eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Jak przyspieszyć wypłatę zasiłku chorobowego?


2014-01-24 11:28 autor: HEJA 30

7 638 odsłon

Jak przyspieszyć wypłatę zasiłku chorobowego?

Witam,

moja pierwsza działalność gospodarcza była otworzona 05.05.2009 r. i zamknięta z dniem 30.06.2011 r. Przez dwa lata byłam na ZUS-ie ulgowym (pierwsza działalność). Likwidacja działalność nastąpiła z przyczyn rodzinnych. I z 01.09.2013 otworzyłam ponownie, gdzie po 3 tygodniach dowiedziałam się, że jestem w 3 miesiącu ciąży i tak pracowałam do początku grudnia - 12.12 miałam wizytę u ginekologa, gdzie lekarz dał mi zwolnienie z powodu słabych wyników badań i złego samopoczucia.

I tak ZUS wezwał mnie do złożenia dokumentów z 1 działalności i 2 działalności i wyjaśnienia czemu zamknęłam i znów otworzyłam. A składki na ZUS muszę opłacać pomimo tego, że nie pracuję i nie mam dochodów, a żyć muszę i takim sposobem zapłaciłam składkę za grudzień i pewnie za styczeń też będę musiała. Zanim ZUS sprawdzi wszystkie dokumenty i wyda decyzję o zasiłku chorobowym, to może potrwać bardzo długo.

Termin porodu mam na początek marca 2014. Czy mogę coś przyśpieszyć z zasiłkiem chorobowym albo nie płacić kolejnych składek (tak się zadłużyłam żeby żyć). Co możecie mi poradzić?

Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-31 16:54 autor odpowiedzi: marcin79

  Witam 

  Nie musi Pani opłacać bierzących składek za miesiac w którym ma Pani zwolnienie L4 moze Pani za miesiąc za który zostało wystawione zwolniene proporcjinalnie pomniejszyc czyli jeżeli ma pani zwolnienie L4 za cały miesiąc składa Pani deklaracje dra z podstawami 0 zł składkę zdrowotna należy opłacać w całości.Wiem że infolinia twierdzi że do momentu otrzmania decyzji o zasiłku chorobowym należy opłacać składkę tak jak by nie było zasiłku jest to nie zgdne z ustawą. Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kwietnakasia

  Dodano 2014-06-05 10:49 przez kwietnakasia

  Składki ZUS a zasiłek chorobowy i macierzyński

  Prowadzę działalność o 11.2013, opłacam najniższe składki. Obecnie jestem w 3 miesiącu ciąży. Od lipca planuję iść na zwolnienie lekarskie.
  Moje pytanie brzmi czy wystarczy spóźnić się ze składką za czerwiec (ZAPŁACIĆ PO 10 LIPCA), zapłacić najwyższą składkę a będzie to skutkowało wyższym zasiłkiem ...

 • agniesia85

  Dodano 2014-04-27 11:45 przez agniesia85

  Zasiłek chorobowy i macierzyński na działalności działającej ponad rok na preferencyjnym ZUS-ie

  Witam serdecznie,
  proszę o poradę, prowadzę działalność od stycznia 2013 i płacę preferencyjny ZUS ze składką na chorobowe. Teraz w kwietniu 2014 okazało się, że jestem w ciąży. Nie chciałabym dostawać niespełna 300 zł. Jak mogę sobie pomóc, aby dostać wyższe świadczenie?
  Nadmienię, że wcześniejsza ...

 • madzior-84

  Dodano 2014-03-21 20:13 przez madzior-84

  Zasiłek macierzyński i chorobowy dla przedsiębiorcy

  Witam,
  od 2 kwietnia 2013 roku prowadzę działalność gospodarczą płacę ten niższy ZUS preferencyjny w tej chwili dowiedziałam się, że jestem w 6. tygodniu ciąży i w związku z tym mam pytanie.
  Opłacając niski ZUS pewnie macierzyńskiego i w przypadku pójścia na L4 chorobowego za dużego nie otrzymam. Cz...

 • MKS

  Dodano 2014-01-28 08:31 przez MKS

  Zasiłek macierzyński oraz świadczenie chorobowe w okresie ciąży

  Witam serdecznie,
  od listopada 2013 roku zaczęłam prowadzić działalność gospodarczą. Opłacam ZUS preferencyjny, więc póki co jest mały. W grudniu okazało się, że jestem w ciąży. Co mogę zrobić abym mogła uzyskać w miarę możliwości wysokie świadczenia ZUS na macierzyńskim?
  Jak wygląda sprawa w momenc...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-13 11:39 przez konto usunięte

  Wysokość chorobowego po urlopie wychowawczym a własna działalność

  Witam,
  od stycznia przebywam na urlopie wychowawczym bezpłatnym. Prowadziłam działalność gospodarczą, która teraz jest zawieszona. Okazało się, że jestem w 6. tygodniu ciąży.
  Pytania:
  1. Czy mogę na nowo odwiesić działalność?
  2. Po jakim czasie mogę przejść na chorobowe: 30 czy 90 dni?
  3. Od jakiej ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania