eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Wysoki zasiłek macierzyński a zaległości w ZUS


2014-02-04 15:13 autor: Ania008

4 719 odsłon

Wysoki zasiłek macierzyński a zaległości w ZUS

Błagam o pomoc: jestem w ciąży - termin na 20 lutego 2014 r. Firmę prowadzę od 8 lat, jednak są zaległości w składkach. Mąż na firmę od roku, 01.12.2013 podjął ze mną współpracę i zadeklarował składkę od maksymalnej podstawy w ZUS. Składka płatna za miesiąc grudzień została opłacona w terminie w styczniu.

01.02.2014 przeszłam na wcześniejszy macierzyński i pojawił się problem - MEGA problem. Otóż księgowa nie wysłała ZUA z tytułu współpracy. ZUA za cały ten okres została wysłana 31.01.2014 r.

Wszyscy, tzn. księgowi ZUS radzą teraz zdeklarować kolejny raz maksymalną składkę za styczeń, opłacić ją w lutym z ZUA skorygować na ustawowe 7 dni wstecz, czyli 24.01.2014 r. Jaką podstawę do obliczania zasiłku przyjmie ZUS skoro to tylko 7 dni pracy?

Bardzo proszę o odpowiedź, czy jest jeszcze jakakolwiek szansa aby opisaną przeze mnie sytuację wyprostować z korzyścią dla mnie!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-05 11:21 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  Zapewne uda się deklarację złożyć wstecznie ale proszę pamiętać, że generalnie ZUS sprawdza przypadki, w których deklaruje się max. podstawę i zdarza się często, że domaga się zwrotu już wypłaconych świadczeń twierdząc, że jest to działanie w celu obejścia przepisów prawa,a działanośc jest fikcyjna. Sprawa trafia do Sądu i wszystko zależy od wyników postępowania dowodowego (rozstrzygnięcia są różne)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-05 12:26 autor odpowiedzi: Ania008

  Mam jeszcze jedno pytanie: Czy w tym przypadku znajdzie się zastosowanie dla tzw DOROZUMIENIA- o takiej opcji poinformował mnie ZUS!!!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • goska2151

  Dodano 2013-07-12 19:24 przez goska2151

  Zasiłek macierzyński osoby współpracującej przebywającej na L4

  Od 20.10.2012 jestem osobą współpracującą w firmie męża. Od 20.03.2013 jestem na zwolnieniu chorobowym z powodu ciąży. Oczywiście później idę na urlop macierzyński. Co można zrobić, aby otrzymywać wysoki zasiłek macierzyński, jeżeli w ogóle można coś zrobić?

 • Filipha

  Dodano 2013-12-30 13:44 przez Filipha

  Wyższy ZUS w ciąży

  Witam,
  jestem zatrudniona na pół etatu w firmie, ale dodatkowo już od dłuższego czasu pomagam mężowi w jego firmie (księgowość, obsługa biura itp.).
  Mąż chciałby mnie zatrudnić jako osobę współpracującą żebym mogła dostać większy zasiłek macierzyński, gdyż z połowy etatu to będą grosze. Jaka jest pr...

 • karusia13

  Dodano 2013-11-01 14:19 przez karusia13

  Żona w ciąży zatrudniona w innej firmie na pełny etat jako osoba współpracująca w firmie męża

  Prowadzę działalność gospodarczą, a moja żona jest zatrudniona w innej firmie na pełny etat. Żona jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Chciałbym ją zgłosić jako osobę współpracującą, tak aby pomagała mi przy księgowości, wyszukiwaniu zleceń itp. Jakie formalności muszę spełnić, jakie skł...

 • adach5

  Dodano 2013-07-03 11:59 przez adach5

  Zasiłek macierzyński osoby współpracującej

  Jestem w 7 miesiącu ciąży. Czy mogę bez podejrzeń o wyłudzenie dopisać się do firmy męża, jako osoba współpracująca (prowadzę księgowość)?
  Będąc w 1. miesiącu ciąży znalazłam pracę, po 1,5 miesiąca z powodów zdrowotnych poszłam na chorobowe, ZUS skontrolował pracodawcę i wydał decyzję niekorzystną d...

 • MM29

  Dodano 2014-07-03 11:44 przez MM29

  Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy a składki ZUS

  Witam,
  chciałabym się zapytać o jedną kwestię związaną z wysokim zasiłkiem macierzyńskim. Otóż mam założoną działalność gospodarczą od dnia 1 czerwca 2014 roku. Założenie firm zbiegło mi się z ciążą, jednak nie zakładałam tej działalności celowo, żeby dostać wysoki macierzyński.
  Działalność normalni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zatrudnienie małżonka na umowę zlecenie

  Zatrudnienie małżonka na umowę zlecenie

  Temat zatrudnienia małżonka lub innego członka rodziny na podstawie umowy zlecenia jest często poruszany na forach internetowych. Przedsiębiorcy zazwyczaj zastanawiają się, czy takie osoby muszą być zatrudnione na postawie umowy zlecenia ...

 • Zatrudnienie małżonka w swojej firmie

  Zatrudnienie małżonka w swojej firmie

  Nie istnieje norma prawna, która nakazywałaby lub zabraniała nawiązywania stosunku pracy między osobami bliskimi. Biorąc pod uwagę zasadę równości obywateli wobec prawa, należy uznać, iż strony tego stosunku mają wolny wybór w tym ...

 • Zatrudnienie żony to wyższe koszty firmy ale nie zawsze podatkowe

  Zatrudnienie żony to wyższe koszty firmy ale nie zawsze podatkowe

  Przedsiębiorca może zatrudnić w firmie najbliższą rodzinę, zyska na pewno bardzo lojalnego i oddanego pracownika, jednak nie wszystkie wydatki dotyczące osoby współpracującej zaliczy do kosztów firmowych.

 • Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

  Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

  Niebawem zlikwidowana zostanie luka prawna, która dotychczas pozwalała "przedsiębiorczym" przyszłym mamom w łatwy sposób uzyskać bardzo wysoki zasiłek macierzyński. Niestety okazało się, że potrzebne zmiany uderzyły również w osoby ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania