eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Założenie działalności w ciąży


2013-10-10 14:46 autor: Nat_and

20 495 odsłon

Założenie działalności w ciąży

Chciałabym zapytać, oczywiście czysto teoretycznie, jak to jest z zakładaniem działalności gospodarczej będąc w ciąży?

 1. Jeżeli założę działalność gospodarczą będąc w ciąży, to po jakim czasie mogę przejść na zwolnienie lekarskie, tzn. ile miesięcy trzeba odprowadzać składki?
   
 2. Jeżeli jest to więcej niż miesiąc, to czy odprowadzane składki mogą być nierówne, np. 2 miesiące najniższe a 3 miesiąc (ten przed zwolnieniem) najwyższe?
   
 3. Czy przysługiwać będzie mi zasiłek na zwolnieniu lekarskim czy dopiero na urlopie macierzyńskim?
   
 4. Czy takie działania mogą się wiązać z jakimiś nieprzyjemnościami/konsekwencjami prawnymi? Z tego co się orientuję jest to zgodne z przepisami prawa.
   
 5. Słyszałam o planowanych zmianach w przepisach w tym temacie. Na kiedy są one zapowiadane?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-10 19:24 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Z zakładaniem działalności będąc w ciąży jest tak samo, jakby w ciąży się nie było. Generalnie ciąża nie ma nic do rzeczy.

  Oceń odpowiedź 4 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-11 09:48 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Działalność można założyć, skłądki odprowadzać min 3 mc, do wyliczenia zasiłku uwzględniona zostanie średnia z tych 3 mc. Na zwolnieniu również będzie przysługiwał zasiłek.

  Możlliwe nieprzyjemności - próby udowodnienia przez zus, że to działalność fikcyjna (warto miec w tym okresie 3mc opłacania skłądek jakieś dokumenty potwierdzające prowadzenie działąlności np. faktury sprzedaży).

  Na razie mówi się o projektach zmian, ale jest problem konstytucyjny z ograniczeniem praw obywatelskich i terminy ani zakres tych zmian nie są jeszcze znane.

  Oceń odpowiedź 1 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-18 16:50 autor odpowiedzi: sheep1

  czyli w sytuacji prowadzenia działalności krócej niż 12 miesięcy (bo niby podstawa do wypłaty zasiłku jest obliczana za okres 12 miesięcy), czyli te min. 3 miesiące i opłacania przez ten czas najwyższych składek onacza, że zasiłek zostanie wypłacony od najwyższej podstawy? czy moze jest to średnia z 3 miesięcy najwyzszych i 9 miesiecy nie płacenia, czyli za te 9 miesięcy jest przyjęta składka najniższa??

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-14 17:44 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Średnia bierze sie z okresów podlegania pod ubezpieczenie chorobowe.Jezeli bezposrednio przed załozeniem dzialalnosci podlegała Pani pod ubezpieczenie chorobowe (minimum2 miesiace) to zeby dostac zasilek chorobowy wystarczy oplacic najwyzsza skladke za jeden miesiac i isc na zwolnienie. Jezeli nie podlegalaPani to okres wyczekiwania wynosi 90 dni. Jezeli wiec zglosi sie Pani do ubezpieczenia chorobowego i przez 3 miesiace oplacala bedzie Pani skladki to bedzie to srednia z tych 3 miesiecy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-10 17:50 autor odpowiedzi: janmatura2012

  Witam, żona pracowała przez pół roku do 31.10.2014 roku (umowa o prace na cały etat)
  dziś tj.10.11.2014 dowiedzieliśmy się, że jest w ciąży, rozumiem, że na L4 nie może iśc bo już nie pracuje, a co jeśli wznpwi własną działalność (aktualnie ma zawieszoną działalność, gdyż prowadziła ją od 08.2012 do 07.2013, później bezrobocie).
  Czy jak w tym miesiącu wznowi działalność opłacając najwyższe składki, to za trzy miesiące może iść na L4 dostając wyższy zasiłek chorobowy?czy zus się nie "doczepi"?
  proszę o szybką odpowiedź pozdrawiam
  Adam

  Oceń odpowiedź 2 7

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • hono2

  Dodano 2013-07-07 21:35 przez hono2

  Urlop macierzyński i L4 w 2013 roku w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej

  Witam,
  Jestem w ciąży, termin porodu mam na styczeń 2014 r. Własną działalność prowadzę od 2,5 roku. Płacę już pełny ZUS. Co powinnam zrobić aby otrzymać wysokie świadczenie i ewentualnie L4, jak to należy zrobić? Zaznaczam, iż firma nie wykazuje dochodów ze względu na wysokie koszty działalności, a...

 • danieleski

  Dodano 2018-12-03 15:07 przez danieleski

  ZUS - postępowanie z macierzyńskim i działalnością

  Witam,wobec żony wszczęto postępowanie w ZUS-ie. Sprawa wygląda tak, że od początku 2016 r. była na chorobowym (ciąża), następnie od 04.2016 do 04.2017 na urlopie macierzyńskim. Kiedy urlop się zakończył, żona była jeszcze ok. miesiąc na chorobowym związanym z problemami zdrowotnymi, a następnie kie...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-12-16 12:05 przez konto usunięte

  Prowadzę własną działalność i spodziewam się dziecka

  Witam,czytam i czytam i nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi. Prowadzę działalność gospodarczą od lipca 2015 na tym niskim ZUS-ie, właśnie dowiedziałam się, że spodziewam się dziecka.Co mogę zrobić żeby (a raczej czy jeszcze mogę coś zrobić), żeby opłącić najwyższą składkę na ubezpieczenie zdrowot...

 • mon

  Dodano 2014-04-30 19:35 przez mon

  Kiedy mogę pójść na L4 w ciąży i jaka będzie kwota macierzyńskiego w 2015 r.?

  Witam,
  od listopada 2012 roku prowadzę działalność i jestem na preferencyjnym ZUS. Jestem w ciąży, termin porodu to 20 grudnia. Chciałabym wiedzieć:
  - Kiedy mogę przestać pracować, iść już na zwolnienie i dostać jakiś zasiłek z ZUS i w jakiej wysokości?
  - Wiem, że miesiąc przed planowanym terminem p...

 • agnieszka_z

  Dodano 2014-02-19 10:45 przez agnieszka_z

  L4 a największe składki chorobowe

  Witam,
  prowadzę działalność i mam nietypową sytuację, otóż w listopadzie zorientowałam się, że jeden przelew do ZUS-u poszedł o dzień później, z czego wynikło, że od prawie pół roku nie podlegałam ubezpieczeniu chorobowemu. 
  Zatem byłam w ZUS, Pani w okienku dla potwierdzenia kazała mi wypisać wnios...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania