eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Własna działalność gospodarcza, ciąża i urlop macierzyński


2014-04-30 15:52 autor: lampka100

7 604 odsłon

Własna działalność gospodarcza, ciąża i urlop macierzyński

Witam,

od lipca 2010 prowadzę działalność gospodarczą. Do marca 2014 r. płaciłam tylko ubezpieczenie zdrowotne (studiowałam i otrzymywałam rentę rodzinną po śmierci taty). Dowiedziawszy się, że jestem w ciąży zakończyłam naukę (dojazdy na uczelnie, stancje uważałam za zbyt uciążliwe i chciałam zadbać o siebie i swoje dziecko).

Zgłosiłam to do ZUS i straciłam prawo do renty i musiałam zacząć opłacać pełny ZUS ok. 1050 zł. Pierwszą taką składkę zapłaciłam w kwietniu (była to składka za marzec). Zaczęłam 5-ty miesiąc ciąży i nie czuje się najlepiej.

Mam pytanie, kiedy będę mogła otrzymać zwolnienie i w jakiej wysokości będzie? Czy można zwiększyć sumę składek aby otrzymać wyższe zwolnienie i macierzyński jeśli tak jak to zrobić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-01 14:30 autor odpowiedzi: korinka

  Witam... Żeby przejść na zwolnienie lekarskie z prawem do zasiłku, trzeba 90 dni opłacać terminowo składki, więc skoro ejst Pani w 5 miesiącu to się nie opłaca, bo więcej Pani włoży niż wyciągnie z zusu. Jeżeli chce Pani podnieść składki, to musi byc miesiąc bez chorobowego i znowu - 90 dni opłacania najwyższej składki, ok 3500tys, przynajmniej ja tak mam....czyli za 4 miesiące mogłaby Pani przejść na chorobowe z wysokim zasiłkiem....również się nie opłaca, prędzej Pani urodzi. .. więc Chorobowego i tak pani nie dostanie. Radzę poczytać o zapłaceniu 1 najwyższej składki przed porodem, chociaż wysoki macierzyński może się Pani uda uzyskać.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-30 20:16 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,

  Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają co do zasady obowiązkowym ubezpieczeniom, czyli ubezpieczeniu emerytalno – rentowemu oraz zdrowotnemu. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest odprowadzana dobrowolnie. Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą i jednocześnie podlegającej dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Przedsiębiorca deklaruje podstawę, od jakiej będzie odprowadzał składki. W obecnym stanie prawnym obowiązuje zasada - im wyższa zadeklarowana podstawa, tym wyższa wysokość otrzymywanego zasiłku. Przedsiębiorca deklaruje podstawę (kwotę), od jakiej będzie odprowadzał składki. W obecnym stanie prawnym obowiązuje zasada – im wyższa zadeklarowana podstawa, tym wyższa wysokość otrzymywanego zasiłku. W roku 2014 najniższa podstawa wymiaru składek tytułu dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą wynosi 60% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok - jest to kwota 2247,60 zł.Najwyższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać 250% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia - w 2014 r. nie może przekraczać miesięcznie kwoty 9365 zł.

  Co istotne, zasiłek macierzyński przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu (nie ma tzw. okresu wyczekiwania). Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie nabywa prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.

  Podstawa prawna:

  Ustawa z 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.)

  Pozdrawiamy

  Zespół Centrum Pomocy elektronicznego punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania