eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zasiłek macierzyński 2014 dla przedsiębiorcy


2014-01-09 17:06 autor: Ifo

11 222 odsłon

Zasiłek macierzyński 2014 dla przedsiębiorcy

Działalność prowadzę od początku 2012 roku na ryczałcie, składki ZUS najmniejsze. Termin porodu mam na maj 2014 r. Zgłosiłam rezygnację z płacenia dobrowolnego ubezpieczenia na cały listopad. W grudniu wracam do płacenia składek z możliwie jak najwyższą składką.

Czy podstawą będzie u mnie średnia z 12-miesięcy, czy liczona będzie od grudnia po tej miesięcznej przerwie? Przez jaki okres czasu muszę płacić tą najwyższą składkę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-11 22:01 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam. Jeden warunek spełniałas, czyli przerwa,  jak płaciłas wcześniej  chorobowy. Tuje ze chyba musi być 31dni przerwy minimum. Teraz poczekaj z tym placeniem max skladki, bo wystarczy zebys w dniu porodu była ubezpieczona minimum 30dni max stawką.  Czyli dla bezpieczeństwa zaplac sobie dwa miesiące wysokiej stawki przed porodem. 

  bzyk82 skomentował/a odpowiedź 2014-02-04 13:19

  Witam, czy "wystarczy zebys w dniu porodu była ubezpieczona minimum 30dni max stawką" czy nie powinno być, że należałoby być ubezpieczoną jeden PEŁNY miesiąc przed porodem? Pytam, ponieważ urodziłam w połowie grudnia, a ZUS odmówił mi macierzyńskiego od najwyższej składki, gdyż złożyłam deklarację 2 listopada (1.11 nie dało się bo było święto) i tym samym nie miałam opłaconej składki za cały miesiąc... :((( Czy coś da się jeszcze zrobić w tej sprawie?

  woszu

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-02-04 13:30

  Wiesz co, ja wiem też tyle ile wyczytałem. Żona jest w ciąży i ciągle szukam informacji. My planujemy ubezpieczyć pełny kwiecień (najważniejsze, żeby deklaracje złożyć przed 1 kwietnia, czyli jeszcze w marcu) i od początku maja iść na wcześniejszy macierzyński. To jest najbezpieczniejsze wyjście, w przypadku np. wcześniejszego porodu. Nie ma też konieczności płacić wysokiej składki za 2 miesiące. Taką poradę dostałem z kancelarii prawniczej (za jedyne 200zł). Twoja sprawa jest raczej przegrana

  konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2014-02-04 13:34

  Ty popełniłaś dwa błędy: nie złożyłaś deklaracji jeszcze w październiku i nie poszłaś na wcześniejszy macierzyński od początku grudnia.

  A to że zus (celowo z małych liter:)) twierdzi, że to musi być pełny miesiąc, to jest dla mnie zaskoczeniem. Wg moich informacji w ustawie jest zapis o 30 dniach a nie o miesiącu kalendarzowym. Ale ja specem nie jestem....

  Być może jest to nowa linia obrony zusu.....

  konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2014-02-04 13:35
  powyższy post jest skierowany do bzyk82

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-13 19:19 autor odpowiedzi: konto usunięte

  wydaje mi się że aby móc pójść na chorobowy trzeba opłacać składkę przez 90 dni aby uzyskać prawo do zasiłku chorobowego, takie bnajmiej były zasady w tamtym roku nie wiem co i jak się zmieniło

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-13 21:22 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Na L4 tak, trzeba płacić minimum 3 miesiące. Wiec przy porodzie w maju niewiele się też już zyskuje, zainteresowana musiala by sobie to przeliczyć. Pytanie dotyczyło jednak macierzyńskiego. Ja pisząc o chorobowym miałem na myśli składkę ubezpieczenia chorobowego:-)

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-27 09:59 autor odpowiedzi: ksrybka1985

  Jeżeli była ciągłość składek przed rezygnacja z ubezpieczenia to wystarczy zapłacić jedna max składkę

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-28 11:13 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Podciągam temat, gdyż moja ksiegowa wyliczyła, że dostane coś 2227zł macierzyńskiego. ok, ale jeśli chciałabym najwyższy to czy tylko wystaczy podwyższyć za ostatni miesiac w Zus tuż przed porodem i przysługuje mi wtedy najwyższy zasiłęk, czy wylicza mi z ostatnich 12 miesiecy.  Nie zgłaszałam rezygnacji z dobrowolnego ubezpieczenia.

  Prosze o rady gdyż ksiegowa też nie wie. Pfff

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-28 12:08 autor odpowiedzi: konto usunięte

  jak płacisz dobrowolne chorobowe, to liczy się średnia z 12-mcy.

  Chyba, że masz czas przed porodem, na jednomiesięczną przerwę w płaceniu tej składki, to wtedy po miesiącu przerwy płacisz jedną składkę max i liczy się tylko ten miesiąc

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-28 12:30 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dziękuję, za późno już gdyż na dniach ma termin. Wiec, przepadlo ;-)

  Dziękuję za info.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-28 14:54 autor odpowiedzi: konto usunięte

  ja też na dniach, a w zasadzie żona:)

  Z tego co się żona dowiedziała, to jest wszystko ok, i teraz czekamy na kasę (do 30 dni od wyjaśnienia ostatnich nie jasności). Mieliśmy mały zgrzyt, gdyż przyszło pismo z ZUSu, że sprawa zostanie rozpatrzona dopiero po uregulowaniu składki za maj, gdyż żona poszła na wcześniejszy macierzyński 5 maja. Wpłaciliśmy składkę 9 maja, ale normalną, nie max, gdyż do wyliczania wysokości świadczenia, nie jest brany pod uwagę miesiąc zaistnienia zdarzenia, czyli w naszym przypadku, przejście na wcześniejsz macierzyński.

  Do 9 czerwca powinny być pieniądze na koncie.

  Jak nie zapomnę, to poinformuję jak się sprawa skończyła.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-28 18:32 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam,

  dajcie znać, ja też oplacam normalne składki i pracuje do samego końca.

  Jestem ciekawa kiedy dostaniecie pierwsze pieniązki. I w jakiej wysokości.

  Szkoda, że moja ksiegowa się zgapiła i wogole o te ustawie nie wiedziała. Ale lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu jak to mówią ;-)

  Pozdrawiam Basia

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-28 19:18 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Do woszu:

  Składka za kwiecien powinna zostac oplacona do 10 maja. I w tym terminie tez złożona deklaracja. Jeżeli zona złożyła dokumenty o zasiłek od maja to powinna do 10 maja zaplacic składke od wysokiej podstawy a za maj do 10 czerwca zaplacic skladke od najniższej podstawy.

  cossica

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-06-09 10:39

  Czy to jest normalnie praktykowane i uznawane prze ZUS? Tzn. Jedna duża składka a potem mała (mam wciąż preferencyjny ZUS)? jestem w tej samej sytuacji (macierzyński od 11 czerwca) zapłacona duża składka za maj a teraz chciałabym zapłacić niską za czerwiec tylko się boje że to nie przejdzie…

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-28 20:13 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dokladnie tak zrobiliśmy,  ale żeby nie czekać zbyt długo na pieniądze,  składkę za maj zaplacilismy od razu, czyli 9go maja.  oczywiście składkę normalną, czyli coś ponad 100zl, mimo że zona jest jeszcze na skladkach preferencyjnych, żeby nie było jakiś niedomówień.  Jak wyplaca macierzyński to napiszemy pismo o zwrot nadpłaty,  bo składka dotyczy de facto tylko 5 dni maja. 

  Pozdr

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-09 10:36 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Czy to sie udało ? Tzn. Jedna duża składka a potem mała? jestem w tej samej sytuacji (macierzyński od 11 czerwca) zapłacona duża składka za maj a teraz chciałabym zapłacić niską za czerwiec tylko się boje że to nie przejdzie…

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-09 13:35 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Przejdzie:)

  My dostaliśmy pieniądze 3 czerwca. Niecałe 6 tysięcy (nie wiem jak ZUS to wylicza, ale dowiedziałem się, że potrafią wpłacić raz więcej, a raz mniej).

  Tak jak wspominałem, składkę za maj (w Twoim przypadku za czerwiec) wpłaciliśmy od razu w maju. Tobie też radzę zrobić to od ręki, bo te 30 dni liczą właśnie od momentu wpłaty tej składki za miesiąc w którym nastąpiło zdarzenia (przejście na macierzyński).

  My wpłaciliśmy zkładki normalne za cały miesiąc, mimo, że żona jest jeszcze na preferencyjnych. Tak nam poradził fachowiec. Po otrzymaniu zasiłku na konto, idziesz do ZUSU, składasz wzystkie wyrejestrowanie szystkich składek ZWUA i zarejestrowanie tylko zdrowotnych ZZA. Do tego należy złożyć podanie o zwrot lub przeznaczenie nadpłaty na poczet kolejnych składek), proporcjonalnie do dni w których jesteś na macierzyńskim. Do tego na miejscu bardzo miły Pan poinformował mnie, że trzeba jeszcze złożyć korektę tych składek - zrobił to sam od ręki uwzględniając jedynie 5 dni maja i do tego policzył wg składek preferencyjnych. Czyli z ponad 1000zł który zapłaciliśmy za maj, zostaje zdrowotny pełny czyli 270zł i około 90zł za te 5 dni. Reszę dostaniemy zwrotu.

  To chyba tyle:)

  Aha, no i oczywiście, że jest to uznawane przez ZUS (jak widać w naszym przypadku i nie tylko). Dlaczego miało by nie być, skoro wszystko jest zgodne z przepisami? Problem jest tylko w tym, że niektórzy zakładają fikcyjne firmy, tylko po to, żeby dostać ten wysoki zasiłek. Podobno mogą być wtedy kontrole, ale znam przypadek, gdzie i taka osoba z fikcyjną firmą dostała zasiłek. W naszym przypadku byłem spokojny, bo firma prosperuje od 2012r.

  gocha08 skomentował/a odpowiedź 2014-07-31 22:27

  Pytanie do woszu -a jak wygląda sytuacja,może wiesz,jeśli firma działa tylko od połowy danego msca ? Jak nalicza zasiłek macierzyński,jeśli opłaci się składki od najwyzszej podstawy,ale za połowę msca właśnie? I jednocześnie prócz DG jest sid zatrudnionym na umowie o pracę od 4 mscy i nie osiąga z jej tytułu najniższej krajowej.

  woszu

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-07-31 22:53

  Niestety az tak się nie orientuje. Ja opisywałem naszą drogę, która zakończyła się pozytywnie. Wiem tyle ze prawdopodobnie nie można opłacić skladki za połowę m-ca, tylko trzeba za cały, nawet jak zostało 5 dni. Ja korzystałem z usług kancelarii adwokackiej. Za okolo 200zl rozwiewali wszelkie moje wątpliwości do zakonczenia sprawy, łącznie z informowaniem kiedy i jakie dokumenty trzeba złożyć. Jak chcesz to mogę dać Ci namiar.

  gocha08 skomentował/a odpowiedź 2014-07-31 23:04

  Tzn. możliwe, ale później będzie chyba korekta. Firma już założona, takze trochę "po ptokach" na porady. Pytałam o te kwestie księgowych 2, i w ZUSie i rzekomo nie ma okresu wyczekiwania, takze bedac objeta ubezpieczeniem w momencie porodu ( niewazne jak dlugo, a ze w ogole) nalezy sie zasilek. Eh...

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-14 13:36 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam,

  sama jestem zainteresowana tematem zasiłku. Woszu---> czy mogłabym prosić o namiary na kancelarię z której Pan korzystał? Z góry dziękuję

  woszu

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-08-14 15:19

  http://adwokatgalecka.pl/ i żeby nie było, nie mam z nimi nic wspólnego, oprócz tego, że skorzystałem z ich usług i pomogli. Ja miałem kontakr z panem Pawłem, ale nie wiem czy jeszcze jest, bo miał kłopoty zdrowotne.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ANCZ

  Dodano 2014-07-23 22:27 przez ANCZ

  Działalność i ciąża. Jak będzie wyglądało moje macierzyńskie?

  Witam serdecznie,
  zadaję podobne pytanie jak poprzedniczki a mianowicie: jestem w końcówce 5 miesiąca ciąży. Cd zeszłego roku 2013.10.01 prowadzę działalność gospodarczą opłacając niskie ZUS-y. Na 04.12.2014 mam wyznaczony termin porodu.
  Po zapoznaniu się z wieloma artykułami mam mentlik w głowie, p...

 • king

  Dodano 2014-02-04 11:04 przez king

  Własna działalność a świadczenie macierzyńskie

  Witam,
  od czerwca 2013 roku prowadzę działalność gospodarczą. Jest to moja pierwsza działalność, wiec płacę niski ZUS. Jestem w ciąży, termin porodu mam na wrzesień 2014.
  Czy mogę coś zrobić, aby moj zasiłek macierzyński wynosił więcej niż 300 zł? Co jeśli teraz podniosę składkę, skoro już pół roku ...

 • Ifo

  Dodano 2013-12-16 16:14 przez Ifo

  Zasiłek macierzyński

  Działalność prowadzę od początku 2012 roku na ryczałcie, składki ZUS najmniejsze. Termin porodu mam na maj 2014 r. Zgłosiłam rezygnację z płacenia dobrowolnego ubezpieczenia na cały listopad. W grudniu wracam do płacenia składek z możliwie jak najwyższą składką.
  Czy podstawą będzie u mnie średnia z ...

 • Ania.Pomorze

  Dodano 2013-11-20 12:12 przez Ania.Pomorze

  Wysoki zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców. Jakie zmiany?

  Prowadzę firmę od lutego 2013, termin porodu mam na czerwiec 2014 roku. Czy obecnie wiadomo coś PEWNEGO w temacie zmian dotyczących wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorców?
  Od wiosny straszą planami rządu, projektami zmian, itp., ale nie mogę znaleźć konkretnej informacji.

 • ksrybka1985

  Dodano 2014-01-27 09:30 przez ksrybka1985

  Urlop macierzyński i kolejna ciąża a działalność

  Do września 2014 roku przebywam na urlopie rodzicielskim, w tym samym czasie planuję kolejną ciążę. Otrzymuję najwyższy zasiłek macierzyński z ZUS ze względu na prowadzoną działalność. Na jakiej podstawie będę miała naliczony kolejny zasiłek macierzyński przechodząc z urlopu rodzicielskiego bezpośre...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania