kiedy i jak? Ew. problemy...?

  Witam,
  prowadzę działalność od 1 stycznia 2012 roku, w tym roku za styczeń po raz pierwszy zapłaciłam pełną składkę ZUS (tą standardową), wcześniej były to składki preferencyjne dla nowych przedsiębiorców. Od początku prowadzenie DG płacę też składkę chorobową. 
  Obecnie jestem w piątym miesiącu ciąż...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Rozpoczynasz działalność gospodarczą? Pamiętaj o obowiązku założenia konta na PUE ZUS

  Rozpoczynasz działalność gospodarczą? Pamiętaj o obowiązku założenia konta na PUE ZUS

  Planujesz rozpocząć działalność gospodarczą? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od tego roku obowiązkowe dla wszystkich płatników składek jest posiadanie własnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

 • Jest nowa składka zdrowotna

  Jest nowa składka zdrowotna

  Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą w tym roku w sumie o ponad 612 zł więcej na ZUS. Łączne obciążenie z tytułu miesięcznych składek, jakie przedsiębiorca musi zapłacić za siebie, rośnie o 51 zł, czyli o 5% ...

 • Przedsiębiorcze matki: wniosek o umorzenie składek ZUS

  Przedsiębiorcze matki: wniosek o umorzenie składek ZUS

  Tylko do 1 września kobiety, które korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, prowadząc własną działalność, mogą składać wnioski o umorzenie należności z tytułu składek, przypomina Zakład Ubezpieczeń ...

 • ZUS umarza matkom należności z tytułu składek

  ZUS umarza matkom należności z tytułu składek

  Już blisko 6 tysięcy wniosków o umorzenie należności z tytułu składek wpłynęło do ZUS od kobiet, które prowadząc działalność gospodarczą korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego - poinformował Zakład ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania