eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Działalność gospodarcza, umowa zlecenie a składki społeczne


2014-01-09 16:56 autor: ela.ale1

2 345 odsłon

Działalność gospodarcza, umowa zlecenie a składki społeczne

Od lat prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki społeczne bez składki zdrowotnej, ponieważ jestem na karcie podatkowej i otrzymuję rentę, której dochód nie przekracza 50% najniższej krajowej.

Od 27.11.2013 r. do 24.12.2013 r. byłem zatrudniony na umowę zlecenia, gdzie otrzymałem wynagrodzenie w kwocie 1476 złotych netto. Z działalności gospodarczej zapłaciłem składkę społeczną za miesiąc 11 i 12.2013 r., a z umowy zlecenia pracodawca też opłaca w/w składki. Moje pytanie: czy będę mógł otrzymać zwrot składek opłaconych przeze mnie z działalności za w/w okres. Co powinienem w tym celu zrobić? Jak to się ma do składki zdrowotnej?

 

 

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • nat63

  Dodano 2014-01-28 15:57 przez nat63

  Zwrot podatku za 2013 a umowa zlecenia

  Chciałabym się dowiedzieć, czy mam szansę na zwrot podatku za rok 2013. Przepracowałam zaledwie kilka miesięcy na umowę zlecenia, gdzie odprowadzane były również składki zdrowotne. Nie uczyłam się w tym czasie. Zarobiłam 3568,06 zł (na rękę).

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-22 09:28 przez konto usunięte

  Umowa o pracę na czas określony a działalność gospodarcza i ciąża

  Witam,
  jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony (do maja 2016 roku) - cały ZUS, wynagrodzenie 3500 zł brutto, ale prowadzę też działalność gospodarczą od 2006 roku. W działalności płacę tylko składkę zdrowotną. 
  Jestem w 7 tyg. ciąży i nie wiem co mi się bardziej opłaca: czy z...

 • asts1

  Dodano 2014-01-06 19:56 przez asts1

  Umowa zlecenie a koszty

  Prowadzę działalność gospodarcza, a mój mąż dorabia u mnie i jest zatrudniony na umowę zlecenie (500 zł). Mąż normalnie pracuje w inne firmie na umowę o pracę i uzyskuje tam wynagrodzenie wyższe od minimalnego (dodatkowo mamy rozdzielność majątkowa i inne adresy zameldowania). Jak w związku z tym mo...

 • dekoriada

  Dodano 2013-12-25 11:10 przez dekoriada

  Jak rozliczać z podatkiem składki na ubezpieczenie zdrowotne?

  Witam, 
  znalazłam taki zapis, że składki na ubezpieczenie społeczne zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów, wpisujemy do kol. 13 pod datą ich zapłaty, a składki na ubezpieczenie zdrowotne odejmujemy od podatku.
  I moje pytanie: prowadzę działalność niecały rok i do tej pory ponosiłam stratę, nie p...

 • Asiek88

  Dodano 2013-12-24 12:02 przez Asiek88

  Działalność gospodarcza, ciąża i starania o zasiłek macierzyński

  Witam,
  prowadzę działalność od września tego roku. Postanowiłam z księgową złożyć deklarację o dobrowolne ubezpieczenie. Podstawa 10 tys. Opłacałam przez trzy miesiące składkę zdrowotną i składkę społeczną powiększoną o 245 zł (tak wyliczyła mi księgowa). 
  Ogólnie opłaty wynosiły mnie ok. 800 zł. W...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Mały ZUS plus 2021: już można się zgłaszać

  Mały ZUS plus 2021: już można się zgłaszać

  Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku korzystać z małego ZUS plus, mogą już składać odpowiednie dokumenty. Należy to zrobić do 1 lutego 2021 roku.

 • Jak obliczyć mały ZUS? Jest specjalny kalkulator

  Jak obliczyć mały ZUS? Jest specjalny kalkulator

  Liczysz na mały ZUS, ale nie jesteś pewien, czy możesz z niego skorzystać? Z pomocą przyjdzie ci kalkulator udostępniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na stronie internetowej eSkladka.pl.

 • Mały ZUS 2020 ponownie tylko dla nielicznych

  Mały ZUS 2020 ponownie tylko dla nielicznych

  W przyszłym roku zasady prawa do tzw. małego ZUS mają wyglądać inaczej, aniżeli ma to miejsce obecnie. Uprawnionych do preferencji ma być więcej małych firm niż obecnie. Niemniej uchwalone przez Sejm zmiany nadal pozostawiają wiele do ...

 • Składki ZUS przy prowadzeniu kilku działalności

  Składki ZUS przy prowadzeniu kilku działalności

  Przedsiębiorca prowadzący jednocześnie kilka firm często ma wątpliwości, jakim ubezpieczeniom w ZUS będzie z tego tytułu podlegał i jakie składki opłacał. Ilość prowadzonych przez przedsiębiorcę firm nie zwiększa jego zobowiązań z ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania